Pokud jde o lidská práva, je Chu "připraven se učit"

Václav Viták
20. 1. 2011 17:28
Chu Ťin-tchao nemá ohledně porušování lidských práv to nejhorší ještě za sebou.
Čína sekvence s demonstracemi proti porušování lidskýh práv ruší
Čína sekvence s demonstracemi proti porušování lidskýh práv ruší | Foto: Reuters

Washington - Západní média široce rozebírají středeční prohlášení čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa o lidských právech, čínská jim nevěnují žádnou pozornost.

Prvním úspěchem vůbec je, že Chu přistoupil na konání tiskové konference. Bílý dům musel sice podle listu The New York Times na svého hosta tvrdě naléhat, aby souhlasil, ale nakonec uspěl.

Loni napodzim při návštěvě čínského prezidenta ve Francii se žádná tisková konference nekonala. Francouzi ji raději po intenzivním naléhání čínské strany zrušili, aby Chua nepopudili.

Tisková konference ve Washingtonu byla také spíše symbolická, dvě otázky mohli položit američtí žurnalisté, dvě jejich čínští kolegové.

Neslyšel jsem překlad

Chu se dokonce pokusil vyhnout odpovědi na otázku týkající se porušování lidských práv v jeho zemi. Tvrdil, že mu ji tlumočník nepřeložil, i když podle Bílého domu se tak stalo.

Když byl však dotázán podruhé na totéž, prohlásil, že "Čína je odhodlána hájit a rozvíjet  lidská práva a udělala v této oblasti obrovský pokrok." Uznal však, že "v Číně je toho třeba v oblasti lidských práv ještě mnoho udělat."

Pak ještě dodal: "Také jsme připraveni se učit."

Čínská média se o těchto prohlášeních vůbec nezmínila. Podle listu The Guardian tisková agentura Nová Čína přinesla zprávu o výrocích Chu Ťin-tchaa na tiskové konferenci, ale žádný čínský list nebo server ji nepřevzal.

Čínské úřady zprávy týkající se porušování lidských práv přísně cenzurují. V pekingských hotelech je na televizních obrazovkách vidět pouze monitor, když se ve vysílání CNN nebo BBC objeví sekvence s demonstranty ve Washingtonu, kteří kritizují Čínu za přístup k Tibetu nebo k vězněnému laureátu Nobelovy ceny míru Liou Siao-poovi.

Capitol Hill tak vstřícný nebude

Bílý dům ale čínskému prezidentu uchystal královské přivítání a snažil se vystupovat pevně, ale přitom vstřícně.

Na středečním státním banketu na Chuovu počest byly stovky lidí včetně celé plejády amerických umělců, sportovců a podnikatelů čínského původu.

Dva pozvaní, a to velmi významní, však odmítli přijít. Jedním z nich byl republikánský předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner - třetí muž v americké politické hierarchii - a vůdce demokratické většiny v Senátu Harry Reid.

Prezident Obama na obrovském banketu na Chuovu počest
Prezident Obama na obrovském banketu na Chuovu počest | Foto: Reuters

Ten dokonce v rozhovoru pro televizní stanici KSNV označil Chua za "diktátora", pak ale svůj výrok rychle vzal zpět. Chu Ťin-tchaa totiž čekají na Kapitolu oddělená jednání s každým z těchto mužů.

Čínský prezident bude rovněž jednat s představiteli největších amerických firem. Pak odletí na návštěvu Chicaga a v pátek se vrátí domů.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy