Podívejte se za Gagarinem do Muzea kosmonautiky v Moskvě

Foto: Reuters
Reuters Reuters, Lucie Kalivodová
12. 4. 2011 13:05

Moskva - Před půlstoletím se poprvé podíval do vesmíru sovětský kosmonaut Jurij Gagarin. Rusové proto slaví nejen tento úspěch, ale připomínají si 12. duben každý rok jako Den kosmonautiky. V roce 1961 vzlétl Gagarin ve vesmírné lodi Vostok 1 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu a jako vůbec první člověk obletěl Zemi. Let trval 108 minut. V následující fotogalerii máte šanci se podívat do Muzea kosmonautiky v Moskvě a na dceru Jurije Gagarina Jelenu, která se účastní úterních oslav.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy