Podívejte se za Gagarinem do Muzea kosmonautiky v Moskvě

Podívejte se za Gagarinem do Muzea kosmonautiky v Moskvě
Dvanáctý duben má ale celosvětový význam. Valné shromáždění OSN jej minulý čtvrtek na zvláštním plenárním zasedání prohlásilo za Mezinárodní den letu člověka do vesmíru. Spoluautory příslušné rezoluce se stalo více než šedesát států.
Muzeum o dobývání vesmíru bylo v Moskvě znovuotevřeno v modernější verzi v dubnu 2009.
Jeho první verze na stejném místě byla otevřena už v roce 1981. Modernizace byla ale nutná. Proto vznikla rozsáhlejší expozice - nynější muzeum zaujímá čtyřikrát větší plochu, na 8000 čtverečních metrech vystavuje 3500 exponátů. Na tomto snímku je vycpaný pes Strelka, jeden ze psích kosmonautů.
V muzeu nyní najdete nejen původní oblečení a různé zajímavé artefakty, ale i interaktivní exponáty, videostěny, počítačové simulace...
Foto: Reuters
Reuters Reuters, Lucie Kalivodová
12. 4. 2011 13:05

Moskva - Před půlstoletím se poprvé podíval do vesmíru sovětský kosmonaut Jurij Gagarin. Rusové proto slaví nejen tento úspěch, ale připomínají si 12. duben každý rok jako Den kosmonautiky. V roce 1961 vzlétl Gagarin ve vesmírné lodi Vostok 1 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu a jako vůbec první člověk obletěl Zemi. Let trval 108 minut. V následující fotogalerii máte šanci se podívat do Muzea kosmonautiky v Moskvě a na dceru Jurije Gagarina Jelenu, která se účastní úterních oslav.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy