Podívejte se: Bratislavský hrad v novém, bílém hávu

Podívejte se: Bratislavský hrad v novém, bílém hávu
Foto: Pavol Urbi, Aktualne.sk
Aktuálne.sk, Lucie Kalivodová
31. 8. 2009 18:02

Bratislavský hrad je v novém, bílém hávu. Zatím ale pouze zvenčí. Rozsáhlá rekonstrukce Hradu i celého podhradí, která se realizuje od roku 2008, bude trvat pět. Podle Aktuálne.sk by se náklady na rekonstrukci Hradu měly vyšplhat k 1,2 miliardám slovenských korun. Bratislavská dominanta nedostala doposud jen nový nátěr a střechu, ale také nový systém osvětlení, který osvětluje i podhradí. Zvenčí už je tedy bratislavský skvost jako ze škatulky. Uvnitř jsou však opravy v plném proudu. Oprava má navrátit hradu původní podobu z 18. století. Před rekonstrukcí se zde konaly např. slavnostní akce pořádané parlamentem, v jednom křídle hradu mají poslanci své kanceláře. Jinak byly na hradě expozice Slovenského národního muzea. Ty jsou však nyní uloženy v depozitu nebo přemístěny do jiných výstavních prostor.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Policie obvinila řidiče kamionu kvůli srážce s vlakem na přejezdu ve Šluknově

Řidiče kamionu, který minulý týden zůstal stát ve Šluknově na železniční přejezdu a střetl se na něm s osobním vlakem, policie obvinila z obecného ohrožení z nedbalosti. Při nehodě utrpělo pět lidí zranění, dva lidé byli s lehkým zraněním ošetřeni v nemocnici. V případě prokázání viny hrozí 23letému cizinci až pětileté vězení. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla policejní mluvčí Eliška Kubíčková.

Vlak se s nákladním autem střetl ve čtvrtek, ve vlaku cestovalo deset lidí. "Mladý řidič kamionu vjel na železniční přejezd, patrně nezvládl nákladní vozidlo vytočit do ulice Sukova a návěsem kamionu zůstal stát na železničním přejezdu, na kterém se spustila zvuková a světelná signalizace zabezpečovacího zařízení. Následně se střetl návěs nákladního vozidla s osobním motorovým vlakem, jedoucím ze směru z Dolní Poustevny do Rumburku," uvedla Kubíčková. Tragédii zřejmě zabránil strojvedoucí, který stačil zabrzdit.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Toxický plyn zabil v jordánském přístavu Akaba deset lidí a 250 zranil

Únik toxického plynu ze skladovací nádrže v jordánském přístavu Akaba v pondělí zabil deset lidí a dalších zhruba 250 jich zranil, píší zahraniční agentury s odkazem na jordánské úřady.

Nádrž s toxickým plynem spadla při převozu, což vedlo k úniku plynu, uvedla státní agentura Petra s odkazem na jordánské úřady. O jakou látku se jednalo, není v tuto chvíli jasné.

Video zveřejněné státními médii později ukázalo, že cisterna spadla na palubu lodi poté, co ji z kamionu zvedl jeřáb. Následoval výbuch provázený hustým žlutým dýmem.

Zranění byli převezeni do nemocnice a úřady následně oblast uzavřely. Na místě zasahují specializované týmy.

Deset lidí zahynulo a 251 bylo zraněno, uvedl jordánský úřad pro bezpečnost veřejnosti. V lékařské péči je podle státní televize v tuto chvíli stále 199 lidí.

Představitel zdravotnictví Džamál Ubajdát vyzval obyvatele, aby nevycházeli a zavřeli si okna a dveře. Nejbližší obytná čtvrť je vzdálená 25 kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy