reklama
 
 

Podezřívaví Američané: Je Obama nelegální prezident?

20. 3. 2010 12:35
Havaji dochází trpělivost s vyřizováním žádostí o zaslání kopie jeho rodného listu

Honolulu - Řada Američanů se stále domnívá, že jejich prezident Barack Obama se nenarodil na území Spojených států, a v Bílém domě tak zasedl ilegálně.

Americká ústava požaduje, aby byli prezident i viceprezident občany USA narozenými na jejich území (natural born citizen).

Obama se narodil 4. srpna 1961 v havajském hlavním městě Honolulu. Roky 1967 až 1971 však strávil v Indonésii. Pochybnosti u některých Američanů rovněž vzbuzuje jeho prostřední jméno Hussein, to, že jeho otec pochází z Keni, a zřejmě i odlehlost Havaje od americké pevniny.

Je to Keňan, viděla ho babička

Jedna z těchto teorií říká, že Obama se údajně narodil v Keni, což prý měla prozradit jeho keňská babička. 

Další lidé tvrdí, že Obamu adoptoval indonéský přítel jeho matky, a budoucí prezident tak přišel o americké občanství. Jiní se domnívají, že byl Obama při narození jak americkým tak i britským občanem, což by mu údajně také znemožňovalo stát se prezidentem USA.

Havajské úřady jsou i více než rok po Obamově nástupu do úřadu každý týden bombardovány deseti až dvaceti emaily, ve kterých na nich pochybovači žádají oskenované kopie prezidentova rodného listu.

Havajské zákony to dovolují, pokud je prokázán "opodstatněný zájem" osoby, která vydání kopie certifikátu požaduje. Úřadům na ostrově už však s takzvanými "narozenináři" (birthers) dochází trpělivost. Stojí to totiž čas i peníze.

Stopka, nebo otevřená společnost?

Justičním výborem havajské Dolní komory prošel tento týden zákon umožňující, aby od nynějška Havaj tyto žádosti ignorovala a tazatelům, kteří stejné otázky posílají znovu a znovu, na dva roky zakázala získávat i další jinak veřejně přístupné informace.

Kritici však namítají, že by jednoduše stačilo, kdyby mohly úřady opakované žádosti týkající se stejné věci ignorovat. Ironií je, že na Havaji nyní probíhá takzvaný "Sluneční týden", při kterém místní média lobbují za otevřenou společnost a co nejširší přístup k informacím.

"Chceme být opravdu mezinárodně známí jako zákonodárci, kteří omezili jakékoliv šetření, kde se narodil prezident Obama?" citovala agentura AP místní republikánskou kongresmenku Cynthii Thielenovou. "Když chtějí lidé více informací, tak jim říci 'zatáhneme nad tím oponu tajemství' tento oheň pouze přiživí."

Další konspirační teorie hovoří o tom, že i sám rodný list je zfalšovaný. Havajské ministerstvo zdravotnictví a statistický úřad však v říjnu 2008 potvrdily, že je pravý.

Podle AP ani během nynější debaty nikdo v havajském Kongresu Honolulu jako Obamovo rodiště nezpochybnil. 

autor: Roman Gazdík | 20. 3. 2010 12:35

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama