reklama
 
 

Hlavní podezřelý z útoku ve Stockholmu se přiznal, řekl jeho obhájce

Aktualizováno 11. 4. 2017 13:58
Rakhmat Akilov, hlavní podezřelý z pátečního teroristického útoku v centru Stockholmu, se v úterý k činu přiznal. S odkazem na jeho obhájce o tom informovala agentura Reuters. Neúspěšný žadatel o azyl z Uzbekistánu v pátek odpoledne ukradl nákladní auto a najel s ním do davu lidí na pěší zóně u obchodního centra. Zabil čtyři lidi a dalších 15 zranil.

Stockholm - Uzbek podezřelý z pátečního útoku ve Stockholmu v úterý přiznal, že spáchal teroristický čin. Před vyšetřujícím soudcem také přijal vazbu. Uvedl to podle agentury AFP jeho advokát.

Devětatřicetiletý Rakhmat Akilov, který sympatizuje s džihádisty, zabil s použitím kamionu čtyři lidi a 15 dalších zranil.

"Akilov přiznává spáchání teroristického činu a přijímá umístění do vazby," oznámil právní zástupce zadrženého Johan Eriksson, jehož jmenoval soud. Uzbek se slyšení před soudcem účastnil, ale sám nepromluvil, řekl novinář AFP přítomný na místě.

Po následném uzavřeném jednání, které trvalo přibližně hodinu, soudkyně Malou Lindblomová rozhodla, že Akilov bude držen ve vazbě až do konání procesu. Uzbekovi hrozí podle AFP doživotní vězení, pokud bude uznán vinným.

Šéf švédské policie Dan Eliasson už v pondělí prohlásil, že o Akilovově vině nejsou pochybnosti.

V souvislosti se zločinem byl zatčen i druhý člověk, ale prokuratura v úterý podle agentury Reuters rozhodla o jeho propuštění.

Úřady o této osobě žádné podrobnosti nesdělily, ani její věk nebo pohlaví. Naznačily jen, že byla zadržena kvůli možnému spojení s Akilovem, nikoli kvůli podezření ze závažnějšího trestné činu.

Policie zadržela Akilova v sobotu. Podle vyšetřovatelů předchozího dne řídil kamion, se kterým vjel do davu lidí na nákupní třídě Drottninggatan v centru hlavního města. Poté prorazil průčelí luxusního obchodního domu Åhléns.

O život při tomto útoku přišli dva Švédové, Belgičanka a Brit. Dalších 15 lidí utrpělo zranění. Uzbek podle policie sympatizuje s teroristickou organizací Islámský stát.

Lidé prchají z místa teroristického útoku v Stockholmu | Video: Associated Press |  00:24

autoři: Zahraničí, ČTK | 11. 4. 2017 10:24

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama