Pochyby zmizely, solária způsobují rakovinu

Simona Holecová
29. 7. 2009 22:00
Umělé opalování je stejně nebezpečné jako kouření cigaret, řekla Světová zdravotnická organizace
Solárium: Není bezpečné si takto pohovět. Ilustrační snímek.
Solárium: Není bezpečné si takto pohovět. Ilustrační snímek. | Foto: Bleskově, Jiří Herman/www.hermina.cz

Londýn/Washington - Od středy už je možné psát rovnítko mezi cigarety, arzen, azbest - a solária.

Tyto čtyři položky mají společné, že pro lidský organismus představují mnohonásobné riziko vzniku rakoviny.

O solária, kde si lidé pořizují opálení ozařováním UV zářením, se vedly letité spory. Zatím poslední, na čem se vědci a lékaři dokázali shodnout, bylo vyjádření, že solária "pravděpodobně jsou pro člověka karcinogenní".

Navzdory tomu ubezpečují všichni poskytovalé broznové pokožky na svých webových stránkách, že "když se to nepřehání, tak to neškodí".

Škodí.

Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC), což je francouzská odnož Světové zdravotnické organizace, nyní klasifikaci změnila. Definitivně vypustila z formule slovo "pravděpodobně".

Podle posledních poznatků IARC, z nichž část již ocitoval prestižní časopis The Lancet Oncology medical journal, není sporu o tom, že umělé opalování zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže.

Pětasedmdesátiprocentní risk

"Riziko vzniku kožního melanomu vzrostlo u lidí do třiceti let, kteří používají solária, o 75 procent," píše se ve studii.

Fakta:

Co je melanom

  • Maligní melanom je kožní nádor z pigmentových buněk (melanocytů), který patří do skupiny nejzhoubnějších nádorů, při nichž dochází k nekontrolovanému množení melanocytů.
  • Chová se velice agresivně a na rozdíl od jiných kožních nádorů poměrně rychle metastazuje do dalších orgánů. Čím déle se na kůži nachází, tím větší je riziko jeho šíření a o to více se zhoršuje prognóza pacienta.
  • Proto je velice důležité ho diagnostikovat a odstranit co nejdříve.
  • Melanom vzniká jak na zdravé, nepostižené kůži, tak v místě vrozených (kongenitálních), získaných či dysplastických mateřských znamének. Může se vyskytnout všude tam, kde jsou přítomné melanocyty - kupříkladu tedy i v oku a spojivkách nebo ve vnitřních orgánech (např. plicích, zažívacím traktu, vaječnících, močovém měchýři).
  • Zdroj: Síť center estetické medicíny Asklepion

BBC informovala, že umělý bronz prokazatelně zvýšil možnost vzniku rakoviny kůže právě u cílové skupiny solárních studií - tedy u "dětí" a mladých dospělých. A doplnila, že se v Británii za posledních třicet let více než zečtyřnásobil počet lidí s rakovinou kůže - ročně už jde o deset tisíc případů.

Zatímco v roce 1977 připadalo na sto tisíc lidí 3,4 osoby s melanomem, nyní je to 14,7 osob.

Studie IARC vznikla na základě poznatků vědců z devíti zemích, kteří zkoumali vznik rakoviny v závislosti na typu a síle radiace - a do šetření přidali i ultrafialové záření, které produkují solární sprchy (či lůžka).

Agentura Reuters uvedla, že navzdory poznatkům lze jen těžko očekávat, že by Světová zdravotnická organizace vydala zákaz používání solárií. Už proto, že umělé slunění může pomáhat při léčení některých kožních onemocnění (jako je lupénka, akné, neurodermitida) nebo při problémech s klouby.

Kolem solárií se nadto točí obchody v hodnotě mnoha miliard.

Některé země nicméně už vlastní omezení mají. V několika státech USA platí restrikce pro teenagery - pokud chtějí získat umělé opálení, musí mít souhlas rodičů či doporučení lékaře.

Tragický příběh Clare Oliverové

Clare Oliverová: Svůj boj s rakovinou kůže prohrála. Austrálie však přistoupila k omezením pro používání solárií.
Clare Oliverová: Svůj boj s rakovinou kůže prohrála. Austrálie však přistoupila k omezením pro používání solárií. | Foto: www.yourhealth.net.au

V Austrálii nesmí děti do solárií vůbec. A platí nařízení, že veškeré "provozovny" musí nést viditelné varování, že opalování v soláriu může vést ke zdravotním problémům včetně rakoviny kůže.

Austrálie k tomuto kroku přistoupila pro smrti Clare Oliverové. Dívky, která na rakovinu kůže zemřela v pouhých šestadvaceti letech.

Zhoubný melanom jí lékaři našli v okamžiku, kdy nastoupila po studiu žurnalistiky jako elévka do televize SBS.

Oliverová k nemoci přistoupila jako novinářka a snažila se prokázat spojitost mezi nemocí a předchozími častými návštěvami solárií. "Vždycky jsem se opalování bála... Jenže když mi bylo devatenáct, viděla jsem tu nabídku. Výhodna koupě. Kupte si deset návštěv, dostanete dvacet. A tak to celé začalo...," napsala.

Bylo jí dvaadvacet, když do boje s nemocí i byznysem kolem snědé krásy nastoupila. Po čtyřech letech prohrávala, lékaři jí dávali posledních pár dní života. V srpnu 2007 publikovala nesmírně otevřený a emotivní dopis, v němž se loučila se životem a znovu apelovala na čtenáře, aby byli opatrní. (dopis v angličtině si můžete přečíst zde)

"Kdybych se mohla vrátit v čase a promluvit sama k sobě, řekla bych té devatenáctileté holce: Nechoď na solárko. Melanom není nějaká malá rakovina, která se dá snadno vyříznout a budeš v pohodě...," napsala.

Zemřela pár dní po publikování tohoto listu.

 

Právě se děje

Další zprávy