Počet obětí bouře Xynthia se přiblížil šedesátce

Zahraničí Zahraničí
1. 3. 2010 10:05
Nejvíce mrtvých má Francie, bouře zabíjela i ve Španělsku, Německu, Portugalsku a Belgii
Kromě záplav několik lidí zabily i padající stromy a větve.
Kromě záplav několik lidí zabily i padající stromy a větve. | Foto: Reuters

Paříž/Evropa - Nejméně 58 obětí si vyžádala silná bouře, která se o víkendu přehnala přes západní Evropu.

Bouře pojmenovaná Xynthia v sobotu pustošila Španělsko a Portugalsko. V neděli dopadla na Francii. A právě zde udeřila velmi tvrdě a zabila podle posledních zpráv 47 lidí. Další se však stále pohřešují.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy se nyní chystá na návštěvu postižené oblasti. V terénu pracují záchranáři a velká část obyvatel zůstává i v pondělí ráno bez elektrické energie.

"Je to národní katastrofa a moje první myšlenky patří pozůstalým po obětech. Těm chci ve jménu vlády a národa vyjádřit upřímnou soustrast," řekl premiér Francois Fillon. Podle něj se na záchranných pracích podílí 9000 hasičů.

"Prioritou nyní je zabezpečit lidem bez domova zázemí," dodal.  Většina obětí pochází z departementu Vendée na západě země, který hlásí 29 mrtvých. Desítky dalších obyvatel utrpěly zranění. Úřady předpokládají, že počet mrtvých ještě poroste.

Francie zatím doplácí na běsnící počasí, které se zrodilo nad Atlantikem, nejhůře. V sousedním Německu zůstaly po smršti vyvrácené stromy a uzavřené dálnice, zrušené jsou i lety. Silný vítr neminul ani Českou republiku.

V Portugalsku přišel o život desetiletý chlapec, na kterého spadl strom, ve Španělsku zabila bouře tři lidi. Varování před záplavami nyní platí i pro Anglii a Wales. Nejméně šest lidí zemřelo v Německu, jeden v Belgii.

Foto: Reuters

Voda se stala osudnou většině obětí bouře ve Francii, kromě západního Vendée rovněž na ostrově Oléron. Další lidi připravily o život padající stromy.

Záplavy nejen zabíjely, ale desítky obyvatel připravily také o střechu nad hlavou.

Bez proudu zůstalo po víkendovém řádění v západní a střední Francii asi milion domácností. Nejhůře postižené byly Bretaň, Limousin, Centre a Auvergne.

Záchranné práce podle odhadů zaberou dny. V Paříži lidé o víkendu nesměli chodit do parků a na hřbitovy, většinou však bylo doporučeno nevycházet vůbec.

Letecká společnost Air France zrušila sedmdesát letů z letiště Charlese de Gaulla, mezi Francií a Španělskem bylo zrušeno dvanáct spojů.

 

Právě se děje

Další zprávy