New York - Počet mešit a islámských kulturních center se v USA od roku 2000 téměř zdvojnásobil i přes odpor vůči jejich budování, který zesílil po teroristických útocích z 11. září 2001. Uvádí to dnes zveřejněná studie sociologů z Kentucké univerzity, z níž citovala agentura AP.
Podle studie slouží nové mešity zejména novým přistěhovalcům z Afriky či z Iráku a muslimům, kteří se stěhují z vesnic na předměstí velkoměst.
Loni bylo ve Spojených státech 2106 mešit či islámských center. V roce 2000 jich přitom bylo jen 1209, v roce 1994 pak 962. Naprostá většina mešit se nachází ve velkoměstech, za posledních deset let ale vzrostl podíl těch, které stojí na předměstích ze 16 na 28 procent z celkového počtu.
Autoři studie rovněž zjistili, že vybudování čtvrtiny z asi 900 mešit vzniklých po teroristických útocích z 11. září provázely protesty veřejnosti či zvýšená pozornost vládních bezpečnostních úřadů. Studie to přičítá zjitřené atmosféře v USA po atentátech na New York a Washington, které provedli radikální islamisté z teroristické sítě Al-Káida.
Největší koncentrace mešit se v posledních deseti letech podle studie přesunula ze severovýchodu USA na jih a západ země. Nejvíc mešit je ale stále ve státě New York, kde jich je 257. Následují Kalifornie s 246 mešitami, Texas se 166 a Florida se 118.
Studie rovněž odhaduje, že z 313 milionů Američanů je asi sedm milionů muslimů. Na každou muslimskou náboženskou obec navíc podle studie ročně připadá 15 lidí, kteří přestoupí na islám.