Vzkaz z Bergama: Kolaps přišel bleskově, ohlídejte si, ať vyléčení neleží na JIP

Martin Krepindl Jakub Zuzánek Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
3. 11. 2020 7:00
Zapojení armády, řady rakví i svědectví z nemocnic o umírání na chodbách. V březnu byly obrázky z italského Bergama odstrašujícím příkladem. Novinář týdeníku Respekt Tomáš Brolík epicentrum jarní koronavirové krize před týdnem navštívil. Z výpovědí lékařů i nakažených sepsal reportáž, která osvětluje, co se na místě dělo.
Po stopách covidové pohromy. Realita kolapsu v Bergamu mě překvapila, říká novinář | Video: Jakub Zuzánek, Martin Krepindl

Brolík popisuje např. přeměnu místní prestižní nemocnice v jeden velký covidový lazaret. "Místní jednotka intenzivní péče měla za normálního stavu k dispozici 80 lůžek. V době vrcholící epidemie sem přijelo 150 pacientů denně, kteří na JIP potřebovali. I přesto lékaři odmítli za celou dobu jen tři pacienty," tvrdí Brolík.

Objasňuje také to, jak probíhalo třídění pacientů. "Představa, že doktor někomu říká, že přežije, a druhému, že ne… To tam vůbec nebylo. Rozhodovalo se ale o míře péče, tedy o tom, kdo dostane např. intubaci," vysvětluje novinář.

Podívejte se na celý díl pořadu Život v pandemii v úvodu článku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Berlín koupí 15 000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen, město za ně zaplatí 2,4 miliardy eur

Město Berlín koupí za 2,46 miliardy eur (62,2 miliardy Kč) téměř 15 000 bytů od společností Vonovia a Deutsche Wohnen, které nabízejí nájemní bydlení. Firmy to v pátek oznámily v tiskové zprávě. Akvizice přichází jen několik dní před volbami do zastupitelstva německého hlavního města, a nedostatek bytů a rychle rostoucí nájmy se staly žhavým předvolebním tématem. Spolu s volbami do městského zastupitelstva se má konat i poradní referendum o vyvlastnění obou bytových společností.

Deutsche Wohnen prodá městu 10 700 bytů, Vonovia pak 4250 bytů. Vonovia je v Německu největší firma zaměřená na pronájem bytů a nyní je v procesu převzetí svého menšího konkurenta Deutsche Wohnen. Spojením obou podniků má vzniknout bytový gigant zhruba s 550 000 byty v hodnotě více než 80 miliard eur.

S cílem získat pro transakci politickou podporu, obě společnosti slíbily, že omezí pravidelné zvyšování nájmů v Berlíně. Rovněž nabídly k prodeji městu zhruba 20 000 bytů za dvě miliardy eur. Skupina, která stojí za vyhlášením referenda, ale tyto návrhy kritizovala a v pátek zopakovala nesouhlas s transakcí. Ta byla oznámena v květnu.

Ředitel Vonovie Rolf Buch ale tvrdí, že cena je spravedlivá. "Tímto prodejem bytového fondu v Berlíně městským bytovým podnikům plníme hlavní slib daný berlínskému senátu. Prodáváme byty za spravedlivou cenu."

Transakce je v hlavním městě Německa považována za největší svého druhu za dlouhou dobu. Fond obecních bytů se zvýší přibližně na 355 000, což je zhruba pětina z 1,67 milionu nájemních bytů v Berlíně. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy