Vzkaz z Bergama: Kolaps přišel bleskově, ohlídejte si, ať vyléčení neleží na JIP

Martin Krepindl Jakub Zuzánek Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
3. 11. 2020 7:00
Zapojení armády, řady rakví i svědectví z nemocnic o umírání na chodbách. V březnu byly obrázky z italského Bergama odstrašujícím příkladem. Novinář týdeníku Respekt Tomáš Brolík epicentrum jarní koronavirové krize před týdnem navštívil. Z výpovědí lékařů i nakažených sepsal reportáž, která osvětluje, co se na místě dělo.
Po stopách covidové pohromy. Realita kolapsu v Bergamu mě překvapila, říká novinář | Video: Jakub Zuzánek, Martin Krepindl

Brolík popisuje např. přeměnu místní prestižní nemocnice v jeden velký covidový lazaret. "Místní jednotka intenzivní péče měla za normálního stavu k dispozici 80 lůžek. V době vrcholící epidemie sem přijelo 150 pacientů denně, kteří na JIP potřebovali. I přesto lékaři odmítli za celou dobu jen tři pacienty," tvrdí Brolík.

Objasňuje také to, jak probíhalo třídění pacientů. "Představa, že doktor někomu říká, že přežije, a druhému, že ne… To tam vůbec nebylo. Rozhodovalo se ale o míře péče, tedy o tom, kdo dostane např. intubaci," vysvětluje novinář.

Podívejte se na celý díl pořadu Život v pandemii v úvodu článku.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Juška, Svoboda a Švábíková přijdou o halové ME

Tři čeští atleti přijdou o halové mistrovství Evropy, které začne ve čtvrtek v Toruni. Ze zdravotních důvodů nepojedou do Polska někdejší šampioni Petr Svoboda a Radek Juška ani tyčkařka Amálie Švábíková. Česká výprava bude mít 23 závodníků, řekl dnes novinářům při on-line tiskové konferenci reprezentační šéftrenér Jan Netscher.

Halový mistr Evropy v běhu na 60 metrů překážek z roku 2011 Svoboda, kterému zranění už v minulosti výrazně narušila kariéru, se potýká s bolavou achilovkou. Nejlepší český dálkař Juška, šampion z HME v Praze 2015, je nachlazený. "Vypadli nám dva matadoři, to je razantní oslabení výpravy," konstatoval Netscher.

Se Švábíkovou mluvil půl hodiny před tiskovkou. "Zkoušela poslední trénink a bolavá záda jí neumožní odcestovat," řekl šéftrenér.

Díky tomu bude mít v Toruni osobního trenéra čtvrtkařka Lada Vondrová, jejíž kouč Jaroslav Jón zaplní uvolněné místo po trenéru Švábkové Pavlu Beranovi.

Další zprávy