Vzkaz z Bergama: Kolaps přišel bleskově, ohlídejte si, ať vyléčení neleží na JIP

Martin Krepindl Jakub Zuzánek Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
3. 11. 2020 7:00
Zapojení armády, řady rakví i svědectví z nemocnic o umírání na chodbách. V březnu byly obrázky z italského Bergama odstrašujícím příkladem. Novinář týdeníku Respekt Tomáš Brolík epicentrum jarní koronavirové krize před týdnem navštívil. Z výpovědí lékařů i nakažených sepsal reportáž, která osvětluje, co se na místě dělo.
Po stopách covidové pohromy. Realita kolapsu v Bergamu mě překvapila, říká novinář | Video: Jakub Zuzánek, Martin Krepindl

Brolík popisuje např. přeměnu místní prestižní nemocnice v jeden velký covidový lazaret. "Místní jednotka intenzivní péče měla za normálního stavu k dispozici 80 lůžek. V době vrcholící epidemie sem přijelo 150 pacientů denně, kteří na JIP potřebovali. I přesto lékaři odmítli za celou dobu jen tři pacienty," tvrdí Brolík.

Objasňuje také to, jak probíhalo třídění pacientů. "Představa, že doktor někomu říká, že přežije, a druhému, že ne… To tam vůbec nebylo. Rozhodovalo se ale o míře péče, tedy o tom, kdo dostane např. intubaci," vysvětluje novinář.

Podívejte se na celý díl pořadu Život v pandemii v úvodu článku.

 

Právě se děje

před 32 minutami

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Policie propustila muže, který naboural do brány sídla Merkelové

Řidiče, který ve středu autem narazil do příjezdové brány sídla německé kancléřky Angely Merkelové v centru Berlína, policie ve čtvrtek propustila. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že není důvod muže dále zadržovat. Případ kvůli politickému pozadí prověřuje kriminální policie. K motivu se nevyjádřila, muž ale podobný čin spáchal již před šesti lety, kdy rovněž najel do plotu kancléřství.

Auto 54letý muž popsal nápisy, které byly protiglobalizační. V roce 2014 měl na voze vzkaz o ochraně klimatu a také vyznání lásky. To, že za oběma událostmi stojí jeden člověk, potvrdilo ve středu ministerstvo vnitra.

Německá média bezprostředně po incidentu spekulovala, že muž se mohl potýkat s psychickými problémy. Podle policie ale převoz na psychiatrické oddělení není třeba. Při nehodě, která byla zřejmě úmyslná, se nikdo nezranil, škody na plotu i na voze jsou jen malé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy