Po Si-laj stanul před soudem, úplatkářství odmítl

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
22. 8. 2013 12:51
Bývalý pohlavár čínských komunistů čelí také obžalobě z korupce a zneužití moci.
 Po Si-laj vypovídá u soudu v čínském Ťi-nanu.
 Po Si-laj vypovídá u soudu v čínském Ťi-nanu. | Foto: REUTERS/China Central Television (CCTV) via Reuters TV

Ťi-nan - Čtyřiašedesátiletý Po Si-laj, vyděděnec čínské vysoké politiky a ústřední postava největšího politického skandálu posledních desetiletí, poprvé stanul před soudem.

Zdiskreditovaný politik během přelíčení u soudu v Ťi-nanu v provincii Šan-tung odmítl obvinění z úplatkářství. A dal tak najevo, že ze scény nehodlá zmizet potichu, uvedla agentura Reuters.

Výsledek procesu je ale v podstatě znám předem. Není téměř žádných pochyb, že Po Si-laj bude shledán vinným.

Domluvené divadlo

Někdejší šéf komunistické strany v Čchung-čchingu na jihozápadě země čelí rovněž obžalobě z korupce a zneužití moci.

A ačkoliv nečekaně odvážná obrana překvapila, podle pozorovatelů mohla být dohodnutým divadlem, aby soud působil férověji.

"Očividně spolupracuje se soudem," míní Nicholas Bequelin z lidskoprávní organizace Human Rights Watch. "Výsledek už byl rozhodnut," dodal s tím, že Po se podle všeho dohodl.

Politikovi, který prosazoval "staré čínské komunistické hodnoty" a tvrdé zásahy proti zločincům, hrozí v případě odsouzení trest smrti.

Pravděpodobnější ale je, že si vyslechne podmíněný trest smrti. Ten by ho poslal na 20 let až doživotí za mříže.

Šílený pes

Po Si-laj podle žalobců vzal od dvojice podnikatelů úplatek ve výši 21,8 milionu jüanů (přes 70 milionů korun). Před soudem to nicméně v jednom případě odmítl. K činu se prý v minulosti přiznal proti své vůli.

"Byl jsem ochoten přijmout právní zodpovědnost, ale tehdy jsem neznal všechny detaily," citovala ho BBC. Podnikatele, od něhož měl úplatek přijmout, Po nazval "šíleným psem", který to na něj chtěl nastražit.

Peníze měl obdržet prostřednictvím svého syna, který studuje právo na Kolumbijské univerzitě v USA, a manželky Ku Kchaj-laj, která se svým zapletením do vraždy britského podnikatele postarala o další hřebík do rakve Po Si-lajovy politické kariéry.

Trest smrti pro manželku

Manželku obžalovaného muže soud loni za vraždu Brita Neila Heywooda odsoudil k trestu smrti s dvouletým odkladem.

Slibně rozjetá kariéra politika s ambicemi dostat se do nejužšího vedení čínských komunistů se rázem rozplynula a jeho náhlý pád otřásl i nejvyššími čínskými kruhy.

Kvůli manželce dnes Po Si-laj čelí i obvinění ze zneužití moci, protože bez oprávnění vyhodil šéfa policie v Čchung-čchingu Wang Li-jüna, který mu oznámil, že je Ku podezřelá z vraždy. Případ navíc nenahlásil do Pekingu. Sám policejní šéf loni na podzim dostal 15 let vězení. "Po nedodržel předpisy, aby zablokoval vyšetřování vraždy," řekl mluvčí soudu Liu.

Rozděluje čínské komunisty

Soud s Po Si-lajem by měl trvat dva dny, rozsudek ale pravděpodobně padne až v září. Proces odsuzují stoupenci Po Si-lajova levicového směřování, podle nichž je kauza "politicky motivovanou perzekucí".

Po Si-laj je známý pro svou podporu maoisticky zaměřených rovnostářských sociálních programů, které jsou v rozporu se současnou politikou čínského vedení. To v komunistické Číně prosazuje spíše kapitalisticky orientovanou ekonomiku.

Rozpory narušují jednotu strany, jejíž vedení proto bude nejspíš usilovat o co nejhladší průběh procesu.

 

Právě se děje

Další zprávy