Plivl na mě Rooney aneb jaký byl první přenos ve 3D

David Slížek
1. 2. 2010 10:43
Jak dopadl první pokus o průnik 3D technologií do našich obýváků
Foto: Reuters

Londýn - Vypadalo to, jako by se v té hospodě sešla parta mafiánů. Kompletní osazenstvo mělo navzdory přítmí nasazeno tmavé brýle. A málokdo je během toho večera sundal.

V devíti britských a irských sportbarech v neděli proběhla revoluce v televizním vysílání, alespoň to tvrdí marketingové oddělení televize Sky TV, která první živý sportovní přenos ve 3D uskutečnila. Vysílalo se fotbalové utkání Arsenal - Manchester.

Podle agenturních fotografií by se zdálo, že byli diváci novou technologií zcela unešeni. Reakce pozvaných novinářů jsou ale o něco chladnější.

Plivanec Waynea Rooneyho

Přenos začal reklamním spotem, kterým Sky TV propagovala možnosti 3D ve sportovních přenosech. "Mířily na nás pěsti boxerů a celá místnost sebou trhla, když naším směrem z obrazovky vyletěl rugbyový míč," popsal zážitek reportér britského deníku Daily Telegraph.

A pak přišel na řadu samotný zápas. "Jména na soupiskách se vznášela nad trávníkem a když hráči vycházeli z šaten, vypadalo to, že vystoupí z obrazovky přímo k nám," popisuje deník okamžiky, kdy nadšení z 3D technologie vrcholilo.

Při samotné hře pak prý přínos trojrozměrného vysílání závisel na úhlu, kterým se kamera na hřiště dívala. Záběry z dálky se od běžného vysílání příliš nelišily, ale při detailech byl rozdíl nepopiratelný: "Plivanec Waynea Rooneyho evidentně letěl naším směrem a nos Alexe Fergusona se skvěl v celé své kráse," popisuje s nadsázkou Daily Telegraph.

S klasickým televizím vysíláním byly prý nesrovnatelné zejména momenty, kdy televize opakovala záběry rohových nebo přímých kopů.

Zapomeňte na brýle

"3D vysílání má velký potenciál při speciálních příležitostech," myslí si ředitel vývoje Sky TV Brian Lens. Všední vysílání podle něj zatím třetí rozměr mít nebude. "3D se stane standardem až ve chvíli, kdy diváci nebudou muset mít brýle," dodal.

V neděli každopádně většině fanoušků prý vůbec nevadilo, že musí mít nasazené 3D brýle. Ve víru zápasu na to skoro zapomněli.

Sky chce už v dubnu spustit 3D sportovní kanál a právě prostřednictvím hospod chce fanoušky nalákat, aby si pořídili speciální vybavení pro příjem 3D vysílání. Stát má kolem tisíce liber.

"Úplně mě to nepřesvědčilo," řekl Telegraphu jeden z diváků. "Některé záběry jsou neskutečné, z některých je mi trochu špatně. Jestli bych si 3D televizi koupil? Asi ne," dodal.

Mimochodem: zápas vyhrál Manchester, který porazil Arsenal 3:1.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy