Píseň, kterou Breivik nenávidí, zpívalo 40 000 lidí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
26. 4. 2012 15:10
Přečtěte si, co se zpívá - v Breivikem zavržené - písni Děti duhy. Uvnitř video
Ačkoliv pršelo, přišlo píseň proti Breivikovi v Oslu zazpívat 40 tisíc lidí.
Ačkoliv pršelo, přišlo píseň proti Breivikovi v Oslu zazpívat 40 tisíc lidí. | Foto: Reuters

Oslo - Čtyřicet tisíc lidí ve čtvrtek v Oslu společně zazpívalo píseň Děti duhy norského písničkáře Lillebjörna Nilsena. Chtěli tak protestovat proti norskému atentátníkovi Andersi Behringovi Breivikovi, který minulý týden před soudem popěvek označil za marxistické vymývání mozků.

Na Facebooku účast už ráno slíbilo přes 5000 lidí, nakonec jich podle policie navzdory špatnému počasí dorazilo osmkrát víc.

Společně vytvořili živý řetěz jen pár bloků od budovy soudu v Oslu, kde se od minulého pondělka koná Breivikův proces. Norský pravicový radikál zabil loni v červenci v Oslu a na ostrově Utoya 77 lidí.

Podívejte se, takhle zpívá sbor 40 000 lidí:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Popěvek, který je interpretací songu My Rainbow Race amerického folkového zpěváka Petera Seegera, má v překladu z norštiny následující text:

Obloha plná hvězd, modré moře, kam dohlédneš,

země pokrytá květinami, co si přát víc?

Společně budeme žít, jako sestry a bratři,

malé děti duhy a úrodné půdy.

Někteří si myslí, že je to k ničemu, jiní maří čas tlacháním,

někteří si myslí, že můžeme žít z plastu a syntetického jídla.

A někteří okrádají mladé, posílají je do války,

někteří okrádají ty, kdo přijdou po nás.

Obloha plná hvězd...

Ale řekněte všem dětem, a také každému otci a matce,

ještě máme šanci, sdílet naději na Zemi.

Obloha plná hvězd...

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy