Piráti znovu úřadovali, unesli britský chemický tanker

Reuters Simona Holecová , Reuters
29. 12. 2009 11:50
Tanker zabrali v Adenském zálivu
Čluny na snímku údajně patří somálským pirátům. Snímek byl pořízen na pobřeží u rybářské vesnice Haradheere, zhruba 400 km severovýchodně od hlavního města Mogadišu.
Čluny na snímku údajně patří somálským pirátům. Snímek byl pořízen na pobřeží u rybářské vesnice Haradheere, zhruba 400 km severovýchodně od hlavního města Mogadišu. | Foto: Reuters

Mogadišu - Somálští piráti jsou zpátky na scéně. Námořní úřady potvrdily, že se jim v Adenském zálivu podařilo přepadnout a zrekvírovat tanker plný chemikálií, který plul pod britskou vlajkou.

Únos se odehrál ve stejný den, kdy piráti propustili nákladní loď plující pod singapúrskou vlajkou. Loď Kota Wajar drželi - spolu s 21 členy posádky - v zajetí téměř deset týdnů a za propuštění údajně inkasovali téměř tři miliony eur.

Zatím není známo, jaké výkupné budou nyní požadovat od Britů.

Chemický tanker se plavil ze Španělska do Thajska. Převážel suroviny na výrobu plastů. Podle zástupců Námořní asociace východní Afriky, která sídlí v Keni, vyslal tanker jménem St James Park v pondělí nouzový signál. Následně změnil kurz a z Adenského zálivu vyplul směrem k somálskému pobřeží.

Na palubě St James Parku by mělo být 26 členů posádky. Mezi nimi je pět občanů Bulharska, další pocházejí z Gruzie, Indie, Filipín, ale i z Polska, Rumunska, Ruska, Turecka a Ukrajiny.

Piráti už v prohlášení, které přetiskla agentura Reuters, potvrdili, že unesli další plavidlo. Další podrobnosti však neposkytli. Vyjádřili se ovšem k propuštění singapúrské lodi: "Obdrželi jsme peníze a loď i posádku propustili. Posádka byla šťastná a tleskala, když moji přátelé opouštěli loď," řekl Reuters pirát Mohamed.

 

Právě se děje

před 1 minutou
před 40 minutami

S USA nebudeme jednat na žádné úrovni, oznámil íránský duchovní vůdce

Íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí řekl, že se rozhovory mezi Spojenými státy a Íránem neuskuteční na žádné diplomatické úrovni. Vyjádření mělo podle agentury AP vyvrátit spekulace o tom, že by se koncem měsíce na okraj Valného shromáždění OSN mohli zástupci Íránu a USA v New Yorku setkat. Spojené státy si podle Chameneího chtějí dokázat, že jejich kampaň "maximálního tlaku" vůči Íránu funguje, zatímco opak je prý pravdou.

"Proto všichni íránští činitelé, od prezidenta po ministra zahraničí a další oznámili, že se nebudou účastnit bilaterálních ani mnohostranných jednání (s USA)," uvedl íránský duchovní vůdce. Dosud se spekulovalo o tom, že by se americký prezident Donald Trump mohl v OSN setkat se svým íránským protějškem Hasanem Rúháním. Trump v pondělí naznačil, že se to nestane, zatímco mluvčí íránské diplomacie možnost setkání za současné situace zcela vyloučil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy