Piráti znovu úřadovali, unesli britský chemický tanker

Reuters Simona Holecová, Reuters
29. 12. 2009 11:50
Tanker zabrali v Adenském zálivu
Čluny na snímku údajně patří somálským pirátům. Snímek byl pořízen na pobřeží u rybářské vesnice Haradheere, zhruba 400 km severovýchodně od hlavního města Mogadišu.
Čluny na snímku údajně patří somálským pirátům. Snímek byl pořízen na pobřeží u rybářské vesnice Haradheere, zhruba 400 km severovýchodně od hlavního města Mogadišu. | Foto: Reuters

Mogadišu - Somálští piráti jsou zpátky na scéně. Námořní úřady potvrdily, že se jim v Adenském zálivu podařilo přepadnout a zrekvírovat tanker plný chemikálií, který plul pod britskou vlajkou.

Únos se odehrál ve stejný den, kdy piráti propustili nákladní loď plující pod singapúrskou vlajkou. Loď Kota Wajar drželi - spolu s 21 členy posádky - v zajetí téměř deset týdnů a za propuštění údajně inkasovali téměř tři miliony eur.

Zatím není známo, jaké výkupné budou nyní požadovat od Britů.

Chemický tanker se plavil ze Španělska do Thajska. Převážel suroviny na výrobu plastů. Podle zástupců Námořní asociace východní Afriky, která sídlí v Keni, vyslal tanker jménem St James Park v pondělí nouzový signál. Následně změnil kurz a z Adenského zálivu vyplul směrem k somálskému pobřeží.

Na palubě St James Parku by mělo být 26 členů posádky. Mezi nimi je pět občanů Bulharska, další pocházejí z Gruzie, Indie, Filipín, ale i z Polska, Rumunska, Ruska, Turecka a Ukrajiny.

Piráti už v prohlášení, které přetiskla agentura Reuters, potvrdili, že unesli další plavidlo. Další podrobnosti však neposkytli. Vyjádřili se ovšem k propuštění singapúrské lodi: "Obdrželi jsme peníze a loď i posádku propustili. Posádka byla šťastná a tleskala, když moji přátelé opouštěli loď," řekl Reuters pirát Mohamed.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Návrh na spojení agentury CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism projedná vláda, plán kritizuje Hospodářská komora

Sestěhování agentur CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism v České republice i v zahraničí by mělo v následujících třech letech přinést úsporu 138 milionů korun. Novinářům to před pondělním zasedáním vlády řekl ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Kabinet v pondělí projedná přestěhování agentur CzechTrade a CzechTourism do státní budovy ve Štěpánské ulici v Praze, kde sídlí agentura CzechInvest. 

V neděli plánované sloučení ostře zkritizovala Hospodářská komora. "Projekt synergie, tedy sloučení státních agentur CzechTrade, CzechInvest a CzechTourism, kterým se v pondělí zabývá vláda, bude místo revoluční změny podpory podnikání a exportu pouhým sestěhováním těchto subjektů bez zásadních změn a důkladného auditu jejich fungování," uvedla komora v tiskové zprávě.

Vládní materiál podle Hospodářské komory například vůbec neřeší roztříštěné řízení podpory zahraničního obchodu tuzemských firem v zahraničí. Havlíček výtky odmítl, vyjádření komory má za velmi překvapivé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy