Pilot chtěl přerušit i druhý přistávací manévr, v tu chvíli se letoun zřítil. Let ČSA byl odkloněn

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 3. 2016 19:28
Stroj patřící nízkonákladové společnosti FlyDubai se dnes krátce před druhou v noci středoevropského času zřítil při přistání v Rostovu na Donu na jihu Ruska. Zemřelo všech 55 cestujících a sedm členů posádky. Většinu pasažérů tvořili Rusové žijící v regionu. Tři další letadla, která v té době měla přistát, letěla dál. Bylo mezi nimi i letadlo Českých Aerolinií.
Záchranáři pracují na místě neštěstí po pádu letadla v Rostově na Donu
Záchranáři pracují na místě neštěstí po pádu letadla v Rostově na Donu | Foto: Reuters

Rostov na Donu - Při leteckém neštěstí na jihu Ruska zahynulo dnes časně ráno 62 lidí. Boeing 737-800 letící z Dubaje se zřítil za špatné viditelnosti při přistávání na letišti v Rostově na Donu a začal hořet. Ruský prezident Vladimir Putin nařídil, aby byla příbuzným obětí poskytnuta veškerá pomoc a podpora.

Podle potvrzených informací bylo na palubě 55 cestujících a sedm členů posádky. Všichni zemřeli..

Většinu pasažérů tvořili Rusové žijící v regionu, sdělil rostovský gubernátor. Ruský televizní kanál RT na svém webu RT News upřesnil, že kapitán letadla pocházel z Kypru a mezi členy posádky byli občané Kolumbie, Kyrgyzstánu, Ruska, Španělska a Seychel.

Při leteckém neštěstí na jihu Ruska zahynulo 62 lidí. Informovala o tom agentura ITAR-TASS. Příčinou neštěstí byla pravděpodobně špatná viditelnost. | Video: Reuters

Mezi cestujícími bylo podle dosud neúplných zpráv pět až 11 cizinců. Zdroje citující informaci letecké společnosti FlyDubai mluví o třech nebo osmi Ukrajincích, jednom až dvou Indech a jednom občanu Uzbekistánu

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová ČTK sdělila, že mezi cestujícími nebyli čeští občané.

Vyšetřovatelé oznámili, že se jim už podařilo nalézt na místě neštěstí obě černé skříňky.

Mezi příčiny neštěstí, které vyšetřovatelé zvažují, jsou chyba posádky, technická závada a špatné povětrnostní podmínky.

Ruské úřady stejně jako letecká společnost FlyDubai vyloučily jako příčinu neštěstí teroristický útok.

Letecká neštěstí v Rusku

3. května 2006 Krátce před přistáním v ruském Adleru u Soči se do Černého moře zřítil Airbus A-320 arménských aerolinií Armavia se 113 osobami na palubě. Havárii nikdo nepřežil.

9. července 2006 Při přistání v Irkutsku havarovalo dopravní letadlo Airbus A-310 ruské společnosti S7 s více než dvěma stovkami lidí na palubě. Počet obětí dosáhl 125.

14. září 2008 Zřícení letadla Boeing 737 ruské společnosti Aeroflot u města Perm na Uralu nepřežil žádný z 88 lidí na palubě.

10. dubna 2010 U západoruského Smolenska havaroval při přistání v husté mlze polský vládní speciál Tu-154M s polskými představiteli na palubě. Zahynulo všech 96 osob na palubě (89 cestujících a sedm členů posádky) včetně prezidenta Lecha Kaczyńského.

7. září 2011 Při havárii letounu Jak-42 v ruské Jaroslavli zahynulo osm členů posádky a 37 hráčů a funkcionářů týmu Lokomotiv Jaroslavl, včetně tří českých hráčů Jana Marka, Karla Rachůnka a Josefa Vašíčka.

17. listopadu 2013 V centrálním Rusku se při pokusu o přistání u města Kazaň zřítil Boeing 737. Zahynulo 50 lidí - 44 cestujících a šest členů z posádky.

České letadlo bylo odkloněno

Agentura DPA rovněž s odvoláním na údaje společnosti FlyDubai uvedla, že oběťmi havárie se stalo 33 žen, 18 mužů a čtyři děti. Většinou to byli ruští turisté, kteří se vraceli domů.

V době havárie letadla společnosti FlyDubai měly v Rostově přistát tři další stroje, byly ale odkloněny nebo se musely vrátit na výchozí letiště. Let ruské společnosti Aeroflot SU1166 z Moskvy a české společnosti ČSA OK914 z Prahy byly odkloněny do Krasnodaru, vzdáleného asi 250 kilometrů od Rostova. Letadlo společnosti Turkish Airlines z Istanbulu se vrátilo na výchozí letiště.

Původní zprávy hovořily o tom, že letadla pokračovala v letu kvůli špatnému počasí. Mluvčí ČSA Daniel Šabík ale sdělil, že letadlo přistálo v Krasnodaru z toho důvodu, že letiště v Rostově už bylo uzavřené kvůli nehodě. Cestující pak byli přepraveni z Krasnodaru do Rostova autobusy.

Z Krasnodaru do Prahy se letadlo vrátilo prázdné o půl deváté ráno. "Cestující ze zpátečního letu byli překnihováni na nejbližší možný let," dodal Šabík.

Trosky 1,5 kilometru daleko

Stroj, letící z Dubaje ve Spojených arabských emirátech, se zřítil asi 50 až 100 metrů nalevo od přistávací dráhy, když se podruhé pokoušel o přistání. V tu dobu v Rostově panovalo bouřlivé počasí s deštěm a silným větrem, které snižovalo viditelnost.

Záběry z bezpeční kamery, které odvysílala ruská televize, ukázaly výbuch při zemi a následné plameny šlehající vysoko do výšky.

K nehodě došlo zhruba v 1:50 středoevropského času. Letadlo se po dopadu na zem roztříštilo na kusy, které jsou rozptýleny do vzdálenosti 1,5 kilometru. Následně se vznítilo. Po rozednění začaly trosky vraku prohledávat týmy asi 700 záchranářů.

Podle zprávy stanice Rossija24 chtěl pilot přerušit i osudný druhý přistávací manévr. "V okamžiku, kdy chtěl zahájit další oblet, se něco stalo a stroj se zřítil," řekl televizní zpravodaj s odvoláním na vyšetřovatele.

Ke stejnému závěru dospěli i experti na webu flightradar24, který pracuje se satelitními daty. Boeing už prý znovu začal stoupat, když najednou spadl z oblohy jako kámen.

Agentura Interfax citovala zdroj ze záchranářských složek, podle nějž si pilot další pokus o přistání rozmyslel ve chvíli, kdy už se blížil k letišti.

"Z neznámého důvodu se pilot pár minut před přistáním rozmyslel a rozhodl se pro další oblet, nebyl ho už však schopen vykonat," uvedl zdroj pro Interfax.

Šéf aerolinek podle agentury DPA zdůraznil, že oba piloti byli zkušení, měli nalétáno každý zhruba 5700 hodin.

Neštěstí je prvním pro nízkonákladovou leteckou společnost FlyDubai, která funguje od roku 2009. Dosud nejvážnějším incidentem byla střelba na jedno z jejích letadel přistávajících minulý rok na letišti v Bagdádu.

 

Právě se děje

Další zprávy