Periskop: Muslimské bratrstvo zakázali i Saúdové

Přenos skončil
Pátek 7. března: Zprávy ze světa v rychlém přehledu
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Přenos skončil

Smůla pro muslimské bratry

Muslimské bratrstvo se dostalo na černou listinu i v Saúdské Arábii. Království islamistickou organizaci zařadilo na seznam teroristických organizací, informovala televize Al-Arabíja.

Saúdové rovněž zakázali frontu an-Nusra a Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIS), které v Sýrii bojují proti režimu Bašára Asada.

Obamův spolužák velvyslancem v Praze?

Novým americkým velvyslancem v Praze by se měl stát Andrew Schapiro. Svého spolužáka z Harvardovy univerzity do funkce navrhl prezident Barack Obama.

Schapirova matka pochází z Prahy, odkud utekla před nacisty. A šéfovi Bílého domu mimo jiné v uplynulých letech přispěl na kampaň 700 000 dolary.

Americký prezident Barack Obama během prohlášení k situaci na Ukrajině. (6. března 2014)
Americký prezident Barack Obama během prohlášení k situaci na Ukrajině. (6. března 2014) | Foto: Reuters

Vzdělávací sauna

Saunování je ve Finsku národní kratochvílí. Nepřekvapí tak, že sauna bude nedílnou součástí i nové centrální knihovny v Helsinkách.

Chvíli to sice vypadalo, že si čtenáři nebudou moci prohřát kosti, neboť šéf městských knihoven byl proti takovému nápadu, ale nakonec zasáhla městská rada, která saunu k uklidnění obyvatel finské metropole do projektu prosadila, uvedla tamní televize YLE.

"Chápeme to jako vzdělávací saunu, způsob podpory finské kultury. Ideou je propojit literaturu se saunou," prohlásila Johanna Sydänmaaová z kulturního výboru města.

Lyžováním k míru?

Švýcarský novinář Christoph Zürcher se v neklidném Afghánistánu pokouší propagovat zimní sporty, napsala agentura DPA. Pomoci mu má lyžařský závod, který si už získal mezinárodní reputaci. A místní obyvatelé jsou nadšeni.

Čtvrtého ročníku, jenž se konal minulý pátek, se už na svazích v nadmořské výšce 3400 metrů v okrese Čapdara zúčastnilo 50 lidí, a to včetně 20 cizinců. To vše v zemi, kde radikální islamisté z Tálibánu často útočí na sportovce.

Vládo, dej si pozor!

Do ulic Lisabonu vyrazilo ve čtvrtek večer přes 10 000 portugalských policistů. Před budovou parlamentu protestovali proti snižování platů.

Rozhněvaní muži zákona se přetlačovali se svými kolegy, kteří na příkaz úřadů zatarasili přístup k parlamentu, ale k větším potyčkám podle zahraničních agentur nedošlo.

Situace se uklidnila až poté, co jim byl přislíben měsíční příplatek 25 euro (680 korun), což ale podle nich nekompenzuje snížení příjmů.

Třetí dítě

Končící afghánský prezident, 56letý Hamíd Karzáí, má třetího potomka. O dvanáct let mladší manželka mu v indickém Dillí porodila holčičku.

První dvě děti - holčička a chlapec - přišly na svět v Afghánistánu, avšak ve třetím případě hrozily komplikace, takže se pár rozhodl využít speciální nemocnici v Indii, s níž má Afghánistán dobré vztahy.

Afghánský prezident Hamíd Karzáí odjíždí z jednání Velké rady. (24. listopadu 2013)
Afghánský prezident Hamíd Karzáí odjíždí z jednání Velké rady. (24. listopadu 2013) | Foto: Reuters
Michal Žák Kateřina Vítková Michal Žák, Kateřina Vítková
Aktualizováno 7. 3. 2014 14:44
 

Právě se děje

Další zprávy