Periskop: Balšój brat. Rusko má pod palcem všechny lety

Kateřina Vítková Michal Žák Zahraničí Kateřina Vítková, Michal Žák, Zahraničí
Aktualizováno 5. 2. 2014 15:44
Středa 5. února: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Aktuálně.cz

Cestující pod kontrolou

Ruské úřady, včetně tajné policie FSB, mají podle ministra dopravy Maxima Sokolova pod kontrolou všechny osoby, které přijíždějí na zimní olympijské hry do Soči.

Všechny zahraniční letecké společnosti, které létají do země, totiž úřadům předávají údaje o svých cestujících.

Informační systém byl zaveden na celém území státu.

Bez pasu neprojdete

Turecko vrací od hranic Syřany, kteří se nemohou identifikovat pasem. Mnozí z nich pak přespávají za nočních mrazů venku pod přikrývkami.

Turecká humanitární organizace (IHH) oznámila, že opatření souvisí s nebývalým přílivem nových lidí, kteří prchají před intenzivním bombardováním z Halabu.

Ankara od začátku syrského konfliktu udržuje hranici propustnou, země už přijala statisíce syrských běženců. Uprchlické tábory v Turecku v oblasti severně od Halabu jsou přeplněné.

Metro se zastavilo

Britskou metropoli paralyzovala stávka pracovníků metra. To sice není uzavřené kompletně, nicméně miliony Londýňanů si i tak musely najít alternativní způsob dopravy.

Zaměstnanci protestují proti chystanému rušení bezmála tisícovky pracovních míst. Stávka by měla trvat až do čtvrtečního večera.

Nový strašák z nejlidnatější země

Čína momentálně bojuje s virem ptačí chřipky H7N9, kvůli němuž byly vybity desítky tisíc kusů drůbeže. Tamní vědci ale rovněž varují před novým virem, jenž má označení H10N8.

"Pandemický potenciál nového viru bychom neměli podceňovat," napsal v časopisu The Lancet tým Čínského střediska pro kontrolu a předcházení chorob, který vede Šu Jüe-lung.

Lovu sbohem!

Albánie se rozhodla ochránit ohrožené druhy zvířat. Na dva roky proto zakáže všechen lov, napsala ČTK.

Podle ministra životního prostředí Leftera Koky je zákaz, který má být zaveden tento měsíc, nezbytně nutný na ochranu druhů, jejichž počty za poslední dvě desetiletí výrazně poklesly.

Jde především o medvěda hnědého, orla, ale i bažanty či křepelky.

Biden káral Janukovyče

Ústupky opozici jsou dobré, ale vnitropolitickou krizi vyřeší jen hledání "skutečného kompromisu".

Tak by se daly shrnout rady amerického viceprezidenta Joea Bidena, který telefonicky hovořil s ukrajinským prezidentem Viktorem Janukovyčem.

Ten už řadu týdnů čelí výzvám opozice, aby vypsal nové prezidentské a parlamentní volby. Své odpůrce v ulicích Kyjeva a dalších měst neuklidnil ani obměnou kabinetu, ani zrušením kontroverzních zákonů.

Důležitá silnice

Silničáře v tuzemsku si Češi rádi dobírají, že jsou každý rok překvapeni příchodem zimy. Jejich američtí kolegové se ale museli vypořádat s mnohem větší výzvou.

Bezmála dva týdny jim trvalo, než zprůjezdnili jedinou silnici do aljašského přístavu Valdez. Ta byla zasypána po sérii lavin, což s sebou přineslo nemálo problémů, jelikož se střední Aljaška a severní regiony ocitly bez dodávek vybavení pro ropná pole, bez paliva a zboží, které do Valdezu dopravily lodě.

Svatebčané v kiltech

Skotové budou dalším národem, v jehož legislativě budou sňatky osob stejného pohlaví. Potřebný zákon, jenž bude platit od října, v úterý schválil tamní parlament.

Gayové a lesby mohou už nyní uzavírat registrovaná partnerství, ale Skotská národní strana chtěla úroveň těchto sňatků zrovnoprávnit s heterosexuálními partnerstvími.

Ochromená Zelená zóna

Iráckou metropoli Bagdádem opět paralyzovala série pumových atentátů, která si vyžádala nejméně 16 mrtvých.

Bomby explodovaly i v blízkosti přísně střežené Zelené zóny, kde jsou situovány některé vládní úřady, ale i diplomatické mise některých západních zemí.

Vůbec nejničivější z útoků se odehrál před ministerstvem zahraničí, kde naráz explodovaly výbušniny umístěné ve dvou zaparkovaných automobilech.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Model Kantar: Volby by v září vyhrálo ANO těsně před koalicí Spolu

Volby by v září podle modelu Kantar vyhrálo ANO s 24,5 procenta hlasů těsně před koalicí Spolu s 23 procenty. Piráti a STAN by měli 20,5 procenta, SPD 11,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy