Periskop: Irský prezident je vůbec poprvé v Británii

Přenos skončil
Úterý 8. dubna: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Přenos skončil

Historická návštěva

Irský prezident Michael Higgins zahájil setkáním s královnou Alžbětou II. čtyřdenní oficiální návštěvu Velké Británie. Jedná se o první návštěvu nějaké irské hlavy státu v Británii od osamostatnění Irska na Londýnu na začátku 20. století, poznamenává ČTK.

Podle ní to symbolizuje další posun ve vztazích obou zemí. Ke zlepšení kontaktů pomohla přelomová cesta britské královny do Irské republiky v roce 2011.

Irský prezident Michael Higgins (druhý zprava) v doprovodu prince Philipa ve Windsoru. (8. dubna 2014)
Irský prezident Michael Higgins (druhý zprava) v doprovodu prince Philipa ve Windsoru. (8. dubna 2014) | Foto: Reuters

Tisíc uprchlíků zachráněno

Italské námořnictvo během posledních 24 hodin pomáhalo více než tisícovce přistěhovalců, kteří se ocitli v ohrožení na třech lodích mířících k italským břehům.

"Z 1049 migrantů, kteří byli zachráněni, bylo 151 žen a 91 dětí, z toho tři nemluvňata," citovala agentura AFP z tiskové zprávy.

Mickey Mouse žaluje Dotcoma

Kim Dotcom má další problém. Na zakladatele známého (a dnes již neexistujícího) serveru Megaupload podalo žalobu šest amerických filmových studií.

Twentieth Century Fox, Disney, Paramount, Universal, Columbia a Warner Bros. ho viní z porušování autorských práv. Dotcom prostřednictvím Twitteru z Nového Zélandu vzkázal, že jde o hloupost.

Kim Schmitz u soudu na Novém Zélandu
Kim Schmitz u soudu na Novém Zélandu | Foto: Reuters

Dopis přežil v lahvi sto let

Německý rybář vylovil poblíž Kielu zřejmě vůbec nejstarší vzkaz v lahvi, který v moři bez úhony přečkal více než století.

Díky pátrání v rodokmenech se pak podařilo dohledat vnučku odesilatele, který v květnu 1913 lahev do vln hodil. Angelu Erdmannovou nález překvapil - a také dojal, napsala agentura DPA.

Piloti s falešnými tituly

Falešné vysokoškolské tituly zřejmě nejsou jen výsadou politiků ze střední Evropy.

Pákistánské národní aerolinky PIA za posledního půl roku propustily 300 zaměstnanců, kteří získali práci právě na základě falešného vysokoškolského diplomu.

Zjištění následovalo poté, co bylo soudně nařízeno prověření všech zhruba 16 000 zaměstnanců PIA, napsal list The Nation.

Takto by měl podle designerů vypadat kokpit nového Boeingu 787 Dreamliner
Takto by měl podle designerů vypadat kokpit nového Boeingu 787 Dreamliner | Foto: Reuters

Válka kartelů

Nejméně 20 lidí zemřelo během nedělních násilností na severu Mexika. Podle agentury AP jde zřejmě o důsledek války mezi drogovými kartely Gulf a Zetas.

Nejkrvavější z nedělních incidentů se odehrál ve městě Tampico a jeho okolí, kde neznámí pachatelé zastřelili na ulicích či v obchodech a restauracích celkem 16 mužů a jednu ženu.

Federální agenti fotí znak drogového kartelu Zetas nedaleko místa, kde našli v plastových pytlích ostatky 50 lidí.
Federální agenti fotí znak drogového kartelu Zetas nedaleko místa, kde našli v plastových pytlích ostatky 50 lidí. | Foto: Reuters

Mayovo muzeum bez skalpů

Muzeum legendárního německého spisovatele Karla Maye v saském městečku Radebeul nedaleko Drážďan stáhlo z výstavy všechny pravé skalpy, píše ČTK.

Podle ní tak reaguje na stížnost severoamerického indiánského kmene Ojibwa, který v dopise označil výstavu za netaktní a zároveň vyzval k navrácení těchto trofejí. Muzea ve Spojených státech od roku 1990 nesmí skalpy vystavovat.

Foto: Wikimedia Commons
Michal Žák Michal Žák
Aktualizováno 8. 4. 2014 16:44
 

Právě se děje

před 8 minutami

V německém Leverkusenu vybuchla chemička

Exploze chemičky otřásla průmyslovým parkem v německém Leverkusenu. Byla kvůli ní uzavřena frekventovaná dálnice A1. Příčina výbuchu není známa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy