Krejčířova žádost
Právníci Radovana Krejčíře v pondělí znovu požádali jihoafrický soud o propuštění zatčeného českého podnikatele z vazby na kauci. Informovali o tom na Twitteru jihoafričtí novináři.
Žádostí o propuštění se bude soud zabývat v pátek. Další stání v této kauze jihoafrický soud stanovil na květen.
Soudy v JAR Krejčířovu žádost o propuštění už dříve dvakrát zamítly a nedovolily mu ani odvolat se proti tomu k tamnímu nejvyššímu soudu. Podnikatelova advokátka další žádost zdůvodnila tím, že se objevila nová fakta v souvislosti s vyšetřováním jejího klienta v jiném případu.
Lukašenko vyloučil běloruský Majdan
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko v neděli vyloučil, že by v jeho zemi mohlo dojít k demonstracím podobným těm na Ukrajině.
"V Bělorusku žádný Majdan nebude," řekl muž, kterého mnozí označují za posledního diktátora v Evropě.
"Měli bychom se poučit z chyb jiných lidí a zabránit i nejmenším náznakům nestability v naší zemi. Sousední Ukrajina, která se stala arénou pro střet mezi mocnými vnitřními a vnějšími silami, by pro nás měla být poučením," cituje Lukašenka Ria Novosti.
Smog je dobrý proti zbraním
Zatímco obyvatelé Pekingu jsou zoufalí z nekončící smogové vlny (a tamní radnice dokonce minulý týden musela vyhlásit druhý nejvyšší stupeň smogového nebezpečí), najdou se i tací, kteří si situaci pochvalují.
Čínský admirál Čang Čao-čung v televizi CCTV prohlásil, že "smog je nejlepší obranou před americkými laserovými zbraněmi", za což na sociálních sítích sklidil velkou kritiku.
On sám se ale brání, že jeho výrok byl vytržen z kontextu. "Nechválil jsem smog, ale poukazoval na slabiny laserových zbraní," dodal podle serveru South China Morning Post.
Britové zasedají ve Skotsku
Britská vláda v pondělí poprvé po více než 90 letech zasedne k jednání ve Skotsku. Výjezdní zasedání kabinetu v Aberdeenu se považuje za gesto před zářijovým referendem, v němž budou Skoti rozhodovat o nezávislosti na Británii.
Premiér David Cameron je chce přesvědčit o setrvání ve společném státě i ekonomickými argumenty, například ohledně těžby ropy v Severním moři.
Protesty v Moskvě
Čekání na rozhodnutí moskevského soudu o trestech pro osm účastníků předloňské demonstrace proti znovuzvolení Vladimira Putina ruským prezidentem provázejí protesty, policie zadržela přes 100 lidí včetně známého opozičníka Alexeje Navalného.
Informovala o tom agentura DPA. Soud uznal vinu zmíněných osmi demonstrantů v pátek, v pondělí by měl sdělit výši trestů.
Portál kasparov.ru, který je vůči Kremlu kritický, uvedl, že nepovoleného protestu před soudem se zúčastnilo asi 700 lidí. Ruské úřady hovoří o 200 demonstrantů. Navalnyj, kterému odvolací soud loni na podzim změnil pětileté vězení za údajný podvod na podmíněný trest, je údajně rovněž mezi zadrženými.
Společné cvičení
Vojáci armád Spojených států a Jižní Koreje v pondělí podle zpravodajského serveru BBC News zahájili pravidelné každoroční cvičení.
Manévry, které jsou obvykle důvodem pro Severní Koreu, aby vyostřila rétoriku proti USA i svému jižnímu sousedovi, potrvají do 18. dubna. Zapojí se do nich více než 12 500 amerických vojáků.
Letos cvičení začalo v době, kdy se v KLDR koná poprvé od roku 2010 setkání příbuzných, které od sebe oddělila korejská válka v letech 1950 až 1953.
Za generála!
Protestující ve Venezuele se postavili na stranu generála ve výslužbě Ángela Vivase, jednoho z největších kritiků prezidenta Nicoláse Madura. Hlava státu v sobotu nařídila Vivasovo zatčení a obvinila ho z podněcování protivládních nepokojů, které si vyžádaly nejméně deset mrtvých a více než 100 zraněných.
Generál se v reakci na to opevnil ve svém domě, kde ho navíc přišly podpořit desítky stoupenců, které svolal prostřednictvím komunitní sítě Twitter, uvedla agentura AP.
Napoleonova stezka
Turisté v Belgii se letos mohou nově vydat po trase, kterou projel Napoleon před osudovou bitvou u Waterloo, od níž příští rok uplyne 200 let.
Trasa nazvaná Napoleonova cesta Valonskem je dlouhá 94 kilometrů a umožňuje pomocí 200 tabulí navštívit místa, kde se slavný francouzský císař a vojevůdce zastavil před svou porážkou jižně od Bruselu 18. června 1815.
Výbuch bomby v Pákistánu
Nejméně 14 lidí včetně dvou žen a dítěte zabil výbuch bomby nastražené nedaleko autobusové zastávky v severozápadním Pákistánu. Dalších 15 lidí bylo zraněno.
Útok se odehrál v neděli ve městě Kohát v severozápadní provincii Chajbar Pachtunchvá, ale podrobnosti o něm se objevily až v noci na dnešek.
Nedaleko místa výbuchu je policejní stanice a vládní úřady, stejně jako rušné tržiště a čtvrť, kde žije mnoho menšinových šíitů.