Rusové se prokousávají do Bachmutu. Velkou ofenzivu ale letos neprovedou, zní z USA

Martin Novák Martin Novák
3. 3. 2023 6:12
Ukrajina nestahuje vojáky z okolí těžce ostřelovaného Bachmutu, naopak tam přicházejí další posily. Reportéři agentury Reuters napsali, že viděli ukrajinské vojáky hloubit zákopy západně od vesnice Časiv Jar, která leží na západním okraji Bachmutu.
Prigožinův vzkaz Zelenskému z obklíčeného Bachmutu. | Video: Reuters

Reportéři Reuters naznačují, že ukrajinské velení se zřejmě rozhodlo vybudovat novou linii obrany za městem. Sem ze zdevastovaného Bachmutu, v jehož troskách přežívá zhruba čtyři tisíce obyvatel, ustoupí.

"Dříve či později zřejmě budeme muset z Bachmutu odejít. Ale pořád je důvod ho bránit, protože tím způsobujeme Rusům velké ztráty na lidech a technice. Vyplýtvají obrovské množství munice," řekl například poslanec ukrajinského parlamentu Serhij Rachmanin.

Mezi ty, kteří popřeli ukrajinské stahování z Bachmutu, patří paradoxně také vůdce ruských žoldnéřů z Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin. Ve videu zveřejněném na internetu označil zprávy ruských médii o konci bojů ve městě za "kachnu". "Nejenže Ukrajinci neodcházejí, ale vrhají do Bachmutu další posily," tvrdí Prigožin.

Ve čtvrtek přitom oznámil, že jeho muži jsou už téměř v centru města. Podle zpráv z místa Rusové ostřelují Bachmut prakticky nonstop, intenzivní palbu potvrdili i reportéři Reuters.

Bachmut nemá strategický význam, ale je důležitý jako symbol. Pro Ukrajince představuje symbol vzdoru ruské okupaci, na sociálních sítích je plno příspěvků s nápisy "Bachmut se drží". Pro Rusy by zase dobytí města znamenalo první alespoň malý úspěch po mnoha měsících.

Mlýnek na maso

"Můj odhad je, že Ukrajinci se z Bachmutu stáhnou, nejspíš poměrně brzy. Ústup nebude takový problém, neboť dál na západ u měst Kramatorsk a Slovjansk disponují velmi silnou obrannou linií, která je pro další ruský postup značnou překážkou. Ještě na jaře Ukrajinci možná spustí nový protiútok a s pokračující západní pomocí mohou válku vyhrát," řekl agentuře ČTK britský válečný reportér Luke Harding, který je v Praze u příležitosti českého vydání své knihy Invaze: Ruská krvavá válka a ukrajinský boj o přežití.

Ruská pozemní ofenziva na Bachmut začala loni v srpnu, trvá tedy už přes sedm měsíců. Americké ministerstvo obrany se domnívá, že ruská armáda nebude letos schopná žádného významného a rychlého postupu. Důkazem mají být právě měsíce trvající boje o Bachmut a také Vuhledar: dvě města, která nejsou klíčová a ke kterým se Rusové přesto blíží pomalu a za cenu obrovských ztrát.

Náměstek ministra obrany Colin Kahl označil při slyšení ve Sněmovně reprezentantů boje na východě Ukrajiny za "grinding slog," což lze do češtiny přeložit jako nekonečné, neustále drcení či mletí. V češtině se pro takový typ boje, známý například ze zákopů v první světové válce, vžil termín mlýnek na maso. Mnoho vojáků umírá nebo krvácí, přičemž situace na bojišti se buď nemění vůbec, nebo velmi pomalu.

"V následujících měsících neuvidíme žádné velké územní zisky Ruska. To, co uvidíme, budou malé lokální posuny," uvedl Kahl.

Rusové pořád mají kde brát

Celkový pohled vedení Pentagonu je takový, že ruská armáda je po roce války velmi oslabená, ale stále disponuje dostatkem lidí a munice na pokračování útoků. "Moskva vrhla do boje zhruba osmdesát procent svých pozemních sil, ale pořád má kde brát," uvedla poradkyně ministra pro mezinárodní bezpečnostní otázky Celeste Wallanderová.

Ukrajinci na východě země vystřílí podle náměstka šéfa vojenské rozvědky Vadyma Skybického denně pět tisíc dělostřeleckých granátů, Rusové mnohem více. "Mají desetkrát až patnáctkrát více munice," tvrdí Skybickij

Minulý týden v rozhovoru pro britský deník Financial Times řekl náčelník generálního štábu americké armády Mark Milley, že Rusko nesplní své politické cíle na Ukrajině vojenskými prostředky a téměř jistě Ukrajinu silou nezničí a neporazí. Zároveň je ale skeptický k možnostem ukrajinské armády osvobodit všechna okupovaná území. "Není to nemožné, ale bude to velmi těžké," řekl Milley.

Ukrajinská armáda nicméně uvádí, že v minulých dnech odrazila masivní ruský tankový útok na Vuhledar. Podle Kyjeva se jednalo o zatím největší tankovou bitvu války.

Ukrajinci tvrdí, že Rusko ztratilo v bitvě na 130 tanků a obrněných transportérů. Některé cesty k Vuhledaru obránci záměrně nezaminovali, aby na ně navedli ruské kolony. Když se přiblížily, zničili je, napsal americký deník New York Times. Tvrzení nelze nezávisle ověřit, ale na sociálních sítích se objevila videa zničených ruských tanků a obrněnců u Vuhledaru, která jsou s největší pravděpodobností autentická.

 

Právě se děje

Další zprávy