Pentagon měl tajný program na výzkum UFO. Za miliony dolarů zkoumal podezřelé objekty na obloze

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
18. 12. 2017 14:21
Mezi lety 2007 a 2012 americké ministerstvo obrany financovalo program na zkoumání UFO. Podle tehdejšího šéfa týmu výzkum pokračuje dodnes.
Pentagon má tajný program na výzkum UFO. Tohle natočili piloti stíhaček nad Pacifikem | Video: U.S. DEPARTMENT OF DEFENSE

Washington - Americké ministerstvo obrany vedlo tajný program na výzkum UFO. Během pěti let do roku 2012 za něj Pentagon utratil 22 milionů dolarů (téměř půl miliardy korun), zjistil list The New York Times.

Takzvané neidentifikované létající objekty zkoumal speciální tým vojenské zpravodajské služby, sídlící v pátém patře přímo v budově Pentagonu. Před pěti lety přestal být financován. Podle informací amerického deníku ale jeho členové na dílčí práci dál pokračují.

V roce 2007 jeho vznik inicioval demokratický senátor Harry Reid a větší část peněz do něj investoval miliardář Robert Bigelow, který pro NASA vyrábí nafukovací obytné moduly. Bigelow se netají svým přesvědčením, že UFO existuje a někdy v minulosti navštívilo Zemi.

V Pentagonu od té doby vznikly dokumenty o zkoumání letadel, která se například zdánlivě pohybovala vysokou rychlostí bez viditelného pohonu. Speciální tým se také věnoval výzkumu setkání amerických letounů s neznámými objekty. Například v roce 2004 dvě americké stíhačky sledovaly nedaleko pobřeží u San Diega dva bělavé oválné objekty o velikosti komerčního letadla.

Harry Reid, který letos svou politickou kariéru v Senátu ukončil, je na program pyšný. "Udělal jsem něco, co nikdo přede mnou nikdy neudělal," citují ho New York Times.

Někteří odborníci však nad smysluplností programu pochybují. Navíc dokázat jeho přínos je přinejmenším komplikované. 

Existují rozumnější vysvětlení

Astrofyzička Sara Seagová z cambridgeského MIT upozorňuje například na zdánlivě banální věc, že když neznáme původ nějakého tělesa, neznamená to nutně, že musí pocházet z jiné galaxie. "To, co lidé někdy na vědě nechápou, je, že často pracuje s jevy, které zůstanou nevysvětlené," popisuje.

O užitečnosti programu, který ministerstvo obrany samo potvrdilo, pochybuje také bývalý pracovník NASA James E. Oberg. Podle něj existuje spousta způsobů, jak na první pohled nevysvětlitelné jevy objasnit.

"Spousta lidí je ve vzdušném prostoru aktivní a nechtějí, aby o jejich aktivitách věděli ostatní," nabídl možné vysvětlení záhadných letadel bez viditelného pohonu, na jejichž zkoumání Pentagon vyčlenil desítky milionů dolarů.

Luis Elizondo, který program vedl, je ale jiného názoru. List New York Times přiznal, že ani poté, co ministerstvo program přestalo financovat, snahy najít UFO v Pentagonu neustaly. On sám v říjnu rezignoval, má však nástupce, kterého před novináři odmítl jmenovat.

Podle něj by se mělo věnovat větší úsilí výzkumu neobvyklých jevů, "které zasahují do vojenských programů a projevují schopnosti další generace", jak popsal záhadné objekty na obloze.

Stejný postoj sdílí i miliardář Robert Bigelow. "Z mezinárodního hlediska jsme v této otázce ze všech zemí světa nejvíce pozadu," míní. "Naši vědci se bojí, že budou vyloučeni a naše média se bojí stigmatu. Čína a Rusko jsou v tomhle mnohem otevřenější a pracují na tom s velkými organizacemi," myslí si.

 

Právě se děje

Další zprávy