Pegida vsadila na celebritu z ciziny. Ta ale moc nezabrala

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 13. 4. 2015 19:53
Infografika: Co chce hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida), které znovu demonstruje v Drážďanech.

Drážďany - Hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) znovu demonstrovalo v saských Drážďanech. Protestovalo tak proti islamizaci Německa, potažmo celé Evropy. 

Vedení Pegidy pozvalo do Drážďan šéfa nizozemské krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse. I proto očekávalo rekordní účast až 30 tisíc lidí. Očekávání se však nenaplnilo. Televize n-tv odhadla počet stoupenců Pegidy na 8000, policie oficiální odhad nezveřejnila.

Gert Wilders mj. na demonstraci řekl, že příznivci hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) jsou hrdinové, kteří bojují za svobodné a demokratické Německo

Wilders rovněž kritizoval německou kancléřku Angelu Merkelovou a její vyjádření, že islám je součástí Německa. "Samozřejmě že všichni muslimové nejsou teroristé, ale většina teroristů jsou muslimové," uvedl Wilders. Podle něj by Německo mělo povolovat přistěhování pouze lidem, kteří jsou ochotni se asimilovat. Vyzval také muslimy žijící v Německu, aby se vzdali islámu. "Osvoboďte se od okovů islámu. Opusťte islám a zvolte si svobodu," řekl.

Aktivistům za otevřenou společnost se nepodařilo zablokovat stoupencům Pegidy cestu na demonstraci, protože policie většině blokád zabránila. Drážďanský správní soud také na žádost policie zakázal aktivistům za otevřenou společnost uspořádat demonstrace proti Pegidě v bezprostřední blízkosti místa shromáždění protiislámského hnutí, aby se zamezilo možným střetům.

Podle drážďanské policejní mluvčí Jany Ulbrichtové se pochodů za otevřenou společnost zúčastnilo kolem 2500 lidí, dalších zhruba 500 osob uspořádalo "spontánní demonstrace" v ulicích vedoucích k místu shromáždění Pegidy.

Připomeňte si naší grafikou, co je Pegida zač, co požaduje a proč vidí spojence v Rusku.

"My jsme národ." Demonstrace, kterou svolala německá Pegida.
"My jsme národ." Demonstrace, kterou svolala německá Pegida. | Foto: Reuters

Zrod hnutí

Hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) se začalo formovat loni v říjnu v Drážďanech. Právě v tomto městě na východě Německa je velmi rozšířen odpor proti muslimům. Zpočátku nepočetná a bezvýznamná facebooková skupina se za velmi krátkou dobu rozrostla v panevropské hnutí s poměrně velkým vlivem. 

Oficiální registrace hnutí proběhla 19. prosince 2014 v Drážďanech.  

 

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), později informaci potvrdil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

"Jsem rád, že vláda dnes schválila převedení 5 mld. Kč z rozpočtové rezervy do rozpočtu ministerstva obrany. Je to alespoň částečné naplnění slibu vojákům a výsledek složitých jednání. Věřím, že v únoru vláda projedná i přesun zbylých finančních prostředků," napsal Metnar na svém twitterovém účtu.

Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna. Ministr Metnar věří i nadále tomu, že vláda v únoru projedná vrácení zbývajících peněz. 

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy