Papeže zdrtila tajná zpráva o Vatikánské bance

Martin Novák Martin Novák
28. 2. 2013 6:32
Nástupce Benedikta XVI. bude řešit obvinění z podezřelých operací finančního ústavu
Foto: Reuters

Vatikán - Benedikt XVI. ve čtvrtek v osm hodin večer přestane být papežem a mezi problémy, které přenechá k řešení svému nástupci, je situace Ústavu pro věci víry.

Instituce, která je známá ve světě spíše jako Vatikánská banka. Její kapitál převyšuje šest miliard eur, spravuje na 33 tisíc účtů a čelí obvinění z mnoha stran, že pere špinavé peníze a provádí podezřelé operace, které jsou nejen v Evropské unii nelegální. Svatý stolec kritizují EU i Spojené státy.

Z kruhů blízkých Benediktovi XVI. do médií proniklo, že důvěrná zpráva o stavu vatikánských financí, kterou papež dostal na stůl zhruba před měsícem, přispěla výrazně k jeho rozhodnutí odejít a přenechat papežský stolec člověku, který bude mít více sil a energie na nápravu.

Zpráva údajně poukazuje na mocenský boj uvnitř kurie (soubor úřadů, které jsou papeži k dispozici a využívá jejich služeb ke každodenní správě církve) o to, jakým způsobem má banka fungovat.

Kromě jiného také odhalila, že někteří lidé uvnitř Vatikánu brali peníze za to, že zájemcům zajistili audienci u papeže.

Italští vyšetřovatelé se od loňska zabývají složitým systémem operací banky a anonymními účty, na kterých se peníze pohybují. Přišli na nerespektování základních principů, které v Evropě platí pro obranu před praním špinavých peněz a pro zajištění transparentnosti bank.

Foto: Reuters

Italská centrální banka dokonce v lednu Vatikánu krátce zablokovala všechny elektronické platby s odůvodněním, že Vatikán dostatečně nebrání praní špinavých peněz.

Ettore Gotti Tedeschi šéfoval bance od roku 2009 do loňského léta. Pak jej papež odvolal. Tedeschi říká, že při snaze očistit banku zašel pro některé kardinály a členy kurie, kteří mají velký vliv, příliš daleko.

Podle italské policie označil za hlavního odpůrce jakýchkoliv změn v zavedené praxi banky vatikánského státního sekretáře Tarcisia Bertoneho. To potvrzuje neoficiálně kolující informace, že v kurii se střetávají názory na řízení banky.

Někteří trvají na tom, že vedení církve se nemusí podřizovat regulím, přijímaným v Evropě, a nikomu do vatikánských financí a jejich pohybu nic není.

Banka se dostala do problémů už v osmdesátých letech. Vyšly najevo kontakty jejích pracovníků s několika lidmi z italského podsvětí včetně drogových dealerů a obchodníků se zbraněmi.

"Ve Vatikánu jsem viděl věci, které mne děsí," vypověděl policistům odvolaný Ettore Gotti Tedeschi. Podobně mluvil i papežův komorní Paolo Gabriele, který italským novinářům předal tajné dokumenty svědčící o tvrdém soupeření různých frakcí v nejvyšších patrech církevní hierarchie.

Už po oznámení svého odchodu Benedikt XVI. učinil jeden ze svých posledních kroků v úřadu. Jmenoval novým šéfem banky svého krajana Ernsta von Freyberga. Člena řádu maltézských rytířů, který má zkušenosti s prací v loďařském průmyslu. Působil ve firmě Blohm+Voss.

Italský tisk se k tomu staví dosti nedůvěřivě. Proč zrovna toto jmenování Benedikt neponechal na svém nástupci?

"Vypadá to, že někdo měl na poslední chvíli tento post obsadit a nenechat možnost volby novému papeži. Je velmi podivné, že zrovna toto je poslední závažný krok Benedikta XVI.," napsal v deníku Corriere della Serra specialista na vatikánskou problematiku Massimo Franco.

Časopis Forbes nedávno označil banku, založenou v roce 1942 papežem Piem XII., za "nejtajemnější na světě."

Kardinálové se o volbě Benediktova nástupce začnou radit v pátek, konkláve zřejmě začne kolem 9. března.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy