"Ta příští zápalná láhev bude pro tebe!" Papeže Františka čekaly v Chile vedle věřících i výhrůžky

Martin Ehl ČTK Martin Ehl, ČTK
Aktualizováno 16. 1. 2018 14:16
V zemi se očekávají masivní protesty kvůli případům sexuálního zneužívání katolickými kněžími. I přesto vyhlížely papeže Františka na letišti stovky lidí.
Papeže Františka přivítala v Chile prezidentka Michelle Bacheletová.
Papeže Františka přivítala v Chile prezidentka Michelle Bacheletová. | Foto: ČTK

Santiago de Chile - Papež František sice přiletěl na návštěvu rodné Jižní Ameriky, ale hlavně v první zemi, Chile, ho neuvítalo zrovna přátelské prostředí. Jeho příletu předcházelo několik zápalných bomb vržených na kostely v hlavním městě Santiagu.

Policisté v Chile zadrželi některé demonstranty před příjezdem papeže Františka.
Policisté v Chile zadrželi některé demonstranty před příjezdem papeže Františka. | Foto: Reuters

"Františku, ta příští bude na tebe," zněl vzkaz zanechaný u jedné z nich.

Podle průzkumu Latinobarómetro mají Chilané nejnižší důvěru v katolickou církev a nejhorší mínění o současném papeži ze všech obyvatel Latinské Ameriky.

Země se od poslední papežské návštěvy v roce 1987, kdy Jan Pavel II. přijel za diktátorem Augustem Pinochetem, hodně změnila, zdůraznila chilská prezidentka Michelle Bacheletová, když na letišti vítala současného papeže. "Jsme spravedlivější, svobodnější a tolerantnější společností," řekla.

Jenže jen 45 procent Chilanů se označuje za katolíky a poměr se snižuje s tím, jak roste vzdělanost a prosperita jedné z nejbohatších latinskoamerických zemí. Například v roce 1995 to bylo ještě 75 procent. V chilských médiích se navíc přetřásají i vysoké náklady na návštěvu papeže a její zabezpečení, které dosahují v přepočtu zhruba 230 milionů korun.

I tak ho na letišti uvítaly stovky lidí.

Papež hned na začátku vyjádřil bolest a hanbu nad sexuálním zneužíváním dětí, kterého se dopustili místní církevní představitelé. Skandál propukl v roce 2010 a podkopal vážnost katolické církve v zemi.

V souvislosti s tím se v zemi očekávají masivní protesty. Odpor veřejnosti především vzbudilo, že papež jmenoval v roce 2015 do čela diecéze Osorno na jih od hlavního města biskupa Juana Barrose. Ten přitom kryl zneužívání malých chlapců svým bývalým učitelem, páterem Fernando Karadimou.

Na úterní mši se čeká účast až půl milionu lidí. Papež poté odletí na jih země, kde se čekají zase protesty původních obyvatel z kmene Mapučů. Ti se dožadují vrácení půdy, kterou jim zabral stát a soukromé firmy.

I o nich František hned po příletu krátce promluvil. Podle něj je potřeba domorodcům naslouchat. Vyzval taky k ochraně jejich práv a kultury, "aby se neztratila část identity a bohatství tohoto národa," citovala jej agentura AFP.

V sousedním Peru, kam František zamíří ve středu, bude ale situace jiná. Přestože i tam mají své sexuální skandály s kněžími, tak se za katolíky označuje 74 procent obyvatel.

A Františka si v Peru váží podle průzkumu Latinobarómetro nejen víc než v Chile, ale i o něco víc než v rodné Argentině.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Lidé a firmy zatím odevzdali 349 tisíc přiznání, loni 2,7 milionu

Lidé a firmy zatím odevzdali 348 602 daňových přiznání za loňský rok. V případě firem je to 48 525 a fyzických osob 300 077. Data v úterý zveřejnila Finanční správa na twitteru. Loni správa evidovala za rok 2019 zhruba 2,7 milionu daňových přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 470 000 od firem. Pro letošní rok zatím odhad počtu správa s ohledem na situaci kolem pandemie neuvedla.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektroniky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy