Papež Wielgusovi: Chápu, doba byla zlá

Red Zah, Reuters
21. 2. 2007 16:13
Vatikán - Papež Benedikt XVI. napsal zdiskreditovanému církevnímu exhodnostáři dopis, v němž mu vyjadřuje morální podporu.

Bývalý varšavský arcibiskup Stanislav Wielgus rezignoval na svůj post v lednu, když vyšla najevo jeho dřívější spolupráce s komunistickou tajnou policií.

Informace o dopisu, v němž hlava katolické církve vyjadřuje polskému klerikovi pochopení a sympatie, byla Vatikánem zveřejněna dnes. Informuje o tom agentura Reuters.

Bratrské pochopení

"Sdílím Tvé utrpení a chci Tě ujistit o své přízni a bratrském pochopení," píše se v dopise. "Co se Tvé minulosti týče, plně si uvědomuji výjimečné okolnosti, za nichž jsi svou roli vykonával. Komunistický režim v Polsku používal veškerých prostředků k potlačování svobod občanů a především duchovních."

Benedikt XVI. prý o Wielgusově kontroverzní minulosti do propuknutí skandálu neměl potuchy
Benedikt XVI. prý o Wielgusově kontroverzní minulosti do propuknutí skandálu neměl potuchy | Foto: Aktuálně.cz

Papež v listu zároveň vyjádřil přání, aby Wielgus pokračoval ve službách církve, žádný nový post mu ale nenabídl. Sám Wielgus napsal papežovi hned druhý den po svém odstoupení.

Přestože se původně za své hříchy z minulosti omluvil, minulý týden Wielgus požádal zvláštní soud, aby jej z nařčení z vědomé kolaborace s komunistickou státní bezpečností očistil.

Představitelé Vatikánu už dříve uvedli, že papež o obviněních Wielguse nevěděl, když jej na jeho post jmenoval.

Zástupci polské katolické církve se v lednu nechali slyšet, že se pokusí probrat relevantní dokumentaci a požádají Vatikán, aby rozhodl o osudu polských kněží, kteří si s komunistickým režimem zadali. Podle historiků může jít až o desetinu kléru.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy