Papež František: Neházejte kamenem na rozvedené. Erotická dimenze lásky není zlo, ale dar od Boha

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 4. 2016 13:59
Vatikán představil nový dokument o rodině nazvaném Amoris Laetitia (Radost lásky). Halava katolické církve v něm vyzvala k většímu pochopení vůči lidem, kteří po rozvodu uzavřou nový sňatek. Respektováni by podle něj měli být i homosexuálové. Papež nicméně nevidí důvod pro to, aby se registrovaná partnerství dávala na stejnou úroveň jako heterosexuální svazky. Stran ožehavého tématu antikoncepce František zdůrazňuje, že rozhodnutí párů by se mělo řídit svědomím jednotlivce a nikoli dogmatickými pravidly.
Foto: Reuters

Vatikán - Papež František vyzval k většímu pochopení pro nedokonalé katolíky, například pro ty, kteří po rozvodu uzavřou nový sňatek.

Učinil tak v novém dokumentu o rodině nazvaném Amoris Laetitia (Radost lásky), který v pátek na tiskové konferenci ve Vatikánu představil kardinál Lorenzo Baldisseri.

Změnu církevní doktríny neoznámil. Potvrdil naopak negativní postoj katolické církve k potratům, eutanazii, trestu smrti i k homosexuálním sňatkům.

Dokument se dotýká i eutanazie či feminismu

"Je důležité, aby rozvedení lidé, kteří žijí v novém svazku, věděli, že jsou součástí církve, že nejsou exkomunikováni," píše se mimo jiné ve 260stránkovém dokumentu.

Ten je rozdělen do devíti kapitol a kromě rozvodů a nových manželství se v něm papež dotkl programů předmanželské přípravy, výchovy dětí, antikoncepce, homosexuálů, eutanazie, trestu smrti či feminismu.

V dokumentu, který se rodil přes dva roky na základě konzultací dvou synod, se také říká, že církev by již neměla "házet kamenem" na ty, kteří přestali žít podle ideálu evangelia týkajícího se sňatků a rodiny.

Papež se v novém doporučení zmínil mimo jiné o homosexuálech, kteří by podle něj měli být respektováni. Zároveň ale zopakoval stanovisko církve, že nejsou "absolutně žádné důvody" pro to, aby se registrovaná partnerství dávala na stejnou úroveň jako heterosexuální svazky.

V dalších kapitolách František mimo jiné vyzval k lepší předmanželské výchově mladých lidí, aby byli připraveni na celoživotní závazek. Příznivě upozornil na "erotickou dimenzi" lásky v manželství. "V žádném případě nemůžeme chápat erotickou dimenzi lásky jako trpěné zlo pro dobro rodiny, ale spíše jako dar od Boha, který zkrášluje setkávání manželů," domnívá se papež František.

Svědomí jednotlivce, ne dogmatická pravidla

Stran ožehavého tématu antikoncepce František zdůrazňuje, že rozhodnutí párů by se mělo řídit svědomím jednotlivce a nikoli dogmatickými pravidly. "Nechme je, ať důkladně zváží situaci svou a svých dětí, těch, které se již narodily, a těch, které se mohou narodit v budoucnu... Sami rodiče, nikdo jiný, by měli učinit konečné rozhodnutí před zraky Boha," píše se v dokumentu.

Papež též odsoudil fyzické a sexuální násilí, které mnohé ženy zažívají v manželství a odmítl podřízenost jednoho pohlaví druhému. Za zcela neplatné označil přesvědčení některých o tom, že feminismus může za krizi rodiny.

V rámci přípravy dokumentu Amoris Laetitia papež poslal rodinám po celém světě dotazník, v němž měly specifikovat své naděje a obavy. Potom svolal dvě synody, na nichž loni a předloni biskupové a kardinálové diskutovali o otázkách, které rozdělují církev v mnoha zemích.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy