Papež se chopil úřadu. Nebojte se dobra a něhy, vyzval

Zahraničí Zahraničí
19. 3. 2013 14:55
Dění ve Vatikánu, kam dorazil milion poutníků, jsme sledovali v online reportáži
Foto: Reuters

Řím - Přes 130 delegací z celého světa, odhadem milion poutníků, z toho na 200 tisíc lidí přímo na Svatopetrském náměstí.

Ti všichni zamířili do Vatikánu kvůli jedinému člověku - nově zvolenému papeži Františkovi.

Tím se minulý týden stal dosavadní biskup z argentinského Buenos Aires Jorge Mario Bergoglio. Vůbec prvního Latinoameričana a jezuitu v čele římskokatolické církve minulý týden zvolilo konkláve a na Svatém stolci vystřídal Benedikta XVI., který koncem února rezignoval.

Během inaugurační řeči se papež obrátil k věřícím i celé společnosti a vyzval je, aby chránili boží plán ve všech stvořeních, konali dobro a šířili něhu, varoval naopak před ničením, nenávistí, závistí a pýchou. Krom toho František zmínil, že úlohu papeže spatřuje ve skromné a konkrétní pomoci.

V závěru své inaugurační řeči hlava katolické církve připomněla postavu svatého Josefa a prohlásila, že je třeba s láskou pečovat o děti, staré a bezmocné. Ochrana a péče vyžadují dobrotu a laskavost, které jsou podle papeže projevem duševní síly.

Papežův úterní program sledujeme online.

14:55 - Přes úterní nabitý program si papež František našel čas i na to, aby zatelefonoval do své "domovské" katedrály v Buenos Aires, před níž se v noci shromáždili věřící čekající na přenos z inaugurační mše.

"Děkuji vám za vaše modlitby, které tolik potřebuji," řekl papež. "Chtěl bych vás požádat o laskavost: abychom kráčeli spolu, abychom se o sebe navzájem starali... abychom pečovali o život, o rodinu, o přírodu," citovala jej agentura Reuters. Věřící už dříve vyzval, aby do Vatikánu nelétali a raději přispěli na pomoc chudým.

11:28 - Co se bude dít dál? Papež se vrátil do baziliky, kam ho budou následovat delegace z celého světa, včetně třicítky šéfů států a tuctu předsedů vlád. Poté Františka čeká slavnostní oběd s kardinály.

11:03 - Eucharistická modlitba končí provoláním ke Kristu: "Skrze něho a s ním a v něm je tvoje všechna čest a sláva, Bože Otče všemohoucí, v jednotě Ducha svatého po všechny věky věků. Amen." Papež a po něm i další věřící přijímají eucharistii (chléb a víno). Rozděluje ji i samotný František.

10:55 - Názory Aktuálně.cz na Twitteru glosují: "Inaugurační kázání nás zklamalo. Těšili jsme se na zamyšlení nad vymýváním mozků a neschopnými hlupáky, a nic. Nuda, šeď. #papez versus #zeman".

Foto: Reuters

10:45 - Inaugurace vrcholí, papež přistoupil k oltáři, aby na něj položil chléb a víno. Následovat bude eucharistická modlitba - nejdůležitější část celé bohoslužby.

10:37 - Následuje společná modlitba věřících za papeže, církev a celý svět. Ve svahilštině zaznívá modlitba za chudé a nemohoucí z celého světa. V čínštině je zase předčítána modlitba za rodiny.

10:32 - Papež se obrátil na všechny, včetně politických a ekonomických špiček společnosti. "Buďme ochránci stvoření, božího plánu, který je vepsán v každém z nás. Nebojme se konat dobro a šířit něhu. Bojujme proti nenávisti, závisti a pýše," vyzval František lid z celého světa.

10:14 - František se ujal slova a homilii, tedy své první kázání, pronesl nezvykle vestoje.

Foto: Reuters

10:00 - Papežovy inaugurace se účastní mimo jiné americký viceprezident Joe Biden nebo německá kancléřka Angela Merkelová. Českou republiku zastupuje ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

9:46 - Na Svatopetrském náměstí začala inaugurační mše vedená Františkem. Papež bude oficiálně uveden do funkce, na úvod mše převzal symboly papežství - prsten a pallium. Prsten zvaný rybářský je osobním odznakem každého nejvyššího pontifika a symbolicky odkazuje na prvního papeže, apoštola Petra, který byl rybářem. Pallium je vlněná bílá štóla s šesti vyšívanými kříži, která se nosí přes liturgické roucho.

Foto: Reuters

9:42 - Odlehčený papamobil několikrát zastavil. Při jedné z těchto zastávek papežův doprovod podal Františkovi dítě, kterému pontifik požehnal. Při dalším přerušení jízdy papež z vozu vystoupil, aby objal a políbil ochrnutého muže, kterého jeho blízcí podpírali u bezpečnostní bariéry.

9:31 - Papež dokončil kolečko po Svatopetrském náměstí. Věřící pozdravil z otevřeného džípu, dav mu odpověděl jednohlasným provoláváním "dlouhý život papežovi".

9:29 - Papež dorazil na Svatopetrské náměstí, slavnostní ceremoniál může začít.

Foto: Reuters

9:22 - Vatikánské zvony zvoní, na Svatopetrském náměstí se mačkají tisíce věřících z celého světa, vše je připraveno na inauguraci 266. papeže římskokatolické církve. Historický okamžik se blíží. František by měl dorazit každou chvílí.

9:11 - Podle vatikánské zpravodajky televize France24 Seemy Guptové je všeobecně očekáváno, že František své ochrance připraví další horké chvilky. "Lidé budou mít možnost dostat se do bezprostřední blízkosti papeže. Uvidíme, zda překoná bezpečnostní bariéry a přijde s poutníky do přímého kontaktu," poznamenává francouzská reportérka.

08:18 - František během inaugurace převezme i nejdůležitější odznaky papežského úřadu - prsten a pallium. Prsten zvaný rybářský je osobním odznakem každého nejvyššího pontifika a symbolicky odkazuje na prvního papeže, apoštola Petra, který byl rybářem. Pallium je vlněná bílá štóla s šesti vyšívanými kříži, která se nosí přes liturgické roucho.

08:05 - Papež František podle komentátorů vnese nový vítr do církve. To ostatně naznačily i jeho první dny, kdy své ochrance připravil nejednu horkou chvilku. Například hned po svém zvolení odmítl jízdu přistaveným papamobilem a cestoval autobusem s ostatními kardinály. V neděli pak před polední modlitbou sám vyšel mezi poutníky, podával jim ruce a rozdal i několik polibků dětem.

08:02 - Papežův slavnostní den začne odjezdem z rezidence svaté Marty, kde doposud přebývá. Z papamobilu by měl pozdravit statisíce poutníků, kteří dorazili na Svatopetrské náměstí. Posléze ho čeká návštěva hrobky apoštola Petra, zakladatele katolické církve. Dvouhodinová inaugurační mše má začít o půl desáté.

08:00 - Podle římského starosty Gianniho Alemanna dorazil do italské metropole až milion poutníků. Na bezpečnost proto dohlíží stovky policistů.

 

 

Právě se děje

Další zprávy