Nový papež dýchá jednou plící, srdcem bojuje za chudé

Martin Novák Martin Novák
14. 3. 2013 11:57
František je pro křtění dětí svobodných matek, jezdí městskou hromadnou dopravou
Nový papež František I.
Nový papež František I. | Foto: Reuters

Řím - Kardinálové nakonec přichystali světu překvapení. Konkláve zvolilo novým papežem argentinského primase a arcibiskupa z Buenos Aires Jorgeho Maria Bergoglia.

Šestasedmdesátiletý muž přijal jméno František. Jako první papež v historii. Je také první hlavou římskokatolické církve pocházející z Latinské Ameriky a ze španělsky hovořící země.

František je i prvním jezuitským papežem.

Provinciálem jezuitského řádu v Argentině byl v sedmdesátých letech. Později působil jako rektor jezuitské fakulty filozofie a teologie v San Miguel.

Předtím, než nastoupil na dráhu duchovního, ale vystudoval střední chemicko-průmyslovou školu. Od mládí má jen jednu plíci, druhou mu lékaři odoperovali kvůli infekci.

Papež poprvé zdraví věřící.
Papež poprvé zdraví věřící. | Foto: Reuters

Stín minulosti

Spory v Argentině panují kolem jeho chování v době brutální vojenské diktatury, která ovládala zemi v letech 1976 až 1983. Někteří svědci hovoří o tom, že s juntou udržoval velmi dobré vztahy. Ta přitom věznila, mučila a o život připravila tisíce lidí.

Jiní naopak tvrdí, že pomáhal disidentům.

Respekt není souhlas

Nový papež má blízko k hnutí Comunione e Liberazione, které se snaží oslovovat lidi z celého světa prostřednictvím křesťanského vzdělávání a výchovy.

Je znám svými výzvami k respektování homosexuálů. Odmítá však homosexuální sňatky i adopce dětí homosexuálními páry. Když Argentina svatby gayů zákonem povolila, byl ostře proti a dostal se do sporu s prezidentkou Cristinou Fernándezovou Kirchnerovou.

Kriticky se několikrát vyjádřil na adresu kněží, kteří odmítají křtít děti narozené svobodným matkám. 

Vyslovuje se také pro solidaritu s chudými a pro sociální spravedlnost, což je u jihoamerických duchovních časté téma. Odmítl bydlet v přepychové arcibiskupské rezidenci a dal přednost jednoduchému, menšímu bytu na okraji Buenos Aires.

Jeho životopisec Francesca Ambrogetti uvádí, že v metropoli běžně jezdil metrem a městskými autobusy, v letadlech cestoval výhradně ekonomickou třídou.

Od roku 1998 je arcibiskupem Buenos Aires, kardinálem jej jmenoval v roce 2001 Jan Pavel II.

Argentinské zpravodajské weby jásají.
Argentinské zpravodajské weby jásají. | Foto: Aktuálně.cz

Jak je patrné z jeho příjmení, má italské předky, podobně jako velká část Argentinců. Jeho otec byl dělníkem na železnici, matka v domácnosti, dohromady měli sedm dětí.

Argentina slaví

Argentinci začali okamžitě slavit, argentinské zpravodajské webové stránky informují o volbě jako o fantastické novině. Lidé podle zpravodaje agentury Reuters mířili do kostelů, někteří plakali.

"Doufám, že změní veškerý ten luxus, co je ve Vatikánu. Že povede církev skromnější, pokornější cestou, blíže evangeliu," řekl třiasedmdesátiletý důchodce Jorge Andres Lobato z Buenos Aires.

Druhý za Ratzingerem

Před středeční volbou patřil František (dle mluvčího Vatikánu si nepřeje, aby byl jmenován jako František I.) do širšího okruhu kandidátů přicházejících v úvahu, ale nepatřil do skupiny hlavních pěti či šesti favoritů.

Nicméně při volbě v roce 2005 údajně skončil druhý za Josephem Ratzingerem, který přijal jméno Benedikt XVI. Podle neoficiálních informací ale Bergoglio sám tehdy žádal kardinály, aby pro něj nehlasovali, že papežem být nechce.

František je jen o dva roky mladší, než byl v roce svého zvolení Benedikt XVI. To je také překvapení, protože se očekávalo, že konkláve dá tentokrát přednost mladšímu kandidátovi.

Středeční volbou konkláve zohlednilo rostoucí význam a vliv Latinoameričanů v církvi. Z celkového počtu přibližně 1,2 miliardy katolíků ve světě jich zhruba 42 procent žije v Jižní a Střední Americe.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Vláda podpořila uzákonění dohody rodičů o dětech po rozvodu

Poslaneckou novelu občanského zákoníku, která má umožnit dohodu rodičů o opatrovnictví dětí a placení výživného po rozvodu bez rozhodnutí opatrovnického soudu, vláda na dnešním jednání podpořila. Vyplývá to z výsledků jednání zveřejněných na webu. Poslanecká novela je obsahově shodná s loňskou vládní předlohou, kterou ale Sněmovna dosud nezačala projednávat. Poslaneckou verzi by dolní komora podle předkladatelů měla schválit zrychleně už v prvním kole tak, aby novela byla přijata do říjnových sněmovních voleb. Platit by měla od začátku příštího roku.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Stoper Jugas odchází ze Slavie do Polska

Fotbalový obránce Jakub Jugas odchází do polské ligy. Devětadvacetiletý stoper Slavie, který letos hostoval v Liberci, se po skončení smlouvy s českým mistrem dohodl na tříleté smlouvě s týmem Cracovia Krakov. Uvedla to agentura Chovanec Sport Agency, která hráče zastupuje.

"Zahraničí pro mě byla priorita. Cracovia mi udělala konkrétní nabídku, která mi po všech stránkách vyhovuje," uvedl v tiskové zprávě Jugas. "Navíc pokud vás chce trenér, je to vždycky nejvíc. Přesně z těch důvodu jsem se před lety rozhodl pro Slavii, protože o mě měl zájem trenér Šilhavý a pan Tvrdík. Potom došlo ke změně trenéra, ale to přináší fotbal. Slavii bych chtěl poděkovat za to, jak se celou dobu chovala. A i trenérovi Hoftychovi, jenž mě vedl nyní v Liberci a výborně se mi s ním spolupracovalo," uvedl obránce s reprezentační zkušeností a stříbrný medailista z ME do 19 let.

Rodák z Otrokovic přišel do Slavie v roce 2017 ze Zlína za více jak 20 milionů korun. V pražském týmu pak sice v následující sezoně vyhrál domácí pohár, ale v dalších hostoval postupně v Mladé Boleslavi, Jablonci a naposledy tento rok i v Liberci. Zde v této sezoně odehrál 23 zápasů.

"Měl jsem i nějaké další nabídky. Z Česka se ozvaly tři týmy a ještě další dva z ciziny. Rychlost jednání, kvalita tamní ligy a lokalita ale rozhodly pro Polsko," řekl Jugas.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Životopis Philipa Rotha vydá stejné nakladatelství, které publikovalo paměti Woodyho Allena

Životopis renomovaného amerického spisovatele Philipa Rotha, který sepsal Blake Bailey, vydá nakladatelství Skyhorse Publishing. Rozhodlo se tak krátce poté, co původní vydavatel W.W. Norton & Company stáhl knihu z prodeje kvůli obviněním Baileyho ze sexuálního obtěžování. Titul na pultech amerických knihkupectví vydržel jen pár týdnů. Skyhorse Publishing jej tam vrátí 15. června, elektronickou verzi a audioknihu zveřejní již tuto středu. Bailey všechna obvinění odmítá.

Jak připomíná agentura AP, kauza tak končí podobně jako ta loňská, kdy pro změnu nakladatelství Hachette Book Group odmítlo zveřejnit autobiografii filmaře Woodyho Allena, v 90. letech minulého století obviněného z obtěžování své adoptivní dcery. Také Allenovy memoáry nakonec vydalo Skyhorse Publishing.

Stejná firma nedávno uzavřela smlouvu na vydání dvou knih Garrisona Keillora, dlouholetého moderátora populárního hudebního pořadu A Prairie Home Companion, podle nějž natočil film Robert Altman. Spolupráci s Keillorem před několika lety rozvázaly rozhlas Minnesota Public Radio i deník Washington Post poté, co byl moderátor obviněn z obtěžování. K němu se vyjádří ve své autobiografii, jedné ze dvou knih, jež vydá Skyhorse.

Zdroj: AP
Další zprávy