Papež přijal naposledy Bushe. Pozval ho do věže

man
13. 6. 2008 14:24
Bezpečnostní opatření ve Vatikánu byla mimořádná
.
. | Foto: reuters

Řím - Americký prezident George Bush se dnes v rámci své poslední cesty po Evropě před odchodem z funkce zastavil ve Vatikánu.

Ten dnes zažíval kvůli návštěvě mimořádná bezpečností opatření. Okolní ulice v centru Říma byly uzavřeny a na budovách kontrolovali situaci ostřelovači.

Papež Benedikt XVI. Bushovi udělil audienci jen dva měsíce poté, co sám navštívil Spojené státy.

Prezident tehdy výjimečně přivítal hlavu římskokatolické církve přímo na letišti. Jiné návštěvy přijímá až v Bílém domě.

Benedikt XVI. dnes americkému prezidentovi zdvořilost oplatil a přijal jej v restaurované věži svatého Jana, což je považováno za zvláštní poctu.

Oba muži rovněž vyrazili na krátkou procházku po Vatikánských zahradách.

Papež a americký prezident se v mnohém shodují, ale také v lecčems rozcházejí.

Spojuje je odpor k potratům, sňatkům homosexuálů a některým aspektům výzkumu kmenových buněk. Vatikán ale nesouhlasí s invazí do Iráku, s embargem vůči Kubě ani s existencí trestu smrti ve Spojených státech.

Předchozí papež Jan Pavel II. v roce 2003 Bushe od útoku na Irák odrazoval. Jeho nástupce Benedikt XVI.  na tento názor navázal.

Z Říma odletěl Bush do Paříže, kde se má setkat s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. Očekává se také, že přednese projev v sídle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Svoji poslední cestu do Evropy v prezidentské funkci pak o víkendu zakončí ve Velké Británii.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u úniku plynu, evakuovali 30 lidí

Hasiči v Plzeňské ulici ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u rozsáhlého úniku plynu z vyrovnávací nádrže. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů plyn začal unikat asi před dvěma hodinami kvůli porušení opravované přípojky. Hasiči a policie podle něj z nejbližšího okolí úniku evakuovali asi 30 lidí. Doprava se odklání na obec Tlučná.

"Ulice na silnici I/26 i okolí ve vzdálenosti zhruba 150 m od místa nádrže je uzavřená," informovala policie na twitteru.

"My na místě situaci monitorujeme. A samozřejmě tady máme protipožární ochranu. Plyn neustále uniká a je tu i zástupce firmy, která to zde montovala," upřesnil řídící hasičů.

Další zprávy