Papež na ostrově uprchlíků odsoudil lhostejnost

Zahraničí Zahraničí
8. 7. 2013 15:02
Při pokusu přeplout do Evropy zahynuly už tisíce afrických uprchlíků
Papež František na pobřeží Lampedusy: Takto si vítr pohrál s jeho sutanou.
Papež František na pobřeží Lampedusy: Takto si vítr pohrál s jeho sutanou. | Foto: Reuters

Lampedusa - Říká se mu "Brána do Evropy". Italský ostrov Lampedusa je místem, kde každý rok přistávají tisíce uprchlíků z revolucemi zmítané severní Afriky. Mnozí z nich strastiplnou pouť v přeplněných zrezivělých lodích přes Středozemní moře nepřežijí.

A právě sem, na Lampedusu, se rozhodl vypravit papež František na svou první cestu mimo Vatikán. Aby se poklonil těm, kteří pouť za lepším životem nepřežili. Jen od počátku letošního roku zahynulo 40 lidí.

Papež František v lampeduském přístavu vhodil do moře věnec a pomodlil se za africké přistěhovalce. Agentura Reuters uvedla, že pro svatého otce, který akcentuje pomoc chudým, jde o symbolickou cestu. Na italském ostrově znovu požádal věřící, aby nezapomněli na to, co je pro církev důležité: Pomoc bližním.

"Ztratili jsme smysl pro bratrskou odpovědnost a zapomněli jsme, jak oplakat emigranty, kteří přišli na moři o život," konstatoval.

Bezprostředně po papežově příletu ke břehům Lampedusy připlul malý člun se 166 emigranty - zřejmě Eritrejci, kteří podle BBC na lodi vyvěsili transparent s nápisem "Papeži Františku, jedině vy nás můžete zachránit".

V přístavu se papež dal do řeči s několika běženci, prohlédl si také plavidlo pobřežní stráže, která obzvláště v letních měsících prakticky denně nachází na moři vysílené běžence ve vetchých člunech.

Je to důležité... gesto

Věnec, který papež vhodil do Středozemního moře.
Věnec, který papež vhodil do Středozemního moře. | Foto: Reuters

Vatikán cestu naplánoval na poslední chvíli a chtěl, aby se program obešel bez velkých oficialit, přesto se hlavě katolické církve na ostrově dostalo vřelého přivítání. Místní skandovali jeho jméno a házeli do moře květiny.

"Papežova návštěva představuje nesmírně důležité gesto. Pevně věřím, že i díky němu se na otázku imigrace nebude zapomínat," řekl katolickému listu Awenire Christopher Hein, ředitel italské rady pro uprchlíky.

Lampedusa leží 113 kilometrů od tuniského pobřeží. Dříve šlo o poměrně ospalý ostrov, jehož obyvatelé žili z rybolovu a turistického ruchu. Po vlně arabských revolucí se však proměnil v přestupní stanici do Evropy. Kolik přesně lidí cestu z Afriky na starý kontinent nepřežilo, není jasné. Agentura Reuters uvedla, že v průběhu let zemřely nebo se ztratily beze stopy tisíce osob.

Prohlédněte si fotoreportáž Aktuálně.cz z Lampedusy:

 

Právě se děje

Další zprávy