Papež kritizoval Čínu a přál Izraeli a Palestině mír

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
25. 12. 2010 13:35
Benedikt XVI. vyzval i k trvalému míru v Somálsku, Pobřeží slonoviny a Súdánu
Foto: Reuters

Vatikán - Papež Benedikt XVI. ve svém tradičním božíhodovém poselství Městu a světu vyzval Palestince a Izraelce k mírovému soužití.

Vybídl také světové politiky, aby projevovali aktivní solidaritu s pronásledovanými křesťany v Iráku a na celém Blízkém východě a vyzval k respektování lidských práv a náboženské svobody ve světě.

"Nechť světlo Vánoc znovu zasvítí nad touto zemí, kde se narodil Ježíš, a inspiruje Izraelce a Palestince ke spravedlivému a mírovému soužití," řekl Benedikt.

Papež vyzval zodpovědné činitele národů, aby projevili "aktivní solidaritu" s křesťanskými komunitami v Iráku a na celém Blízkém východě.

Iráčtí křesťané prchají ze země po útoku na kostel syrské katolické církve v Bagdádu z 31. října, při němž přišlo o život 44 věřících a dva kněží. K útoku se přihlásila teroristická síť Al-Káida.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) to způsobilo exodus tisíců křesťanů z Iráku. V zemi jich dnes zůstalo jen půl milionu, zatímco v roce 2003 jich tu bylo až 1,2 milionu.

Česky i slovensky

Papež také vyzval k trvalému míru v Somálsku, v Pobřeží slonoviny a v Súdánu. Vyjádřil přání, aby zavládla politická a sociální stabilita na Madagaskaru.

Popřál křesťanům v Číně, aby neklesali na mysli kvůli potlačování náboženské svobody v této zemi. Katolíci, kteří se hlásí k vatikánské církvi, se tam nedávno dostali do střetu se státní katolickou církví, která papeže neuznává.

Nabádal rovněž k respektování lidských práv a ke smíření na Korejském poloostrově.

Papež zakončil své poselství vánočním přáním v mnoha jazycích, včetně češtiny a slovenštiny. Čechům řekl: "Narodil se vám Spasitel, radujte se." Slovákům pak popřál: "Milostiplné a radostné vianočné sviatky."

 

Právě se děje

před 40 minutami

The Sunday Times: Britský princ Michael nabízí zajištění kontaktů v Kremlu

Novináři nedělníku a televizní stanice Channel 4 se vydávali za zástupce fiktivní jihokorejské firmy, která měla zájem o investice v Rusku. Na schůzce, kterou média natáčela skrytou kamerou, jim princ z Kentu nabídl pomoc jako zprostředkovatel. Za tyto služby si řekl o 10 000 liber (294 000 korun) na den s tím, že může ze svého domova v Kensingtonském paláci natočit na podporu firmy i proslov, a to za poplatek 200 000 dolarů (4,2 milionu korun), uvedla agentura AFP.

Princův přítel a obchodní partner markýz z Readingu Michaela popsal jako "neoficiálního velvyslance jejího veličenstva pro Rusko" a člověka povzneseného nad "politickou vřavu", kterého Moskva považuje za přítele Ruska. Princ se podle markýze rovněž může setkat přímo s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a firmu při tom zastupovat. Princ z Kentu v reakci uvedl, že s Putinem se naposledy setkal v roce 2003.

Michael není považován za aktivního člena královské rodiny a britskou korunou není ani placený. Královnu však Michael v dobách před pandemií zastupoval na zhruba 200 událostech ročně, jako například na státních pohřbech v Indii či na Kypru, píše se na webových stránkách královské rodiny. V životopise 78letého prince se píše, že má skrze svou prababičku silné vazby na Rusko a o zemi jako takovou jevil vždy velký zájem. Je také prvním členem královské rodiny, který se naučil rusky, a to do takové míry, že je kvalifikovaný tlumočník.

Mezi Londýnem a Moskvou panují napjaté vztahy od března 2018, kdy byl v jihoanglickém Salisbury nervově paralytickou látkou novičok otráven bývalý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Británie z činu podezírá ruské agenty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy