Panika v New Yorku: Air Force One létalo nad mrakodrapy

Zahraničí Zahraničí
28. 4. 2009 8:51
Lidé nebyli informováni, evakuovali některé budovy
Air Fotrce One. Ilustrační foto
Air Fotrce One. Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

New York - Obyvatelé New Yorku jsou velmi citliví na jakákoliv nízko letící letadla, což si pravděpodobně neuvědomila posádka prezidentské letky Baracka Obamy a s jedním z obřích letadel Air Force One doprovázeným bojovým letounem se proletěla velice nízko nad městem.

A to i v oblasti Manhattanu, který byl cílem útoků dvou letounů na věže Světového obchodního centra (WTO) v září 2001.

Poté, co neopatrný půlhodinový let vyvolal ve městě u některých obyvatel paniku, musel Bílý dům situaci rychle žehlit. Newyorské úřady byly předem upozorněny, nikdo však neinformoval veřejnost, a tak byly evakuovány některé budovy.

Důvodem přeletu byla snaha pořídit fotografie letadla.

„Proč chtělo ministerstvo udělat foto přehlídku v místech katastrofy Světového obchodního centra, je mimo mou představivost. Dobrý způsob, jak to nazvat, by bylo nedostatek racionálního úsudku," prohlásil starosta města Michael Bloomberg, který prý nebyl o věci informován. Přiznal však, že jeho lidé to měli „udělat lépe", jakmile informaci obdrželi.

Mluvčí vojenské kanceláře Bílého domu Louis Caldera se „omluvil a převzal zodpovědnost za jakékoli problémy, které let způsobil."

Obama má nyní dvě letadla Air Force One. Na palubě během incidentu nebyl.


 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Nizozemsku vjelo auto na zahrádku kavárny, šest lidí je zraněných

Šest lidí ve středu utrpělo zranění, když ve městě Gennep na východě Nizozemska vjelo auto na zahrádku kavárny. Proč se tak stalo, není jasné, uvedla nizozemská agentura ANP. Poranění pěti lidí je lehké, šestý člověk byl převezen do nemocnice. Případ vyšetřuje policie, která řidiče auta zadržela. Podle místních médií není vyloučené, že nějakou roli při této nehodě mohly sehrát drogy. Město Gennep leží u hranice s Německem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy