Palestinský tábor přirovnal Zaorálek k sudu dynamitu

ČTK ČTK
5. 11. 2014 21:45
Ministrova návštěva se málem neuskutečnila, neboť krátce před jeho příjezdem se strhla jedna z potyček mezi palestinskou mládeží a izraelskými vojáky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Betlém - Jako sud s dynamitem a tikající bombu popsal ministr zahraničí Lubomír Zaorálek po své středeční návštěvě palestinský uprchlický tábor Aida v Betlémě. Těsně u zdi oddělující palestinské území od Izraele tu už přes 60 let žije na 5500 utečenců, kteří většinou nemají práci a zástupy mladých si svou životní frustraci vybíjejí v potyčkách s izraelskými vojáky. Jedna taková se strhla krátce před návštěvou šéfa české diplomacie.

"Problémem těchto táborů je rostoucí počet smrtelných případů a zranění a ekonomický úpadek, který je výsledkem stále rostoucích omezení, jimž Palestinci čelí," vysvětlil Christoph von Toggenburg z organizace OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům na Blízkém východě UNRWA. Ta v Aidě provozuje školy a zajišťuje místním obyvatelům zdravotnickou péči.

Na Západním břehu Jordánu je takových uprchlických táborů 19 a ten v Betlémě vznikl krátce po vyhlášení izraelského státu v roce 1948. Uchýlili se do něj Palestinci vysídlení z vesnic v okolí Jeruzaléma a Hebronu. V táboře Aida tak už žije třetí generace palestinských uprchlíků a podle Toggenburga je ukázkovým příkladem životních podmínek těchto lidí, kteří v drtivé většině nemají na to, aby se z něj odstěhovali.

"V tomto táboře bývaly tři továrny, dneska tu není jediná, protože tu není přístup na trh. To samé platí pro pracovní síly. Lidé odsud nemohou dojíždět za prací, protože zhruba jen dvě procenta Palestinců mají oprávnění jezdit za prací například do nedalekého Jeruzaléma," popsal. Stejně neradostné vyhlídky mají podle něj i mladí lidé, kteří i když vystudují školu, mají jen malé šance získat práci.

Tuto životní frustraci mladých Palestinců v uprchlickém táboře ještě posilují podle Toggenburga nyní už prý obdenní zásahy izraelských vojáků z nedalekého pohraničního přechodu. Při pochodech táborem se pak stávají terčem kamenů házených místními dětmi a mladíky, na což vojáci odpovídají střelbou gumovými projektily nebo slznými granáty.

"V roce 2011 jsme tu neměli jediného zraněného, v roce 2012 jsme měli 23 zraněných, 2013 už 215 a tento rok už jsme na 214 zraněných," vyčíslil Toggenburg počty obětí násilností v táboře. Podle zástupců UNRWA stejným tempem rostou v těchto zařízeních i počty zabitých obyvatel a řada dětí vystavených represím ze strany izraelských sil trpí dlouhodobými traumaty.

"Znepokojuje mě to napětí, které tam je, protože i ten dnešek byl nechtěně dokladem toho, že tam je k zapálení požáru velmi blízko," řekl Zaorálek českým novinářům poté, co si prohlédl jednu ze škol provozovaných organizací OSN a v doprovodu místních představitelů si prošel klikaté uličky tábora. Narážel přitom na skutečnost, že se jeho návštěva málem neuskutečnila, neboť krátce před jeho příjezdem se strhla jedna z potyček mezi palestinskou mládeží a izraelskými vojáky.

Podle Zaorálka panuje v táboře velmi výbušná atmosféra a z Palestinců cítil pocit ponížení a nenávisti, který dokládají i nápisy a kresby na hraniční zdi. "Bohužel to vypadá, že je to takový sud s dynamitem, který je stále znovu připravený k zapálení," domnívá se ministr a situaci v táboře přirovnal také k tikající bombě. Přiznal současně svou skepsi ohledně možnosti nalézt východisko z neutěšené situace místních lidí.

Kromě tábora Aida dnes v Betlémě navštívil nemocnici maltézských rytířů, která se specializuje na péči o rodičky a novorozené děti. Česká republika pro ni z rozvojové pomoci za zhruba milion korun zajistila nový ultrazvuk pro rozpoznávání kardiovaskulárních chorob. "Pomoc ze zahraničí jako teď od České republiky je pro nás velmi důležitá, abychom mohli vůbec zajistit provoz našeho zařízení," řekl ČTK šéf zastoupení maltézských rytířů v Palestině Justin Simpson. Podle Zaorálka je tohle typ rozvojové pomoci, který chce Česko v Palestině poskytovat i v budoucnu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Kajakář Jiří Prskavec vyhrál po čisté finálové jízdě Světový pohár ve vodním slalomu v Praze. Vít Přindiš byl v Troji sedmý, Vavřinec Hradilek desátý.

Kajakář Jiří Prskavec vyhrál po čisté finálové jízdě Světový pohár ve vodním slalomu v Praze. Vít Přindiš byl v Troji sedmý, Vavřinec Hradilek desátý.

Kajakářka Antonie Galušková obsadila deváté místo. Jediná česká reprezentantka ve finálové desítce si připsala dotyky na třech brankách a zaostala 15 sekund za vítěznou Polkou Klaudií Zwolinskou.

Dvacetiletá Galušková ve svém prvním finále SP v kariéře zopakovala umístění ze semifinálové jízdy. Ve finále chyběla olympionička Kateřina Minařík Kudějová, jež v semifinále nadvakrát projížděla osmnáctou branku a skončila šestnáctá. Debutantka v seniorské reprezentaci Lucie Nesnídalová obsadila 23. příčku.

Zwolinská v Troji vyhrála už semifinále a nejlepší byla i v rozhodující jízdě. O necelé dvě sekundy za sebou nechala krajanku Natalii Pacierpnikovou, jež stejně jako ona předvedla čistou jízdu. Třetí skončila s odstupem 2,24 Australanka Jessica Foxová, která si připsala čtyři trestné sekundy.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Silný vítr zastavil horní úsek kabinové lanovky na Sněžku

Silný vítr dnes kolem poledne zastavil horní úsek kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Spodní úsek lanovky z Pece na Růžovou horu zůstal v provozu. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli vlekaři na webu lanovky. Z Růžové hory se turisté mohou na Sněžku vydat pěšky, trasa měří 2,5 kilometru. V provozu je lanovka denně od 08:00 do 19:00. Provoz ostatních lanovek v Krkonoších vítr neomezil.

Lanovka na Sněžku se rozjela do letní sezony ve středu 12. května, a to po více než třech měsících odstávky dané epidemickými restrikcemi. Následně se ve východních Krkonoších do letní sezony rozjely také lanovky ze Špindlerova Mlýna na Medvědín a na Pláně, z Janských Lázní na Černou horu, z Velké Úpy na Portášky a z Herlíkovic na Žalý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy