Oxford mění dress code. Mužům povolí sukně, ženám oblek

Petr Jemelka Petr Jemelka
31. 7. 2012 18:40
Slavná univerzita jde s dobou a přizpůsobuje pravidla oblékání transgenderové komunitě
Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Studenti slavné Oxfordské univerzity budou moci chodit na zkoušky a další formální příležitosti v sukních a punčocháčích, studentky budou moci pro změnu nosit obleky a motýlky.

Univerzita uvolnila pravidla oblékání s ohledem na to, že dosavadní předpisy, nakazující mužům nosit pánské a ženám dámské oblečení, prý nebyly spravedlivé vůči členům transgenderové komunity.

Pojmem transgender se označují lidé, kteří neodpovídají tradičním očekáváním spojeným s mužskou nebo ženskou rolí. Jde zejména o transsexuály a transvestity.

Změny začnou platit od 4. srpna. Jess Pumhreyová, která se v rámci Oxfordu zasazuje za práva sexuálních menšin, řekla, že "studenti z transgenderové komunity se budou moci oblékat, jak chtějí, aniž by je kvůli tomu někdo otravoval nebo trestal".

Podle dosavadních pravidel musejí studenti pod černými plášti nosit tmavý oblek a tmavé ponožky, černé boty, bílého motýlka a klasickou bílou košili. Studentky zase smějí oblékat jen tmavou sukni nebo kalhoty, černé punčocháče a střevíce, bílou blůzu a na krku černou stužku zavázanou na kličku.

Pokud studenti hlásící se k transgenderové komunitě chtěli nosit oblečení předepsané pro opačné pohlaví, museli žádat o zvláštní výjimku univerzitní hodnostáře, jež měli právo trestat ty, kdo pravidla nedodržovali.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Mezi Břeclaví a Valticemi srazil vlak člověka, na místě zemřel

Osobní vlak v úseku mezi Břeclaví a Valticemi po poledni srazil člověka. Ten zemřel ještě před příjezdem záchranářů, zranění byla neslučitelná se životem, řekla ČTK jejich mluvčí Michaela Bothová. Provoz na trati bude podle webu Českých drah zastavený do 14:20. Nehodu na místě vyšetřují policisté. "Zatím je to příliš čerstvé, zjišťujeme totožnost," sdělil policejní mluvčí David Chaloupka. V úseku Břeclav - Valtice a zpět je nyní zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
Další zprávy