Oxford mění dress code. Mužům povolí sukně, ženám oblek

Petr Jemelka Petr Jemelka
31. 7. 2012 18:40
Slavná univerzita jde s dobou a přizpůsobuje pravidla oblékání transgenderové komunitě
Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Studenti slavné Oxfordské univerzity budou moci chodit na zkoušky a další formální příležitosti v sukních a punčocháčích, studentky budou moci pro změnu nosit obleky a motýlky.

Univerzita uvolnila pravidla oblékání s ohledem na to, že dosavadní předpisy, nakazující mužům nosit pánské a ženám dámské oblečení, prý nebyly spravedlivé vůči členům transgenderové komunity.

Pojmem transgender se označují lidé, kteří neodpovídají tradičním očekáváním spojeným s mužskou nebo ženskou rolí. Jde zejména o transsexuály a transvestity.

Změny začnou platit od 4. srpna. Jess Pumhreyová, která se v rámci Oxfordu zasazuje za práva sexuálních menšin, řekla, že "studenti z transgenderové komunity se budou moci oblékat, jak chtějí, aniž by je kvůli tomu někdo otravoval nebo trestal".

Podle dosavadních pravidel musejí studenti pod černými plášti nosit tmavý oblek a tmavé ponožky, černé boty, bílého motýlka a klasickou bílou košili. Studentky zase smějí oblékat jen tmavou sukni nebo kalhoty, černé punčocháče a střevíce, bílou blůzu a na krku černou stužku zavázanou na kličku.

Pokud studenti hlásící se k transgenderové komunitě chtěli nosit oblečení předepsané pro opačné pohlaví, museli žádat o zvláštní výjimku univerzitní hodnostáře, jež měli právo trestat ty, kdo pravidla nedodržovali.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy