Oxford mění dress code. Mužům povolí sukně, ženám oblek

Petr Jemelka Petr Jemelka
31. 7. 2012 18:40
Slavná univerzita jde s dobou a přizpůsobuje pravidla oblékání transgenderové komunitě
Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Studenti slavné Oxfordské univerzity budou moci chodit na zkoušky a další formální příležitosti v sukních a punčocháčích, studentky budou moci pro změnu nosit obleky a motýlky.

Univerzita uvolnila pravidla oblékání s ohledem na to, že dosavadní předpisy, nakazující mužům nosit pánské a ženám dámské oblečení, prý nebyly spravedlivé vůči členům transgenderové komunity.

Pojmem transgender se označují lidé, kteří neodpovídají tradičním očekáváním spojeným s mužskou nebo ženskou rolí. Jde zejména o transsexuály a transvestity.

Změny začnou platit od 4. srpna. Jess Pumhreyová, která se v rámci Oxfordu zasazuje za práva sexuálních menšin, řekla, že "studenti z transgenderové komunity se budou moci oblékat, jak chtějí, aniž by je kvůli tomu někdo otravoval nebo trestal".

Podle dosavadních pravidel musejí studenti pod černými plášti nosit tmavý oblek a tmavé ponožky, černé boty, bílého motýlka a klasickou bílou košili. Studentky zase smějí oblékat jen tmavou sukni nebo kalhoty, černé punčocháče a střevíce, bílou blůzu a na krku černou stužku zavázanou na kličku.

Pokud studenti hlásící se k transgenderové komunitě chtěli nosit oblečení předepsané pro opačné pohlaví, museli žádat o zvláštní výjimku univerzitní hodnostáře, jež měli právo trestat ty, kdo pravidla nedodržovali.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Auto se u Hluboké nad Vltavou srazilo s vlakem, řidička nepřežila

Na železničním přejezdu nedaleko Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku se dnes v podvečer srazil vlak a osobní auto, sdělil mluvčí policie Milan Bajcura. Osmačtyřicetiletá řidička osobního auta zemřela, zřejmě přehlédla výstražná světla. Nehoda se podle webu Českých drah stala na trati spojující Strakonice a České Budějovice, provoz na ní byl na čtyři hodiny přerušen. Ve vlaku cestovalo 75 lidí, nikdo z nich se nezranil.

Vozidlo značky BMW zůstalo po nehodě rozdrcené. "Řidička na přejezd vjížděla ve směru od obce Dasný směrem k Hluboké nad Vltavou, pravděpodobně přehlédla světelné a zvukové výstražné zařízení," řekl Bajcura. Přejezd byl bez závor, auto srazil rychlík přijíždějící od Českých Budějovic.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Požár v jaderném provozu v Íránu způsobil velké škody

Požár, který propukl ve čtvrtek v jaderném provozu v íránském Natanzu, způsobil rozsáhlé škody, jež by mohly zpomalit vývoj pokročilých odstředivek na obohacování uranu. Dnes to podle íránských médií uvedl íránský jaderný činitel. Velitel námořnictva íránských revolučních gard Alírezá Tangsírí mezitím podle agentury Reuters prohlásil, že Írán má podzemní "raketová města" na moři i pevnině podél pobřeží Perského zálivu a Ománského zálivu, které by mohly být "noční můrou" pro nepřátele Íránu.

Íránská nejvyšší bezpečnostní rada v pátek uvedla, že příčinu požáru zná, ale podrobnosti oznámí později. Někteří íránští představitelé poznamenali, že za požárem mohl stát kybernetický útok a jeden varoval, že Teherán proti zemím, které budou takové útoky páchat, podnikne odvetná opatření.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Chorvatské volby do parlamentu skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

Hlasování v sobotních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize mezi voliči opouštějícími volební místnosti zvítězilo vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ), které by mělo získat 61 z celkových 151 křesel. Opoziční Sociálnědemokratické straně (SDP) a jejím menším spojencům by mělo připadnout 44 křesel, napsala agentura Reuters.

Na třetím místě podle průzkumu skončilo euroskeptické Vlastenecké hnutí (DP), které by v parlamentu mělo získat 16 zástupců.

Mnoho analytiků se podle Reuters domnívá, že koalici budou nakonec muset sestavovat obě nejsilnější strany, protože vytvořit stabilní vládu s menšími partnery jako DP by bylo obtížné. Vůdci obou velkých stran ale doposud možnost velké koalice odmítali.

Další zprávy