Otec útočníka se omlouvá rodinám obětí masakru

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
16. 12. 2012 11:38
Newtown navštíví i prezident Obama a uctí památku obětí
Foto: Reuters

Newtown - Otec mladého útočníka, který v pátek ve škole v americkém Newtownu ve státě Connecticut postřílel 26 lidí, se prostřednictvím médií omlouval rodinám synových obětí. Většina zabitých jsou malé děti.

"Naše rodina truchlí se všemi, které tato strašná tragédie zasáhla," uvedl Peter Lanza, jehož 20letý syn Adam je podle dosavadního vyšetřování tím, kdo střílel.  Policie vyšetřovala i jeho staršího bratra, ten ale zřejmě se střelbou neměl nic společného.

"Žádná slova nemohou přesně vyjádřit, jak jsme tím zlomeni," pokračoval útočníkův otec. Rodina prý nechápe, jak se taková věc mohla stát. "I my si tu otázku klademe," řekl a dodal, že rodina s úřady plně spolupracuje na objasnění tragédie.

Úřady už také potvrdily, že útočník nejprve zabil svou matku a po masakru ve škole obrátil zbraň proti sobě. Střelba má tedy celkem 28 obětí. Vyšetřovatelé se zatím snaží o útočníkovi zjistit bližší podrobnosti, mají patrně už i představu o jeho motivu.

Vyšetřování pokračuje

Policejní vyšetřování masakru pokračuje. Nové informace vyvrátily dřívější zprávy o tom, že matka mladého vraha ve škole pracovala. Policisté proto stále netuší, proč se 20letý Adam Lanza vydal zabíjet právě tam, napsala agentura AP.

Adam Lanza.
Adam Lanza. | Foto: ABC News

Úřady v sobotu dokončily pitvy všech obětí a zveřejnily jejich seznam. Bylo zabito 20 dětí ve věku 6 a 7 let, 6 dospělých zaměstnanců školy a Lanzova matka Nancy, kterou pachatel zabil v jejich domě, než se vydal do školy Sandy Hook a začal střílet.

Wayne Carver, hlavní patolog státu Connecticut, upřesnil, že každé ze zkoumaných těl mělo tři až 11 střelných ran. Pitva Adama Lanzy a jeho matky Nancy se bude konat v neděli.

Americký list Los Angeles Times na svých internetových stránkách s odvoláním na zdroje blízké vyšetřovatelům napsal, že Adam Lanza se pokusil koupit jen několik dní před střelbou "dlouhou pušku" v místním obchodě. Byl ale odmítnut, protože nechtěl čekat na nezbytné prověřování, které trvá 14 dní.

Zbraně, které při střelbě použil, patřily jeho matce, kterou její přátelé popisovali jako milovnici střelných zbraní, podle dostupných informací jich měla 5. Všechny zřejmě získala legálně a měla na ně povolení.

Památku obětí uctí i Obama

Do Newtonu přijede i americký prezident Barack Obama a při bohoslužbě uctí památku obětí masakru.

Obama už ve svém pátečním vystoupení v médiích řekl, že v první řadě trpí jako otec. Zmínil se také o tom, že podobným incidentům je do budoucna třeba zabránit, o konkrétních opatřeních ale nemluvil.

Dnešní návštěva Newtownu bude už čtvrtá, kdy se Obama v úřadu prezidenta vydal do místa, kde se předtím odehrála masová střelba. Letos v červenci v kině v Coloradu zemřelo po střelbě 12 lidí.

Na středu měl prezident v plánu cestu do státu Maine na severovýchodě USA, aby tam podpořil svůj postoj k jednání o hrozící fiskální krizi. Bílý dům ale vzhledem k událostem v Newtownu cestu zrušil.

Televize mění program

Na střelbu v základní škole v Newtownu zareagoval Hollywood i místní televizní stanice změnami v programech, které by s ohledem na masakr mohly působit nevhodně.

Foto: Reuters

Herec Jamie Foxx v sobotu prohlásil, že by americký filmový průmysl měl přijmout alespoň nějakou zodpovědnost za podobné násilné činy. Foxx to řekl novinářům během propagace nejnovějšího násilného filmu režiséra Quentina Tarantina Nespoutaný Django, že herci nemohou ignorovat skutečnost, že násilí ve filmech může mít vliv na diváky.

"Nemůžeme se obrátit zády a říct, že násilí ve filmech nebo cokoli, co děláme, nemá svým způsobem vliv," prohlásil Foxx. "Prostě má."

V reakci na tento masakr byla odložena premiéra nového akčního filmu Jack Reacher: Poslední výstřel s Tomem Cruisem v Pittsburghu a rodinné komedie Parental Guidance v Los Angeles.

Kreslený seriál Griffinovi neodvysílal nejnovější epizodu, protože v ní jedna z postav vypráví vlastní verzi zrození Ježíška. Nebude se vysílat ani další díl seriálu American Dad o démonovi,  trestající o Vánocích zlobivé děti.

Další střelba, tentokrát v Alabamě

Zatímco prezident Obama mluví o tom, že je podobným "incidentům" nutné do budoucna zabránit, v sobotu se střílelo v nemocnici v Alabamě.

Ozbrojený muž tam začal střílet, zranil dva zaměstnance a policistu, poté ho druhý policista zastřelil.

Oba policisté dorazili do nemocnice brzy ráno, aby prověřili oznámení, že je v budově ozbrojený muž. Když se jeden z nich blížil k podezřelému muži, začal muž střílet.

Informovaly o tom tamní úřady, motivy útočníkova jednání zatím nebyly zveřejněny. Nemocnice po incidentu funguje normálně.

Později úřady oznámily, že útočníkem byl 38letý Jason Letts z blízkého Jemisonu. Jména útočníkových obětí zveřejněna nebyla. Incident se odehrál v pátém patře, kde tou dobou bylo několik pacientů a personál.

Na východě Alabamy se přitom ve stejný den odehrál ještě jeden podobný konflikt, při kterém se policie utkala s člověkem vyzbrojeným útočnou puškou. Tamní policie pronásledovala střelce z okresu Cleburne a později ho rovněž zastřelila.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Američtí poslanci odhlasovali celonárodní legalizaci marihuany, návrh nejspíš narazí v Senátu

Sněmovna reprezentantů Kongresu USA, ve které mají většinu demokraté, se vyslovila pro dekriminalizaci marihuany na federální úrovni. Pro vyškrtnutí marihuany ze zákona o omamných látkách v pátek hlasovalo 228 zákonodárců, proti bylo 164 členů sněmovny, převážně z řad republikánů, uvedly tiskové agentury. Současně upozornily, že návrh nejspíše neprojde v Senátu, ve kterém mají většinu republikáni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy