Osobností roku je Mark Zuckerberg, otec Facebooku

Zahraničí Zahraničí
15. 12. 2010 16:05
Podle magazínu Time změnil zakladatel Facebooku život celé společnosti
Marc Zuckerberg, spoluzakladatel Facebooku, je letošní "Osobností roku" magazínu Time.
Marc Zuckerberg, spoluzakladatel Facebooku, je letošní "Osobností roku" magazínu Time. | Foto: Reuters

New York - Svým "vynálezem" dokázal změnil celou společnost. To je podle magazínu Time důvod, proč se stal šestadvacetiletý Marc Zuckerberg, zpoluzakladatel sociální sítě Facebook, letošní "Osobností roku".

Změnil způsob, jak spolu lidé po celém světě komunikují a jak se k sobě chovají. Svou stránku má na Facebooku už půl miliardy uživatelů.

Jednoznačné však Zuckerbergerovo vítězství nebylo. Kdyby o "Osobnosti roku" magazínu Times rozhodovali čtenáři internetu, předstihl by ho zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange.

Assange na síti zveřejnil tajné depeše amerických diplomatů, které vyvolaly rozhořčení po celém světě.

Studentský vynález

Facebook Zuckerberg naprogramoval společně se dvěma kamarády v pokoji univerzitních kolejí na Harvardu. Původně studentská síť se rychle rozšířila do celého kyberprostoru a ze svého zakladatele udělala v roce 2008 miliardáře.

Na Facebooku už je půl miliardy lidí.
Na Facebooku už je půl miliardy lidí. | Foto: Reuters

Fenoménem jménem Facebook se zabývá i snímek The Social Network, který podle filmových kritiků patří mezi velké favority při udílení letošních Zlatých glóbů a Oscarů.

Nová - a stále populárnější - sociální síť už svému zakladateli vydělala miliardy dolarů. Osobní jmění Marka Zuckerberga odhadl časopis Forbes letos v září na 6,9 miliardy dolarů.

V celosvětovém žebříčku boháčů to stačilo "pouze" na 212. místo. Rekordní je však rychlost, s jakou Zuckerbergerův majetek roste: během roku se zvýšil o skoro pět miliard dolarů.

Peníze na charitu

Otec Facebooku také rozšířil řady amerických miliardářů, kteří se na výzvu Warrena Buffeta a Billa Gatese rozhodli o své jmění podělit s ostatními.

Kampaň s názvem "Giving Pledge" (česky Závazek k obdarování) je jednou z největších donátorských a filantropických akcí v dějinách lidstva. Členové klubu se zavázali, že dají minimálně polovinu svého majetku na charitativní účely.

"Osobnost roku" (původně "Muže roku") magazín Time vyhlašuje už 83 let. Loni titul získal šéf americké centrální banky Ben Bernanke, v roce 2008 americký prezident Barack Obama.

V minulosti se na titulní straně prestižního časopisu objevili i Hitler, Stalin nebo ajatolláh Chomejní.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Ryanair má rekordní ztrátu, letectví se už ale zotavuje z pandemie

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair vykázala za uplynulý finanční rok bez mimořádných položek rekordní ztrátu 815 milionů eur (20,8 miliardy Kč) po zisku více než jedné miliardy eur v předchozím roce. Omezení související s pandemií donutila firmu zrušit více než 80 procent letů. Aerolinky ale ve své výsledkové zprávě dnes také uvedly, že v odvětví letecké dopravy už vidí signály začínajícího oživení. Finanční rok skončil v březnu.

Ztráta byla nižší, než čekali analytici. Ti ji podle agentury Reuters odhadovali na 834 milionů eur. Počet cestujících, které firma přepravila, klesl na 27,5 milionu ze 149 milionů v předchozím roce. Loňský rok přitom největší nízkonákladová letecká společnost v Evropě označila za nejnáročnější ve své historii. Výnosy jí klesly o 81 procent na 1,64 miliardy eur.

Ryanair potvrdil předchozí výhled, že v současném fiskálním roce přepraví 80 až 120 milionů cestujících, i když pravděpodobnější je, že tento počet bude spíše na dolním konci rozpětí. Za duben až červen by měl Ryanair přepravit pět až šest milionů cestujících. Dodal ale, že je nemožné poskytnout oficiální výhled zisku na celý rok, předpokládá nicméně, že by mohl vykázat téměř vyrovnané hospodaření, pokud v EU postoupí očkování.

Růst týdenních rezervací z poslední doby podle generálního ředitele Michaela O'Learyho naznačuje, že "oživení už začalo". Počet rezervací na začátku dubna vzrostl na 1,5 milionu týdně z předchozích zhruba 500.000 týdně.

před 57 minutami

Útočník v Jekatěrinburgu zabil nožem tři muže, zřejmě šlo o opileckou hádku

Tři lidi zabil nožem zřejmě při opilecké hádce útočník v ruském Jekatěrinburgu. Policie při zadržování pachatele musela použít zbraň a zranila ho. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na sdělení vyšetřovacího výboru pro Sverdlovskou oblast.

Podle poskytnuté informace bylo policii oznámeno, že v parku poblíž jekatěrinburgského vlakového nádraží došlo "na základě konzumace alkoholu" ke konfliktu. Jeho výsledkem bylo zabití tří mužů.

Mluvčí policie sdělil, že policisté, kteří na místo události přijeli, se snažili útočníka zadržet, ten však s nožem kladl odpor. Protože se nemínil vzdát ani po výstražném výstřelu, byl při dalším použití služební zbraně zraněn. Jak vážné zranění je, mluvčí neupřesnil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy