Osobností roku je Mark Zuckerberg, otec Facebooku

Zahraničí Zahraničí
15. 12. 2010 16:05
Podle magazínu Time změnil zakladatel Facebooku život celé společnosti
Marc Zuckerberg, spoluzakladatel Facebooku, je letošní "Osobností roku" magazínu Time.
Marc Zuckerberg, spoluzakladatel Facebooku, je letošní "Osobností roku" magazínu Time. | Foto: Reuters

New York - Svým "vynálezem" dokázal změnil celou společnost. To je podle magazínu Time důvod, proč se stal šestadvacetiletý Marc Zuckerberg, zpoluzakladatel sociální sítě Facebook, letošní "Osobností roku".

Změnil způsob, jak spolu lidé po celém světě komunikují a jak se k sobě chovají. Svou stránku má na Facebooku už půl miliardy uživatelů.

Jednoznačné však Zuckerbergerovo vítězství nebylo. Kdyby o "Osobnosti roku" magazínu Times rozhodovali čtenáři internetu, předstihl by ho zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange.

Assange na síti zveřejnil tajné depeše amerických diplomatů, které vyvolaly rozhořčení po celém světě.

Studentský vynález

Facebook Zuckerberg naprogramoval společně se dvěma kamarády v pokoji univerzitních kolejí na Harvardu. Původně studentská síť se rychle rozšířila do celého kyberprostoru a ze svého zakladatele udělala v roce 2008 miliardáře.

Na Facebooku už je půl miliardy lidí.
Na Facebooku už je půl miliardy lidí. | Foto: Reuters

Fenoménem jménem Facebook se zabývá i snímek The Social Network, který podle filmových kritiků patří mezi velké favority při udílení letošních Zlatých glóbů a Oscarů.

Nová - a stále populárnější - sociální síť už svému zakladateli vydělala miliardy dolarů. Osobní jmění Marka Zuckerberga odhadl časopis Forbes letos v září na 6,9 miliardy dolarů.

V celosvětovém žebříčku boháčů to stačilo "pouze" na 212. místo. Rekordní je však rychlost, s jakou Zuckerbergerův majetek roste: během roku se zvýšil o skoro pět miliard dolarů.

Peníze na charitu

Otec Facebooku také rozšířil řady amerických miliardářů, kteří se na výzvu Warrena Buffeta a Billa Gatese rozhodli o své jmění podělit s ostatními.

Kampaň s názvem "Giving Pledge" (česky Závazek k obdarování) je jednou z největších donátorských a filantropických akcí v dějinách lidstva. Členové klubu se zavázali, že dají minimálně polovinu svého majetku na charitativní účely.

"Osobnost roku" (původně "Muže roku") magazín Time vyhlašuje už 83 let. Loni titul získal šéf americké centrální banky Ben Bernanke, v roce 2008 americký prezident Barack Obama.

V minulosti se na titulní straně prestižního časopisu objevili i Hitler, Stalin nebo ajatolláh Chomejní.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy