Bagdád - Z iráckého města Fallúdža, které bylo oficiálně osvobozeno od radikálního hnutí Islámský stát (IS), nadále utíkají tisíce civilistů. Uvedla to v neděli OSN. Irácký velitel mezitím podle agentury AP sdělil, že protiteroristické síly se snaží zbavit Fallúdžu zbývajících radikálů a ve městě se odehrávají nelítostné střety.
V posledních třech dnech, poznamenaných těžkými boji, uteklo podle OSN z Fallúdže téměř 10 000 rodin. Během čtyřtýdenní vládní ofenzivy s cílem dobýt město z rukou IS opustilo Fallúdžu a okolní oblasti více než 80 000 civilních obyvatel, tvrdí rovněž OSN.
Podle humanitárních pracovníků, na které se odvolává zpravodajský server BBC, je město na pokraji humanitární katastrofy. Humanitární agentury mají problémy zajistit dostatek vody, potraviny a léků pro lidi, kteří v přeplněných táborech za městem spí pod širým nebem.
"Organizace bojují o to, aby na rychle se vyvíjející situaci reagovaly, a my se připravujeme na další velký exodus v příštích několika dnech," uvedl podle AP Bruno Geddo, který zastupuje agenturu OSN pro uprchlíky v Iráku.
Nasr Muflahi, představitel humanitární organizace Norská rada pro uprchlíky (NRC), která pomáhá lidem prchajícím před boji v Iráku, uvedl, že obrovité množství lidí utíkajících z Fallúdže ochromilo schopnost této organizace nabízet pomoc lidem v nouzi. Podle Karla Schembriho ze stejné organizace je humanitární situaci v provincii Anbár, kde leží i Fallúdža, po operaci v tomto městě potenciálně "katastrofální".
Irácký premiér Hajdar Abádí po týdnech bojů ve Fallúdži oznámil v pátek vítězství vládních sil nad radikály z IS. Samozvané radikální hnutí, které ovládá části Iráku a Sýrie, toto město obsadilo v roce 2014. Fallúdža leží zhruba 50 kilometrů západně od Bagdádu.