OSN poslala kauzu Kosovo k haagskému soudu

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
8. 10. 2008 20:04
Valné shromáždění vyhovělo srbské žádosti
Nová modrá vlajka Kosova vlaje vedle červené albánské vlajky na rozestavěném domě na okraji Podujeva.
Nová modrá vlajka Kosova vlaje vedle červené albánské vlajky na rozestavěném domě na okraji Podujeva. | Foto: Ondřej Besperát

New York - Srbsko může poslat k Mezinárodnímu soudnímu dvoru v Haagu (ICJ) žádost o přezkoumání vzniku samostatného Kosova.

Záměr balkánské země schválilo na podvečerním jednání Valné shromáždění OSN. Pro žádost Srbska hlasovalo sedmasedmdesát členů shromáždění, proti bylo šest. Hned 74 zástupců zemí světa se ale hlasování zdrželo, byli mezi nimi i Češi.

Ze členských zemí Evropské unie se na stranu Srbska postavili delegáti Slovenska, Řecka, Kypru, Španělska a také Rumunska. Ostatní země se zdržely.

Verdikt může padnout až za dva roky

"Nezávislost Kosova je nezvratitelná," je přesvědčena americká velvyslankyně při OSN Rosemary DiCarlo. Podle ní je žádost Srbska neopodstatněná.

Britský ambasador John Sawyers vyjádřil ICJ plnou podporu, jedním dechem ale dodal, že tento postoj neznamená, že by Londýn zastával stejný názor jako politici z Bělehradu. "Důvody srbské žádosti jsou především politické, nikoliv právní."

Srbský ministr zahraničí Vuk Jeremič něco takového odmítá. "Nechceme dostat státy do situace, kdy se rozhodují pouze pro náš, nebo něčí názor. Proto žádáme, aby věc projednal Mezinárodní soudní dvůr," zdůvodnil předložení žádosti. A tvrdí, že rozhodnutí haagského soudu by mělo zmenšit napětí v oblasti.

Haag ovšem nerozhodne během několika dní. Konečný verdikt může podle agentury Reuters zaznít až za dva roky.

Pochybnosti o Kosovu trvají už měsíce

Vznik samostatného Kosova se datuje na 17. února 2008, kdy Priština jednostranně vyhlásila nezávislost na Srbsku.

Jako samostatný stát ho sice uznávají čtyři desítky zemí (včetně Česka), má vlastní vlajku i armádu, jeho status ale není právně dořešený. V zemi působí mise EU i vojska NATO, která tu dohlíží nad etnickým smírem po občanské válce v roce 1999.

Srbsko nikdy vznik Kosova neuznalo, na jeho stranu se postavilo třeba i Rusko.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou v úterý ráno zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn. Událost se obešla bez zranění, hasiči mají požár pod kontrolou. Ráno likvidovali také požár nákladního vagonu v Dolních Beřkovicích na Mělnicku, tam už byl provoz obnoven, řekl mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora.

Událost v Karlštejně byla hlášena před 8:00. "Jednalo se o požár vagonu rychlíku společnosti Arriva. Všichni cestující byli evakuovaní, provoz byl na trati byl v obou směrech uzavřen," uvedl Sýkora. Podle Správy železnic šlo o požár motorové jednotky.

Zdroj: ČTK / BBC News
před 46 minutami

Počet turistů v Česku za 2. čtvrtletí stále nedosáhl předcovidových čísel

V hotelech, penzionech a kempech v Česku se ve 2. čtvrtletí letošního roku ubytovalo pět milionů turistů. Období před covidem se počet hostů nevyrovnal, ve druhém kvartále roku 2019 přijelo do hromadných ubytovacích zařízení v ČR téměř 5,8 milionu hostů a o rok dříve téměř 5,5 milionu. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku letošní údaj představuje nárůst o 229 procent. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Počet přenocování hostů stoupl v letošním 2. čtvrtletí na 12 milionů nocí. Meziročně byl vyšší o 190 procent.

"Výkony ubytovacích zařízení v letošním 2. čtvrtletí ještě nedosáhly objemů před pandemií. Stále chybí zahraniční hosté, kterých se ubytovalo jen 65 procent v porovnání s rokem 2019. Zatímco návštěvnost domácích hostů výsledky 2. čtvrtletí 2019 již překonala," uvedl vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ Pavel Vančura.

Zdroj: ČTK
Další zprávy