OSN poslala kauzu Kosovo k haagskému soudu

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
8. 10. 2008 20:04
Valné shromáždění vyhovělo srbské žádosti
Nová modrá vlajka Kosova vlaje vedle červené albánské vlajky na rozestavěném domě na okraji Podujeva.
Nová modrá vlajka Kosova vlaje vedle červené albánské vlajky na rozestavěném domě na okraji Podujeva. | Foto: Ondřej Besperát

New York - Srbsko může poslat k Mezinárodnímu soudnímu dvoru v Haagu (ICJ) žádost o přezkoumání vzniku samostatného Kosova.

Záměr balkánské země schválilo na podvečerním jednání Valné shromáždění OSN. Pro žádost Srbska hlasovalo sedmasedmdesát členů shromáždění, proti bylo šest. Hned 74 zástupců zemí světa se ale hlasování zdrželo, byli mezi nimi i Češi.

Ze členských zemí Evropské unie se na stranu Srbska postavili delegáti Slovenska, Řecka, Kypru, Španělska a také Rumunska. Ostatní země se zdržely.

Verdikt může padnout až za dva roky

"Nezávislost Kosova je nezvratitelná," je přesvědčena americká velvyslankyně při OSN Rosemary DiCarlo. Podle ní je žádost Srbska neopodstatněná.

Britský ambasador John Sawyers vyjádřil ICJ plnou podporu, jedním dechem ale dodal, že tento postoj neznamená, že by Londýn zastával stejný názor jako politici z Bělehradu. "Důvody srbské žádosti jsou především politické, nikoliv právní."

Srbský ministr zahraničí Vuk Jeremič něco takového odmítá. "Nechceme dostat státy do situace, kdy se rozhodují pouze pro náš, nebo něčí názor. Proto žádáme, aby věc projednal Mezinárodní soudní dvůr," zdůvodnil předložení žádosti. A tvrdí, že rozhodnutí haagského soudu by mělo zmenšit napětí v oblasti.

Haag ovšem nerozhodne během několika dní. Konečný verdikt může podle agentury Reuters zaznít až za dva roky.

Pochybnosti o Kosovu trvají už měsíce

Vznik samostatného Kosova se datuje na 17. února 2008, kdy Priština jednostranně vyhlásila nezávislost na Srbsku.

Jako samostatný stát ho sice uznávají čtyři desítky zemí (včetně Česka), má vlastní vlajku i armádu, jeho status ale není právně dořešený. V zemi působí mise EU i vojska NATO, která tu dohlíží nad etnickým smírem po občanské válce v roce 1999.

Srbsko nikdy vznik Kosova neuznalo, na jeho stranu se postavilo třeba i Rusko.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy