reklama
 
 

Oponent uzbeckého prezidenta přežil ve Švédsku atentát

23. 2. 2012 13:22
Neznámý atentátník na exilového duchovního čtyřikrát vystřelil

Stockholm/Taškent - Uzbecký duchovní Obid-kori Nazarov, považováný za jednoho z hlavních odpůrců autoritářského režimu prezidenta Islama Karimova, přežil ve švédském Strömsundu pokus o atentát.

Neznámý útočník Nazarova napadl ve středu před jeho domem, když se vracel z odpolední modlitby.

Podle švédského tisku atentátník na uzbeckého imáma čtyřikrát vystřelil. Policie po útočníkovi zatím bezvýsledně pátrá. Stav duchovního je stabilizovaný, ale podle lékařů velmi vážný.

Nazarov byl v poslední dekádě minulého století populárním imámem hlavní mešity v Taškentu. Omezování náboženských svobod, k němuž se uzbecký režim tehdy uchýlil z obavy před pronikáním islamistů, ale vyvolalo jeho odpor a z duchovního se stal Karimovův nebezpečný odpůrce. Byl obviněn z extremismu a terorismu a před zatčením uprchl do Kazachstánu a později do Evropy.

Podle uzbeckého vysílání Rádia Svoboda žije Nazarov ve Švédsku od roku 2006, kdy v této zemi získal politický azyl. Z exilu dál komentoval situaci v Uzbekistánu, kde má podle tamních opozičních médií desetitisíce stoupenců.

Nazarov podle agentury CA-news zastává umírněná stanoviska, je proti vytvoření islámského státu v Uzbekistánu a staví se proti násilnému svržení Karimovova režimu. Je považován za jednoho z hlavních vůdců náboženské i sekulární uzbecké opozice.

autor: ČTK | 23. 2. 2012 13:22

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama