Oponent uzbeckého prezidenta přežil ve Švédsku atentát

ČTK ČTK
23. 2. 2012 13:22
Neznámý atentátník na exilového duchovního čtyřikrát vystřelil
Uzbecký prezident Islam Karimov
Uzbecký prezident Islam Karimov | Foto: Reuters

Stockholm/Taškent - Uzbecký duchovní Obid-kori Nazarov, považováný za jednoho z hlavních odpůrců autoritářského režimu prezidenta Islama Karimova, přežil ve švédském Strömsundu pokus o atentát.

Neznámý útočník Nazarova napadl ve středu před jeho domem, když se vracel z odpolední modlitby.

Podle švédského tisku atentátník na uzbeckého imáma čtyřikrát vystřelil. Policie po útočníkovi zatím bezvýsledně pátrá. Stav duchovního je stabilizovaný, ale podle lékařů velmi vážný.

Nazarov byl v poslední dekádě minulého století populárním imámem hlavní mešity v Taškentu. Omezování náboženských svobod, k němuž se uzbecký režim tehdy uchýlil z obavy před pronikáním islamistů, ale vyvolalo jeho odpor a z duchovního se stal Karimovův nebezpečný odpůrce. Byl obviněn z extremismu a terorismu a před zatčením uprchl do Kazachstánu a později do Evropy.

Podle uzbeckého vysílání Rádia Svoboda žije Nazarov ve Švédsku od roku 2006, kdy v této zemi získal politický azyl. Z exilu dál komentoval situaci v Uzbekistánu, kde má podle tamních opozičních médií desetitisíce stoupenců.

Nazarov podle agentury CA-news zastává umírněná stanoviska, je proti vytvoření islámského státu v Uzbekistánu a staví se proti násilnému svržení Karimovova režimu. Je považován za jednoho z hlavních vůdců náboženské i sekulární uzbecké opozice.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Trump přirovnal snahu o impeachment k lynčování. Kritici mluví o rasistickém podtextu

Americký prezident Donald Trump považuje snahu demokratických zákonodárců o jeho sesazení ústavní žalobou (impeachment) za lynč. Napsal to dnes na twitteru. Agentura AP upozornila, že zmínka o lynčování má rasistický podtext, neboť termín je v USA používán především v souvislosti s případy, kdy se obětí lynčujícího bělošského davu stal Američan černé pleti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výdaje na zdravotní péči se zvýší o osm až dvanáct procent, řekl ministr Vojtěch

Platby do jednotlivých oblastí zdravotní péče se příští rok podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) meziročně zvýší o osm až 12 procent. Výraznější nárůst platů čeká sestry poskytující domácí péči, a to zhruba 41 procent. Ministr to v úterý řekl poslancům při informování o situaci ve zdravotnictví, které má dostat v příštím roce rekordních 350 miliard korun. Úhradová vyhláška počítala podle ministra původně s navýšením plateb o 24 miliard korun. Po jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s poskytovateli péče i s KSČM přibylo dalších 4,9 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy