Opilý Jelcin chytal ve spodkách taxi ve Washingtonu

Martin Novák Martin Novák
22. 9. 2009 12:20
Uvedl to bývalý americký prezident Bill Clinton

Washington - Bývalý americký prezident Bill Clinton zveřejnil dosud nikde nepublikované podrobnosti z období, kdy vládl Spojeným státům. Tedy z let 1992 až 2000.

Jeho nové vzpomínky mají vyjít v sedmisetstránkové knize s názvem The Clinton Tapes: Wrestling History With the President.

Z knihy už některé pasáže publikoval deník USA Today. Podle listu Clinton například popisuje bouřlivé návštěvy ruského prezidenta Borise Jelcina.

V roce 1995 prý najednou zmizel z rezidence pro zahraniční státnické návštěvy nedaleko Bílého domu ve Washingtonu. Ochranka jej pak našla na ulici, jak se snaží opilý a ve spodkách zastavit taxi.

Bodyguardům řekl, že chce jet do restaurace, protože má chuť na pizzu.

Další den byl znovu nalezen v přízemí budovy a ostraha jej zpočátku mylně považovala za zloděje nebo potenciálního atentátníka.

Shodou okolností zveřejňuje v Moskvě své vzpomínky na Jelcina i bývalý ruský premiér Michail Kasjanov, který je nyní v opozici vůči současnému předsedovi vlády Vladimiru Putinu.

Jelcin prý v posledních letech života tvrdil, že má odposlouchávané telefony a že se ho Putin snaží držet doma v izolaci.

Když Jelcin slavil 75. narozeniny, Putin prý osobně dohlížel na seznam hostů pozvaných do Kremlu. Přitom Jelcin prý ani v Kremlu slavit nechtěl a s Putinem se netoužil setkat, uvádí Kasjanov.

Jelcin předal Putinovi prezidentskou funkci na konci roku 1999. Poslední roky života strávil ve vládní vile. V roce 2007 zemřel, jeho pohřbu se Putin v Chrámu Krista spasitele v Moskvě zúčastnil.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy