Opilý Jelcin chytal ve spodkách taxi ve Washingtonu

Martin Novák Martin Novák
22. 9. 2009 12:20
Uvedl to bývalý americký prezident Bill Clinton

Washington - Bývalý americký prezident Bill Clinton zveřejnil dosud nikde nepublikované podrobnosti z období, kdy vládl Spojeným státům. Tedy z let 1992 až 2000.

Jeho nové vzpomínky mají vyjít v sedmisetstránkové knize s názvem The Clinton Tapes: Wrestling History With the President.

Z knihy už některé pasáže publikoval deník USA Today. Podle listu Clinton například popisuje bouřlivé návštěvy ruského prezidenta Borise Jelcina.

V roce 1995 prý najednou zmizel z rezidence pro zahraniční státnické návštěvy nedaleko Bílého domu ve Washingtonu. Ochranka jej pak našla na ulici, jak se snaží opilý a ve spodkách zastavit taxi.

Bodyguardům řekl, že chce jet do restaurace, protože má chuť na pizzu.

Další den byl znovu nalezen v přízemí budovy a ostraha jej zpočátku mylně považovala za zloděje nebo potenciálního atentátníka.

Shodou okolností zveřejňuje v Moskvě své vzpomínky na Jelcina i bývalý ruský premiér Michail Kasjanov, který je nyní v opozici vůči současnému předsedovi vlády Vladimiru Putinu.

Jelcin prý v posledních letech života tvrdil, že má odposlouchávané telefony a že se ho Putin snaží držet doma v izolaci.

Když Jelcin slavil 75. narozeniny, Putin prý osobně dohlížel na seznam hostů pozvaných do Kremlu. Přitom Jelcin prý ani v Kremlu slavit nechtěl a s Putinem se netoužil setkat, uvádí Kasjanov.

Jelcin předal Putinovi prezidentskou funkci na konci roku 1999. Poslední roky života strávil ve vládní vile. V roce 2007 zemřel, jeho pohřbu se Putin v Chrámu Krista spasitele v Moskvě zúčastnil.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy