Olympijskou krizi Rusů podtrhli Pljuščenko a hokejisté

Martin Novák Martin Novák
19. 2. 2010 17:30
Ruská média i politici už řeší, kam se poděly triumfy z dřívějších zimních olympiád
Ruští sportovci se před odletem do Vancouveru zastavili u moskevského patriarchy Kirila I., aby jim požehnal. Zatím to moc nepomáhá.
Ruští sportovci se před odletem do Vancouveru zastavili u moskevského patriarchy Kirila I., aby jim požehnal. Zatím to moc nepomáhá. | Foto: Reuters

Moskva - Rusko má na olympiádě ve Vancouveru třetí nejpočetnější výpravu po Kanadě a USA, ale výsledky tomu zatím neodpovídají.

Hry trvají téměř týden a velmoc, která za časů Sovětského svazu zimním olympiádám kralovala, má jen čtyři medaile. Díky běžcům na lyžích v individuálním sprintu, rychlobruslení mužů.

Zatím poslední cenný kov vybojoval v noci krasobruslař Jevgenij Pljuščenko. Ovšem pro vítěze z posledních her v Turíně je stříbro zklamáním.

Rusko se tak ocitlo ve společnosti zemí, jako jsou Česká republika, Slovensko nebo Estonsko,které získaly jednu až dvě medaile a dělají si šance na jednu-dvě další.

Anastasia Kuzminová. Narodila se v Rusku, ale medaile získává pro Slovensko.
Anastasia Kuzminová. Narodila se v Rusku, ale medaile získává pro Slovensko. | Foto: Reuters

Zklamání připravili dnes ráno i favorizovaní ruští hokejisté. Hlavní kandidát na zlato "boural" v zápase se Slovenskem, prohrál 1:2 po samostatných nájezdech. Slováci tak přisypali další sůl do ruské rány.

Slovenskou medailovou radost má na "svědomí" rodilá Ruska, biatlonistka Anastasia Kuzminová, která získala před rokem slovenské občanství. Získala už dvě medaile, tedy polovinu toho, co celá ruská výprava dohromady.

"Konec zlaté éry" hlásá palcový titulek ruského deníku Kommersant. List Sovětskij Sport se v titulku na první straně táže: "Kdy začneme vyhrávat nějaké medaile?"

Kritickou situací se začali zabývat i politici. Liberálně-demokratická strana, která je jednou ze čtyř parlamentních stran v Rusku, požaduje rezignaci šéfa olympijského výboru Leonida Tagačeva a pokud se bilance nezlepší, tak i ministra sportu a mládeže Vitalije Mutka.

Šéf stranické poslanecké frakce Igor Lebeděv v rozhovoru pro deník Vedomosti označil vystoupení na hrách za "katastrofální propad," což je podle něj důsledek korupce a špatných poměrů v ruském sportu.

Šéf Státní dumy (dolní komory parlamentu) Boris Gryzlov uvedl, že v žebříčku zemí bude pro Rusko neúspěchem, pokud skončí horší než čtvrté.

Tento cíl se ale začíná vzdalovat. Obrovským zklamáním bylo, že poprvé od olympijských her v roce 1964 nezískal SSSR či Rusko zlatou ve sportovních dvojicích v krasobruslení.

Ruští hokejisté si do Vancouveru přijeli pro zlato.
Ruští hokejisté si do Vancouveru přijeli pro zlato. | Foto: Reuters

Zlatou sérii přeťala Čína, pro kterou to naopak byla historicky první nejcennější medaile za zimních olympiádách. Naznačila tak, že po dobytí letních her, které v Pekingu ovládla, zahájila ofenzívu i na zimní sporty.

Před čtyřmi lety v Turíně získali Rusové 22 medailí, například před šestnácti lety v Lillehammeru ještě 35. Letos to zatím vypadá na nejhorší výsledek v historii.

Optimisté v Rusku ale upozorňují na to, že v některých disciplínách ještě Rusko pošramocenou pověst může napravit. Jejich naděje jen částečně naplnil zmiňovaný Pljuščenko, želízkem v ohni by měl být hokejový tým.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv má do Vancouveru přijet na zakončení her a rád by při této příležitosti navštívil finálový zápas hokejového turnaje. Tedy pokud v něm nastoupí ruští hokejisté.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy