Odmítáme daně a chceme říši. V Německu přibývá lidí, kteří neuznávají vlastní stát

Helena Truchlá Helena Truchlá
4. 12. 2019 10:58
Patří mezi ně milovníci alternativních výkladů historie i vyznavači konspiračních teorií. Jsou přesvědčení, že Německo vzniklé po druhé světové válce není skutečné Německo, a rádi by znovu nastolili říši nebo hledají inspiraci pro svůj vlastní stát ve starověku.
Německý spolkový sněm.
Německý spolkový sněm. | Foto: Shutterstock.com

Úřady po celém Německu se v posledních letech zabývají takzvanými "občany říše" či "samosprávci". A jejich počet neustále stoupá. Zatímco v roce 2016 jich v Berlíně bylo aktivních jen asi 400, nyní mezi ně patří bezmála 700 osob. Z drtivé většiny se jedná o muže.

"Občany říše" spojuje odmítání současného Německa jako legitimního státu, včetně jeho zákonů, volených zástupců a bezpečnostních složek. Řadí se k nim nejen pravicoví extremisté. 

Někteří z nich věří v nezbytnost pokračování takzvané Německé říše. Takto označený stát existoval od sjednocení země v druhé polovině 19. století až do pádu diktatury Adolfa Hitlera v roce 1945 a zahrnoval rozsáhlá území, která dnes patří například Polsku.  

Další kategorií jsou takzvaní "samosprávci", kteří jsou přesvědčení, že jsou občany vlastních států nebo království. Zdůvodňují to často alternativními výklady dějin nebo různými konspiračními teoriemi a na "svém" území si vyvěšují vlajky a znaky. Odvolávají se přitom na Organizaci spojených národů, která údajně všem takové právo přiznává. 

I proto obě skupiny odmítají respektovat německou ústavu, platit daně a pokuty. Místo občanských průkazů si vyrábí vlastní "osobní" kartičky, o jejichž uznání pak usilují u místních úřadů. Žádostí posílali členové hnutí tolik, že se německé bezpečnostní složky nakonec rozhodly vydat manuál, jak se s nimi vypořádávat. 

"Spolková republika není Německo," hlásá transparent na setkání "občanů říše" v Drážďanech.
"Spolková republika není Německo," hlásá transparent na setkání "občanů říše" v Drážďanech. | Foto: Wikimedia Commons - Kalispera Dell Panorama Review (CC BY 3.0)

Sjednocené německé národy a kmeny

Není to ale jediný problém, který členové hnutí představují. Jak vyplývá z informací spolkové vlády, osoby oficiálně řazené do této kategorie sice nikoho neusmrtily, v roce 2016 se ale pokusily hned ve dvou případech zastřelit příslušníky policie. Jedním z pachatelů byl 42letý "samosprávce" údajného státu Ur, pojmenovaného po starověkém sumerském vzoru. 

V Berlíně a spolkových zemích Braniborsko a Meklenbursko-Přední Pomořansko pak policie provedla razii v bytech uskupení s názvem Sjednocené německé národy a kmeny. Ti měli údajně vyhrožovat jednomu ze zemských ministrů vnitra, pokud nepropustí z vězení popírače holokaustu. 

Podle údajů celoněmeckého ministerstva vnitra z letošního června se v zemi s ideologií "říšských občanů" nebo "samosprávců" ztotožňuje asi 19 tisíc lidí, z nich necelá tisícovka patří k pravicově extremistické scéně, zhruba 500 jich je legálně ozbrojených. Obecně ale příslušnost k hnutí popírajícímu existenci vlastního státu řadí tyto lidi mezi "nespolehlivé" pro držení zbraní, stovkám dalších už proto úřady povolení odebraly. 

Ministerstvo také upozorňuje, že nárůst v číslech může být zčásti způsoben větší pozorností, kterou podobným uskupením bezpečnostní služby v posledních letech věnují. Statistika se proto podle nich pravděpodobně ještě změní. I proto zatím není jasné, kolik z takto smýšlejících lidí by bylo odhodláno páchat násilí. Podle spolkové vlády v letošním prvním pololetí se obě skupiny uchýlily k takzvaně politicky motivované kriminalitě celkem 75krát, z toho devět činů bylo násilných.

Tradiční německý prostor

Zcela prokazatelné pravicově extremistické pozadí mají naopak takzvané občanské hlídky, které v posledních týdnech hlídají v centru německé metropole, stejně jako v oblastech s větším podílem přistěhovalců.

Muže oblečené v červených reflexních vestách organizuje Národní demokratická strana (NPD) v rámci vlastního projektu "Vytvořte ochranné zóny". Německy se nazývá Schafft Schutzzone se zkratkou SS, stejnou, jako měly nacistické polovojenské jednotky.

Sebastian Schmidtke, místopředseda berlínské stranické organizace, ale inspiraci nacismem popírá. "Hodně se po příchodu cizinců změnilo. To je bohužel realita. A nemůžete před ní zavírat oči," řekl v reportáži pro server Deutsche Welle. Na svých stránkách se NPD zavazuje převzít "odpovědnost za přežití a pokračování německého národa v jeho tradičním středoevropském životním prostoru". 

Podle úřadů ale kriminalita v hlavním městě i jinde v Německu klesá, zatímco policistů v ulicích je nejvíce za poslední desetiletí. Hlídky, jako je ta organizovaná NPD, tak mají podle spolkové vlády potenciál přerůst v politicky motivovaný terorismus namířený proti neněmecky vypadajícímu obyvatelstvu.

 

Právě se děje

Další zprávy