Odejděte, napsala britská vláda ilegálům v SMS

Zahraničí Zahraničí
18. 10. 2013 17:22
Postup kritizují ochránci lidských práv i opozice
Vláda Davida Camerona postup hájí.
Vláda Davida Camerona postup hájí. | Foto: Reuters

Londýn - Britská vláda, respektive Úřad pro ostrahu hranic (UK Border Agency, UKBA), rozeslala údajným ilegálním přistěhovalcům SMS zprávu, v níž je nepřímo vyzvala, aby odjeli ze země.

"Zpráva od britského Úřadu pro ostrahu hranic: Naše podklady ukazují, že možná nemáte právo dál pobývat ve Spojeném království," píše se ve zprávě doručené na mobilní telefony desítkám tisíc lidí.

Na počátku ovšem zněla mnohem ostřeji. Doslova v ní stálo: "Jste povinni opustit Spojené království, jeikož už nadále nemáte právo zůstat.", napsal server The Independent.

"Zmatené a nekompetentní"

Ministerstvo vnitra, pod něhož UKBA spadá, si na rozesílání zpráv najalo firmu Capita. Podle ní sms dostalo 58 000 lidí, došlo ale i k několika omylům.

Kampaň kritizují nejen ochránci lidských práv, ale i opoziční labouristé, kteří celou akci označili za "zmatenou a nekompetentní".

Ministerský předseda David Cameron ale něco takového odmítá. Podle vlastních slov "v principu" s obdobným krokem souhlasí. Podle něj má ministerstvo právo na to, aby vyžadovalo dodržování zákona, napsala BBC.

 

Právě se děje

Další zprávy