Obří růžencový řetěz kolem hranic měl ochránit Polsko před islámem. Je to invaze, tvrdí organizátoři

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
7. 10. 2017 12:38
Statisíce polských katolíků se v sobotu zapojily do živého řetězu kolem státní hranice, která měří 3511 kilometrů. Lidé s růžencem se modlili za pomoc v ochraně země před hrozbou šířící se islamizace. Akce, kterou podpořila většina polských biskupů sklidila od liberální části společnosti kritiku. 
Logo polské akce "Růženec na hranicích".
Logo polské akce "Růženec na hranicích". | Foto: www.rozaniecdogranic.pl

Varšava -  Obří růžencový řetěz kolem Polska se pokusily v sobotu odpoledne vytvořit statisíce věřících.

Nejdříve se shromáždili ve více než třech stovkách kostelů poblíž polské státní hranice a pak se na ní vydali modlit. 

"Od 14. do 15. hodiny se budeme ruku v ruce modlit proti islamizaci a teroristickým útokům, které se šíří v Evropě," prohlásil před začátkem akce "Růženec na hranicích" její organizátor Maciej Bodasiński. 

"Budeme se také modlit za zastavení stále více zjevného oddělování se Západu od křesťanských kořenů," dodal. 

Řetěz měl být podle webu PoloniaChristiana24.pl "silnou duchovní zbraní proti islamizaci Polska".

Bude nás milion, tvrdí organizátoři

V sobotu dopoledne zamířily desítky tisíc polských věřících ke státní hranici.

Cíle organizátorů, aby jich byl milion a aby skutečně živým řetězem obepnuli celé Polsko se ale patrně nepodařilo dosáhnout.

Podle nezávislých pozorovatelů byl rozsah celé akce jen velmi těžko změřitelný. 

Polské hranice s Německem, Českem, Slovenskem, Ukrajinou a Ruskem jsou dlouhé celkem 3511 kilometrů. K akci se přihlásily i polské farnosti v cizině.

Podle agentury ČTK přivážely v sobotu dopoledne mnohé věřící k polským hranicím autobusy. Řada jich vážila cestu i několik set kilometrů dlouhou cestu.

Byl mezi nimi i manželský pár, který kvůli společné modlitbě ujel téměř 300 kilometrů až z města Tomaszów Mazowiecki nedaleko Lodže.

"Je to modlitba za mír v Polsku i na celém světě, absolutně to není proti islámu. Myslím si, že je to jenom taková propaganda, pokud tak někdo mluví, není pravda. Není pravda, že je to proti jakémukoliv náboženství," řekl ČTK jeden z manželů.

Podle něj směřovaly modlitby věřících k míru v Polsku i ve světě.

Stejně hovořila i paní Eva, podle které jsou podobné akce potřeba. Rovněž ale odmítla jakoukoliv spojitost s bojem proti islamizaci.

"Neslyšela jsem nic o tom, že by to tak mělo být," dodala paní Eva. 

Izolujete nás, tvrdí kritici

"V Polsku nebude nikdy dobře, dokud se nevysvobodíme z temna, které šíří církev a její lidé. Tvrdit, že modlitba zachrání Polsko, Evropu, a dokonce celý svět, to není nic jiného než středověká víra na pověry," kritizoval akci polský liberální deník Gazeta Wyborcza.

Muslimové tvoří pouze 0,1 procenta polské společnosti. 

Poláci mají rádi svou představu o Češích, představují si Češku jako Helenu Vondráčkovou, o českou kulturu se zajímají jen elity. | Video: dvtv

 

Právě se děje

před 41 minutami

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy