Obrazem: Operace Zámky. Před 75 lety Češi zachránili děti z koncentračních táborů

Obrazem: Operace Zámky. Před 75 lety Češi zachránili děti z koncentračních táborů
Zachráněné děti ze zámku Štiřín: Jehuda Bacon, Magda Bar Or (v tmavém svetru uprostřed), Pavel Kohn, Mordechai Livni, Greta Klingsberg, Jan Růžička, Moshe Traub, Michal Beer, Ruth Aviram. Fotografie pochází ze stejného archivu.
Magda Bar Or po válce. V roce 1944 se sestrou Nelly a matkou skončila v transportu do Osvětimi, otec zahynul v pracovním táboře v Maďarsku. Přežít se podařilo pouze Magdě a její sestře. Emigrovala do Izraele, kde po celá desetiletí pomáhala v komunikaci mezi bývalou vlastí a účastníky poválečných Pittrových ozdravoven. V roce 1964 pomáhala zorganizovat cestu Přemysla Pittra a jeho spolupracovnice Olgy Fierzové do Izraele. Žila v Haifě, kde v srpnu 2015 zemřela.
Další zotavovna byla ve Štiříně, odkud pochází tento snímek. Děti z koncentračních táborů si na něm rozebírají namazané chleby. Kuchařky vařily lehká vegetariánská jídla, což nebylo v době lístkového přídělového systému a nedostatku potravin jednoduché. Fotografie pochází ze stejného archivu.
Jehuda Bacon v roce 2012. Narodil se v Moravské Ostravě v roce 1929, jako třináctiletý byl zařazen do transportu do Terezína, pak prošel Osvětimí. Po osvobození se dostal do Štiřína, kde absolvoval lekce malířství. O dějinách umění mu přednášel MUDr. Emil Vogl. Po odjezdu do Izraele vystudoval výtvarné umění a stal se významným výtvarníkem. Vystavoval v řadě měst na celém světě. Působil též jako profesor. Dnes žije se svojí rodinou v Jeruzalémě.
Foto: Post Bellum
Jan Gazdík Markéta Bernatt-Reszczyńská, Paměť národa, Jan Gazdík
25. 5. 2020 6:04
Ve čtyřech českých zámcích Štiřín, Kamenice, Olešovice a Lojovice vznikly krátce po druhé světové válce zotavovny pro židovské děti. Staral se tu o ně Přemysl Pitter a jeho tým, který dětem pomáhal zapomenout na válku a koncentrační tábory. Později Pitter emigroval do západního Německa a na záchranu 810 dětí se téměř zapomnělo.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě zastřelili ženu

Barmská policie v sobotu použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří hromadně vyšli do ulic protestovat proti vojenskému převratu z 1. února, píše agentura AFP. Při zásahu ve městě Monywa jedna žena zemřela, desítky lidí, včetně novinářů, policie zadržela. Agentura Reuters odhaduje, že se protestů po celé zemi účastnily stovky tisíc lidí.

Policisté při sobotním zásahu byli často v civilu. Podle fotografií na sociálních sítích lidé ve městech Rangún a Monywa stavěli v ulicích barikády, aby zpomalili postup policie. Bezpečnostní síly se pokusily zmařit protesty v Mandalaji, na klíčových křižovatkách postavily zátarasy a obvyklá místa setkání demonstrantů obsadila policie. Protestů v Mandalaji se opětovně zúčastnili i buddhističtí mniši a dodali jim morální autoritu, píše AP.

Jedním z impulzů pro demonstrace bylo páteční prohlášení barmského velvyslance při OSN Ťjo Mou Tchuna, že stojí za svrženou Do Aun Schan Su Ťij, píše agentura AP. Při projevu v OSN převrat tvrdě odsoudil a vyzval k přísnějším mezinárodním sankcím. Při projevu použil gesto se třemi zdviženými prsty, které se stalo symbolem poklidných demonstrací v Barmě. Jeho projev vyvolal vlnu kladných reakcí jak přímo v sále OSN, tak u barmské veřejnosti.

Armáda 1. února svrhla vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí. Demonstranti nevěří slibům vojenských představitelů, že uspořádají nové volby a předají moc vítězi. Novou vlnu odporu vyvolal i páteční převoz Aun Schan Su Ťij z domácího vězení na blíže neupřesněné místo.

Zdroj: Zahraničí , ČTK
Další zprávy