Neústupní Poláci překvapili nacisty. Tuhé boje Varšavského povstání obrazem

Před 75 lety vypuklo ve Varšavě povstání proti nacistům.
Tuto středu si Polsko připomíná 75 let od potlačení Varšavského povstání, které propuklo 1. srpna 1944. Velel mu generál Tadeusz Bór-Komorowski, který stál v čele odbojové Zemské armády (polsky Armia Krajowa, AK). Právě ta ozbrojenou akci z poloviny 40. let minulého století zorganizovala.
Polští vojáci chtěli zabránit sovětským vojskům v obsazení Varšavy a ustanovení loutkové vlády, kterou by ovládal lídr SSSR Josif Stalin. Moci se chtěla ještě před příchodem Sovětů chopit Zemská armáda jako legální zástupce polské exilové vlády. Na snímku jsou vojáci jednoho z praporů Zemské armády. V pozadí je vidět portrét Tadeusze Kościuszka, vůdce národního povstání v Polsku v roce 1794, které mířilo proti Rusku a Prusku.
Situace v Polsku byla před srpnovým povstáním napjatá. Vojáci Rudé armády už měli Varšavu na dohled a v červenci bojovali na okraji Pragy - historické čtvrti polské metropole. Generál Bór-Komorowski navíc věděl, že Němci stále disponují větší vojenskou silou, a tak bylo povstání riskantní.
Povstání ve Varšavě bylo součástí poslední fáze Akce Bouře (Akcja Burza), která
zahrnovala povstání napříč celým Polskem. Polští vojáci chtěli akci zahájit ve chvíli, kdy budou nacisté oslabení, což v létě 1944 při postupu východní frontou byli. Snímek zachycuje plameny na varšavském Staroměstském náměstí v době povstání.
Foto: Colorized by Mikołaj Kaczmarek / Museum of the Warsaw Uprising
Dan Poláček Zahraničí Dan Poláček, Zahraničí
Aktualizováno 2. 10. 2019 6:00
Tuto středu si Polsko připomíná 75 let od potlačení Varšavského povstání, které propuklo 1. srpna 1944. Povstalci doufali ve výhru proti nacistickému Německu, po dvou měsících krvavých bojů ale bylo 2. října vyhlášeno příměří, o den později vstoupila v platnost kapitulace. Na pomoc Polákům nepřišla ani sovětská armáda. Nacisté povraždili přes 200 tisíc lidí a Varšavu prakticky srovnali se zemí.
 

Právě se děje

před 53 minutami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy