Neústupní Poláci překvapili nacisty. Tuhé boje Varšavského povstání obrazem

Před 75 lety vypuklo ve Varšavě povstání proti nacistům.
Tuto středu si Polsko připomíná 75 let od potlačení Varšavského povstání, které propuklo 1. srpna 1944. Velel mu generál Tadeusz Bór-Komorowski, který stál v čele odbojové Zemské armády (polsky Armia Krajowa, AK). Právě ta ozbrojenou akci z poloviny 40. let minulého století zorganizovala.
Polští vojáci chtěli zabránit sovětským vojskům v obsazení Varšavy a ustanovení loutkové vlády, kterou by ovládal lídr SSSR Josif Stalin. Moci se chtěla ještě před příchodem Sovětů chopit Zemská armáda jako legální zástupce polské exilové vlády. Na snímku jsou vojáci jednoho z praporů Zemské armády. V pozadí je vidět portrét Tadeusze Kościuszka, vůdce národního povstání v Polsku v roce 1794, které mířilo proti Rusku a Prusku.
Situace v Polsku byla před srpnovým povstáním napjatá. Vojáci Rudé armády už měli Varšavu na dohled a v červenci bojovali na okraji Pragy - historické čtvrti polské metropole. Generál Bór-Komorowski navíc věděl, že Němci stále disponují větší vojenskou silou, a tak bylo povstání riskantní.
Povstání ve Varšavě bylo součástí poslední fáze Akce Bouře (Akcja Burza), která
zahrnovala povstání napříč celým Polskem. Polští vojáci chtěli akci zahájit ve chvíli, kdy budou nacisté oslabení, což v létě 1944 při postupu východní frontou byli. Snímek zachycuje plameny na varšavském Staroměstském náměstí v době povstání.
Foto: Colorized by Mikołaj Kaczmarek / Museum of the Warsaw Uprising
Dan Poláček Zahraničí Dan Poláček, Zahraničí
Aktualizováno 2. 10. 2019 6:00
Tuto středu si Polsko připomíná 75 let od potlačení Varšavského povstání, které propuklo 1. srpna 1944. Povstalci doufali ve výhru proti nacistickému Německu, po dvou měsících krvavých bojů ale bylo 2. října vyhlášeno příměří, o den později vstoupila v platnost kapitulace. Na pomoc Polákům nepřišla ani sovětská armáda. Nacisté povraždili přes 200 tisíc lidí a Varšavu prakticky srovnali se zemí.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 56 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
Další zprávy