Foto: Výroba palmového oleje krok za krokem. Takhle vzniká kritizovaná surovina

Výroba palmového oleje.
Jedlý rostlinný olej, zvaný palmový, je už řadu let třaskavým tématem. Podle řady odborníků ničí planetu i lidské zdraví. Letecký pohled, který zachycuje továrnu v indonéské provincii Jambi, jež se na výrobu kritizovaného oleje zaměřuje.
Palmový olej může především za masivní kácení deštných pralesů, což vede také k likvidaci flóry a fauny. V oblasti vypálených pralesů pak vznikají nové prostory pro plantáže na pěstování palem. Tato fotografie ukazuje ničení pralesů v Amazonii na severovýchodě Brazílie.
Odlesňování pak ohrožuje například orangutany, kteří kvůli ztrátě domova vymírají. Někteří odborníci se domnívají, že především kvůli kácení pralesů mohou tito živočichové do deseti let úplně vyhynout...
...přichází totiž o své přirozené útočiště.
Foto: Reuters
Zahraničí Dan Poláček Zahraničí, Dan Poláček
3. 2. 2019 7:48
Kvůli produkci palmového oleje mizí deštné pralesy. A tím pádem i domov mnoha živočichů a rostlin. Výroba kritizované suroviny je ale levná. Podívejte se, jak vlastně palmový olej vzniká, od začátku až po konečný produkt.
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy