Foto: Výroba palmového oleje krok za krokem. Takhle vzniká kritizovaná surovina

Výroba palmového oleje.
Jedlý rostlinný olej, zvaný palmový, je už řadu let třaskavým tématem. Podle řady odborníků ničí planetu i lidské zdraví. Letecký pohled, který zachycuje továrnu v indonéské provincii Jambi, jež se na výrobu kritizovaného oleje zaměřuje.
Palmový olej může především za masivní kácení deštných pralesů, což vede také k likvidaci flóry a fauny. V oblasti vypálených pralesů pak vznikají nové prostory pro plantáže na pěstování palem. Tato fotografie ukazuje ničení pralesů v Amazonii na severovýchodě Brazílie.
Odlesňování pak ohrožuje například orangutany, kteří kvůli ztrátě domova vymírají. Někteří odborníci se domnívají, že především kvůli kácení pralesů mohou tito živočichové do deseti let úplně vyhynout...
...přichází totiž o své přirozené útočiště.
Foto: Reuters
Zahraničí Dan Poláček Zahraničí, Dan Poláček
3. 2. 2019 7:48
Kvůli produkci palmového oleje mizí deštné pralesy. A tím pádem i domov mnoha živočichů a rostlin. Výroba kritizované suroviny je ale levná. Podívejte se, jak vlastně palmový olej vzniká, od začátku až po konečný produkt.
 

Právě se děje

před 24 minutami

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy