Obrazem: Katalánci hlasovali o nezávislosti v zakázaném referendu, policie jim v tom bránila

"Svět vidí, jak stát sahá k násilí," prohlásil mluvčí katalánské vlády Jordi Turull.
Odhlasováno. Shromáždění po uzavření volebních místností v Barceloně.
Voliči ukazují hlasovací lístky...
... zatímco v Madridu lidé mávali španělskými vlajkami a zdravili policisty.
Policisté v Tarragoně odnášejí zabavené hlasovací lístky.
Foto: Reuters
ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 1. 10. 2017 16:35
Nedělní referendum o nezávislosti Katalánska doprovázely střety policie s jeho stoupenci. Policisté proti nim použili i gumové projektily. Na některých místech bránila lidem ke vstupu do volebních místností těžkooděnci. Na jiných místech ale hlasování proběhlo.
 

Právě se děje

před 27 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy