Unikátní objev českých speleologů v Mexiku

Unikátní objev českých speleologů v Mexiku
Gigantické chodby jeskynního systému K'oox Baal překonávají potápěči pomocí podvodních skútrů.
Hledání cesty v bludišti stalagnátů a vápencových sloupů vyžaduje velké zkušenosti.
Při objevování nových prostor je možné nalézt malé otvory ústící na povrch. Prosvítající sluníčko vytváří zajímavé efekty.
Jeskynní systém Tux Kupaxa je kromě nádherné výzdoby pověstný i nálezem kosterních pozůstatků mastodonta.
Foto: Radoslav Husák
Lucie Kalivodová
26. 1. 2012 12:00

Mexico City/Praha - Členové České Speleologické Společnosti objevili na poloostrově Yucatán v Mexiku čtvrtou nejdelší vodou zaplavenou jeskyni na světě - K'oox Baal. Na dvanácti expedicích, které od roku 2003 uskutečnili, našli speleopotápěči v džungli více než 30 nových cenotů. Tyto propadlé stropy jeskyní, které slouží jako vstupy do zaplaveného podzemí, byly pro původní mayské obyvatele východního pobřeží Mexika cestou do Xibalby, tajemného podsvětí. Vápencová deska na Yucatánu je protkaná nekonečným labyrintem chodeb s nádhernou výzdobou. Zvednutí hladiny moří na konci doby ledové před 10 tisíci lety způsobilo zaplavení jeskynních systémů. Jim Coke z Quintana Roo Speleogical Survey zaznamenává údaje o všech objevech v oblasti Mayské Riviéry. Doposud zde bylo nalezeno 920 km vodou zaplavených chodeb. Zdejší zaplavené jeskynní systémy jsou nejdelší na světě. Ox Bel Ha je dlouhý 231 km, Sac Actun 216 km, Dos Ojos 81 km. Podrobně zmapováno je však pouze cca 15 % objevů. Díky mravenčí práci českých speleopotápěčů, kteří nalezené podzemní chodby zaznamenávají velmi podrobně, se jejich objevy řadí právě do této kategorie. Po několika letech práce se podařilo spojit dva zkoumané jeskynní systémy v jeden celek, dlouhý 56 kilometrů. K'oox Baal se tak stal nejdelší zaplavenou jeskyní na světě, která má svoji podrobnou mapu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

ME juniorských beachvolejbalistů v Brně bude až v září

O měsíc později oproti původnímu termínu se po koronavirové krizi uskuteční v Brně mistrovství Evropy v plážovém volejbalu v juniorské kategorii. Sokolské koupaliště bude poprvé dějištěm šampionátu pro hráče i hráčky do 20 let od 9. do 13. září.

"Vzhledem k celkové situaci po celém světě jsme velice rádi, že jsme jako organizátoři schopni splnit všechny podmínky pro úspěšný a bezpečný průběh tohoto šampionátu. Věříme, že to přinese pozitivní signál a že volejbalové zápasy se vrací zpět na kurty," uvedl předseda Marek Pakosta na svazovém webu.

Původně se brněnské ME mělo konat od 12. do 16. srpna. Domácí turnaje na písku se v Česku po pandemii covidu-19 rozběhly o minulém víkendu v Praze a v Litoměřicích.

Nové dějiště a možná i termín nicméně evropská konfederace CEV musí najít pro šampionát do 22 let, neboť v Nizozemsku jsou až do září zakázány hromadné sportovní akce. Mladí beachvolejbalisté měli o medaile hrát v přístavu Vlissingen.

Další zprávy