Obezita vyčerpává Zemi stejně jako populační růst

ČTK ČTK
19. 6. 2012 22:25
"Nejde jen o to, kolik krků je třeba uživit, nýbrž i o hmotnost obyvatel."
Obezita, ilustrační snímek
Obezita, ilustrační snímek | Foto: Reuters

Londýn - Přibývání obézních lidí by mohlo mít na světové zdroje dopad srovnatelný s nárůstem počtu obyvatel planety o jednu miliardu. Uvádí se to ve studii zveřejněné v časopise BMC Public Health. Z jejích statistických údajů vyplývá, že ačkoli Severoameričané tvoří co do počtu jen šest procent světové populace, z kil spojených s obezitou na sobě nesou více než třetinu.

Autory výzkumu jsou vědci londýnské školy hygieny a tropické medicíny. Dospěli k závěru, že obyvatelstvo Země váží 287 milionů tun a z nich 15 milionů tun na sobě nesou osoby s nadváhou a 3,5 milionu tun lidé obézní. Východiskem byly údaje Světové zdravotnické organizace.

Podle jejích zdrojů je průměrná váha obyvatele Země 62 kilogramů, avšak s velkými regionálními rozdíly - zatímco průměrný Severoameričan váží 80,7 kilogramu, průměrný Asiat 57,7 kilogramu. Zatímco v Asii žije 61 procent populace, na obezitě se Asiaté podílí jenom ze 13 procent.

Jeden z autorů výzkumu Ian Roberts stanici BBC řekl, že "hovoří-li se o udržitelnosti zdrojů, lidé se okamžitě zaměří na počet obyvatel, avšak nejde přitom o to, kolik krků je třeba uživit, nýbrž o hmotnost obyvatel".

Součástí studie je tabulka srovnávající státy podle výskytu obezity. Na prvním místě jsou Spojené státy s 236 miliony obyvatel. Podle této tabulky by jídlo zkonzumované obézními Američany nebo Američany s nadváhou uživilo 30 milionů dalších lidí. Profesor Roberts říká, že kdyby zbytek světa Američany napodobil, mělo by to pro planetu dramatické důsledky. Kdyby totiž každá země měla takové procento obézní populace jako USA, bylo by to totéž, jako kdyby na Zemi žila miliarda lidí navíc.

Na opačném konci tabulky jsou Eritrea a další africké a rovněž asijské státy. Vědci upozorňují, že není pravda, že hubenost obyvatelstva je vždy důsledek chudoby. Doporučují následovat příklad Japonců, kteří patří k národům štíhlých lidí, ale přitom mají vysokou životní úroveň.

Některé ostatní země s vysoce obézní populací byly překvapením. Je mezi nimi totiž Kuvajt, Katar a hned za USA a Ruskem se umístil Egypt. Vysoké procento arabských zemí v této skupině Roberts spojuje s automobilismem. "Jedním z nejvýznamnějších faktorů vysoké hmotnosti je počet automobilů na hlavu. Není proto překvapením, že je tam tolik arabských států. Tamní lidé jedí, ale málo se hýbou, protože všude jezdí autem," sdělil profesor.

Autoři studie doufají, že přinesli nový pohled na spotřebu planety. "Často poukazujeme na chudé Afričanky, které rodí příliš mnoho dětí, ale musíme se také zaměřit na obezitu. Je to totéž téma, totiž téma nejzazších možností naší planety," sdělil Roberts.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak na hubnutí?

 

Právě se děje

Další zprávy