reklama
 
 

Obamův ministr zdravotnictví se vzdal funkce

3. 2. 2009 19:20
Tom Daschle několik let neplatil daně

Washington - Tom Daschle, kterého si americký prezident Barack Obama vybral do své vlády jako ministra zdravotnictví a sociální péče, se funkce neujme.

Bývalý šéf demokratů v Senátu prohlásil, že necítí důvěru Kongresu. Daschle totiž dlužil na daních za uplynulé roky 140 tisíc dolarů Dlužnou částku Daschle uhradil teprve před několika měsíci.

Zato post ministra obchodu už je obsazen. Jen několik dní poté, co republikáni ve Sněmovně reprezentantů nevyslyšeli volání Baracka Obamy po nadstranickém přístupu a hlasovali proti jeho ekonomickému balíčku, podává americký prezident Lincolnově straně další olivovou ratolest.

Novým ministrem obchodu se totiž stane republikán, a to senátor za New Hampshire Judd Gregg. Doplní tak republikánskou dvojici Robert Gates a Ray LaHood. První řídí Pentagon, druhý ministerstvo dopravy.

"Prezident plánuje zítra nominovat senátora Gregga jako svého kandidáta na ministra obchodu," prozradil novinářům v pondělí nejmenovaný činitel z Bílého domu.

Gregg, který nyní zasedá v senátním rozpočtovém výboru, je podle agentury Reuters znám jako dobrý vyjednavač. Má tedy kvalifikaci, kterou nyní Obama nutně potřebuje.

Například proto, aby balíček na záchranu americké ekonomiky za více než 800 miliard dolarů prošel Senátem bez procedurálních obstrukcí, které mohou republikáni vyvolat. Čím dříve se začnou peníze do ekonomiky hrnout, tím podle Obamy lépe.

Pomoci může i Greggova reputace fiskálního konzervativce: právě s křídlem republikánské strany, které nerado utrácí, má Obamův plán největší problémy. Gregg jako jeden z mála republikánů podpořil uvolnění dalších 350 miliard z prvního balíčku, který prosadil ještě prezident George Bush.

Před Greggem Obama jmenoval demokratického guvernéra Nového Mexika Billa Richardsona. Ten nakonec svou kandidaturu odvolal kvůli pochybným veřejným zakázkám udělovaným v jeho státě.

autor: Roman Gazdík | 3. 2. 2009 19:20

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama